Jyvät seulotaan

Jämsänkosken tehtaalle valitaan Kaipolasta huhujen mukaan noin 50 henkilöä. Parhaimmat moniosaajat jäävät jäljelle.
16554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kakkapuhetta, ei ole tarkoitus valita ketään. Jos paikkoja vapautuu avoin haku astuu voimaan.

Äänestä
  • Avoin haku toki, mutta ennakkoon valitut valitaan sitten avoimessa haussa

    Äänestä

  • YT:t on käynnissä myös kosken kutosella joten siellä voidaan ihan hyvin antaa kenkää ja ottaa Kaipolan työntekijä tilalle. Ei sielläkään kukaan suojassa ole. Halutaanko sitten näin toimia on eri juttu.

    Äänestä

Suhteilla ne on ennenkin järjestetty

Äänestä
  • Huhujen mukaan jämsänkoskellakin on mittavia supistuksia henkilöstön määrään tulossa. Tuokin homma on muuten tarkan silmälläpidon alla joten siinä ei suhteet paljon auta. Ainakaan tavallisten työntekijöiden kohdalla. Ja eikös ne al? Ainakinoittajan mainitsemat moniosaajat ole asuneet siellä auvilassa? Ainakin näillä palstoilla heitä on moniosaajiksi nimitetty.

    Äänestä

Miksi UPM päästäisi parhaat osaajat pois? Suhteilla ei ole enää mitään merkitystä näinä päivinä. Ne ajat ovat menneet. Onneksi!

Äänestä

Paperiliitolla olisi rahaa ostaa vaikka koko tehdas

Äänestä
  • Paperiliiton rahat on jo omistajien taskuissa :)

    Äänestä

50 valio-yksilöä valitaan jatkoon

Rupusakki saa potkut

Äänestä
  • Mitään " selkään puukotusta " ei tietenkään tapahdu. Parhaat valitaan jatkoon ja pulinat pois.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitään " selkään puukotusta " ei tietenkään tapahdu. Parhaat valitaan jatkoon ja pulinat pois.

    Oikein yhtiön ei tarvitse elättää turhiksia.

    Äänestä

Sairauslomalistat otetaan ensimmäisenä esille,jatkuvasti omalla ilmoituksella olevat pois tietenkin.Kaipolasta todelliset automaatio/säköosaajat tietenkin tilalle myös tuotantoon.Luotan Hermoseen Lumpeeseen ja Laakkoseen luuserit ULOS.

Äänestä
  • Sehän suuntaus on ollut että mahdollisimman hyvä kunnossapitovahvuus olisi joka vuorossa. No nythän Kaipolasta vapautuu tätä osaamista. Toivottavasti saikuttajat ja laiskat saavat nyt lähdöt!!

    Äänestä

Muut viinankärrääjät lähtevät. Toimettomia over 55v. Ei eläkettä vielä?? Muut tulevat kadunmittaajiksi. Hih.

Äänestä

Paperiliitto pitää poispotkituille läksiäis-juhlat?

Äänestä
  • Laihaa kahvia ja nyt heti..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jämsänkosken tehtaalle valitaan Kaipolasta huhujen mukaan noin 50 henkilöä. Parhaimmat moniosaajat jäävät jäljelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu