hommattiin makkaariin oma boksi (salora) viikko sitten, päivitti kanavat yms. nopeesti ja eikun canalin kortti ineen, no canalin kanavatkin näky pari päivää, nyt ei toimi >> herjaa korttia (toimii kyllä olkkarin boksissa). uudessa boksissa muut kanavat kyllä näkyy moitteettomasti...oisko kortinlukija menny paskaksi???
CANAL+ kortti...
...ei toimi
61182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla on ollut sama tilanne pari kertaa.
Toimi näin: ota kortti pois, vedä boksin töpseli seinästä ja odota tunti,pari.
Sitten panet päinvastaisessa järjestyksessä paikalleen.
Hakee uudellen ja näkyy taas.
Voit joutua tekemään nämä toimenpiteet jopa kerran viikossa. Joillakin toimii moitteetta, joillakin tökkii. Ei ole systeemi vielä ihan kunnossa.
Vai olisiko niin, että kaikki laitteet eivät ole vielä ihan kunnossa?
Kyseessä normaali salausavaimen vaihto aina silloin tällöin ja jotkut laitteet selviytyvät tästä ongelmitta ja toiset taas eivät.
Eikö näin ole kaikkien kulutushyödykkeiden kohdalla? Systeemiä tai jotain toista on aina mukava haukkua, jos on hankkinut surkean tuotteen tai ei osaa käyttää sitä:)
töpseli irti ja törkkäsin heti takas taas toimii...eilen kyllä tein kaikki muut mahdolliset mutten tota hommaa. kiva vaan tehä tälläsia "vippaskonsteja", btw: olkkarin boksi pelittäny reilun vuoden ilman ongelmii :)
Onko käyttöohjeessa mainittu noista vippaskonsteista? Eikö? Voi teitä lampaita! Vie äkkiä takas kauppaan moinen matolaatikko ja pyydä toimiva laite tilalle!
On varmaan hienoa tietää kaikki, olen ihan kateellinen. Tuo kikka, töpselin irroittaminen, on vanha "boottauskikka", jota me tietämättömät käytämme.
Samaa kikkaa neuvoo myös digipalvelun tietämättömät neuvojat ja jopa hienojen kalliiden laitteiden myyjät, jotka eivät tietenkään tiedä asioista yhtä paljon kuin sinä.
Ole ylpeä itsestäsi!
Kysehän on vain siitä, kuinka paljon kaikenlaista ärsyttävää tarpeellista "kikkailua" voi sallia, ennenkuin laitetta voi pitää viallisena.
Digilaitteiden kanssa viat ovat ongelmallisia, koska usein ei takuukorjauksesta olisi mitään hyötyä, koska valmistaja ei yksinkertaisesti voi korjata eikä vaihtaa laitetta, koska kaikissa muissakin laitteissa on sama pikkuvika, eikä uutta ohjelmistoa ole vielä tehty. Tällöin ei auta kuin asiakkaan kiltisti odotella ohjelmistopäivitystä.
Mutta jos laite on viallinen niin kyllähän myyjällä on silloin velvollisuus korjata vika. Jos ei vikaa pystytä korjaamaan, tulee kyseeseen sitten jonkinlainen hyvitys.
Mutta useinhan viat ovat pieniä, mutta juurikin ärsyttäviä. Esim. DVB-tekstitys voi näkyä, mutta aina silloin tällöin ärsyttävästi temppuilla. Kyllähän sen pitäisi toimia jatkuvasti kunnolla.