Vaikea ala

Anonyymi

1kk businesta, mutta 11kk kilpailijoiden haukkumista netissä. Luukquden tulosntehdään pitkinä talvi-iltoina.

14

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä ahdistaa?

    • Anonyymi

      Ota pari napsua Tapsaa murheeseen.

    • Anonyymi

      Jaa niin mikä ala? Konekirjoittajan? Oikolukijan?

      • Anonyymi

        Osastossa "satamat" eli ehkäpä satama-ala?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osastossa "satamat" eli ehkäpä satama-ala?

        Ei voi olla... satama-alalla on yli 1kk businesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei voi olla... satama-alalla on yli 1kk businesta.

        Konekirjoittajilla ei taida olla enää ollenkaan businesta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Konekirjoittajilla ei taida olla enää ollenkaan businesta?

        Siitä ap:n tuska varmaan juontaakin. Tekstinkäsittelijöille on vielä pientä kysyntää, mutta ap:n työnäyte huomioiden tuskin kannattaa jatkokouluttautua alalla.


    • Anonyymi

      Oikeassajan tuo on... juhannuksesta heinäkuun loppuun on vilkasta ja sitten hiljenee. Jokseenkin kaikki saaristomeren paikat ovat kiinni elokuun lopusta. Pakkahuoneen ja Kasnäsin tapaiset sinnittelevät auki...

      • Anonyymi

        Miten niin? Ellei vierasvenesatama pysty pitämään vähintään 3kk auki, tekee jotain perusteellisesti väärin. Kauppasatamat ovatkin sitten auki 24/7/365.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten niin? Ellei vierasvenesatama pysty pitämään vähintään 3kk auki, tekee jotain perusteellisesti väärin. Kauppasatamat ovatkin sitten auki 24/7/365.

        Onhan ne auki kesä-elokuun, mutta asiakkaita ei juuri ole kuin heinäkuussa ja loppua kohti hiljenee...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan ne auki kesä-elokuun, mutta asiakkaita ei juuri ole kuin heinäkuussa ja loppua kohti hiljenee...

        Hyvin pyöri vielä elokuun loppuun ja syyskuussakin kymmenkunta venettä laiturissa melkein joka yö arkisinkin ja viikonloppuvierailijat päälle. Vilkasta kysyntää oli ennen juhannustakin mutta koronan takia ei palveluja. Normaalisti saksalaiset liikkuvat parhaana lomakuukautena eli elokuussa. Juhannuksesta alkaa ja muinaistuliin päättyy aktiivikausi. Viikonloppupurjehtijat vapusta syyskuun loppuun. Kauden ensimmäisille ja viimeisille kelpaa peruspalvelut eikä tarvita sirkushuveja. Keleistä paljon kiinni, nyt ei voi valittaa.


    • Anonyymi

      Mikä on vaikeeta? Joulupukin alalla kausi kestää vuorokauden mutta pitkä on talvi-ilta.

    • Anonyymi

      Eikö laituriin kiinnittyneiden ryöväys onnistunutkaan ? Onko liian monella veneilijällä oma vessa veneessä, vaihtovaatteet ja lämmin vesi uimatasolle ? Eikö edes ne 18 euron pakastepitsat tehnyt kauppaansa kun veneessä kuin veneessä on jääkaappi, pihvilihat ja täysi keittiövälineistö ? Kai nyt edes 4 euron parkkiintuneet kahvit kävi kaupaksi vai onko kuitenkin niin että kahvia pystyy keittämään kaikissa yli 6 metrisissä veneissä itsekin ? Laskitko liikaa sen varaan että kaikki haluaa nyhjöttää kylki kyljessä kuunnellen lapsiperheen kiljuntaa, juopporemmiörvellystä, heviä, suomenruotsalaisten punssinhuuruista käkätystä avotilassa tai oopperaa viereisistä veneistä ? Voi voi.

      • Anonyymi

        Älä siis mene laituriin, jos noin kovasti ahdistaa etkä tarvitse palveluita. Itselleni on yksi lysti onko se maksu kympin vai kolme jos palvelusatamaan päätän mennä. Päivä / kauppakäynneille on jopa Helsingissä ihan laillisia ilmaisia laitureita kun vaivautuu hiukan ottamaan selvää etukäteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      115
      8257
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7478
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4744
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4519
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      4359
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2869
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      118
      2734
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2665
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2294
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2167
    Aihe