Onko ihmisillä parempaa tietoa, mitä tuolla kunnantalolla oikein nyt touhutaan, onko perää, että eräs henkilö on savustettu ottamaan lopputili ja virkaa ei laiteta hakuun, vaan tehtävät jaetaan muille?
Kun juoruja kuulee nyt kaikenlaisia, onko painetussa sanassa ollut mitään virallista tietoa viimeaikojen tapahtumista, minulle ei tule mitään lehtiä.
Kun juoruja kuulee nyt kaikenlaisia, onko painetussa sanassa ollut mitään virallista tietoa viimeaikojen tapahtumista, minulle ei tule mitään lehtiä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Taitaapi olla taas Uunimäen hallin tietotoimiston uutisia 😝
Tuo oli hyvä kommentti.
Kuka tietää mitä tapahtuu, huhuja kuuluu ja monista muistakin asioista.
Salamyhkäisesti hoidetaan asioita muuallakin kuin kunnan sisällä.
Työntekijät ymmyrskäisinä kohtaloistaan ja työpaikoistaan ja tulevaisuudestaan,
myös kuntalaisilta salataan asoita, kunta kuitenkin maksajana yksikössä työntekijöistä ja vastuussa väestöstä.
Avoin ja rehellinen toiminta puuttuu kunnan virkamiesten päätöksien teoissa, salailut tekosissa koskettaa koko kunnan asukkaita.
Ottakaa vastuu rehellisella avoimmuudella, politikointi ei auta
Tuo oli hyvä kommentti. Vituttaa veronmaksajana kaikenlainen salailu ja se, että ollaan "parempaa ihmistä" ihankuin jossain alle 2400:n ihmisen muuttotappiokunnassa olisi siihen varaa...
Johtajuuden puute taas tulee esiin. Joku rientää puolustelemaan, mutta kuntalaiset tietävät totuuden. Ehkä liikaa draamaa, mutta jokainen ymmärtää, ettei 2300 asukkaan kunnassa tarvita kahta teknisen puolen pomoa. Täällä ei juuri rakennetakaan ja kunnalla kiinteistöjä on onneksi aina vähemmän.
Ei tarvita kunnansihteeriä ja kunnanjohtajaa,,, niin paljon ei tällaisessa kunnassa hallintoa ym joten rahavaroja vanhuspalvelujen henkilöstöön, oletan että olis tarkastelujen paikka ja julkisesti tuoda esille näitäkin asioita.
Eikä tartte mennä montaa vuotta taaksepäin, kun pitkäaikaisella demarivaikuttajalla ja kunnanjohdolla oli yhteinen sävel lehtijutuissa, että hyvin menee, hyvin menee. Ei oltu köyhiä, ei kipeitä, ylijäämä oli hämmentävää kertaluokkaa, niin että naapurikunnat ja vähän kaukaisemmatkin kunnat olivat kunnioituksesta polvillaan. Mutta nyt on eri ääni kellossa.
Nopiaa on onnistuttu talous tuhoamaan. Ennätysten kirjaan menee sekin. Nyt kun konsultti saatiin vastustelusta huolimatta niin silmiä oli pakko raottaa. "En minä ota sihteeriyttä kun olen kahden yhtiön toimitusjohtaja", Paskanmarjat.
Hyvä näin
Sateenkaariryhmää
Julmettua on meno kunnantalolla. Ovet säpissä osan viikosta. Mitä helkkaria siellä meinataan. Tukevatko luottamusmiehet moista kuuropiiloa. Pakko sieltä on lähteä tuulettumaan ja kokemaan uutta meininkiä.
Mitä, taasko täällä arvostellaan kunnan kingejä?
Joitakin painaa liiallinen työmäärä, että mahtavatko ehtiä töitään tekeen niin, että saisivat pitää lomaansa, työt lisääntyvässä määrin kasaantunut kun lomalta palaillaan.
Tuntuu, että toiset ovat lomalla töissään?