Odotettavissa koronaviruksen leviämisen määrien lisääntymistä lähitulevaisuudessa

Anonyymi

Korovavirus on joidenkin asiantuntijoiden mukaan heikentynyt maailmassa.
Ei ainakaan, jos katsoo tartuntalukujen määrää eri valtioissa. Mutta itse asiassa, viruksen heikentyminen kertoo vain siitä, että tällä hetkellä viruksen ei tarvitse muuttua vaarallisemmaksi, koska sillä riittää jo nyt aivan tarpeeksi ihmisiä taudinkantajiksi. Tilanne muuttuu, mikäli viruksella ei ole otollisia olosuhteita, ja sen elääkseen täytyy muuntua vaarallisemmaksi. Virus voi myös taas muuntua herkemmin tarttuvammaksi, tai vaarallisemmaksi.

Mikäli hallitus aikoo taas ryhtyä höllentämään matkustusrajoituksia, niin sen taas tietää, mitä siitä seuraa ja on odotettavissa.
Vastuullisuutta tarvitaan vielä pitkään, niin terveystahoilta, hallitukselta, kuin kansalaisilta.

Tilanne ei suinkaan ole vielä ohi. Toimivaa ja tehokasta rokotettakin joudutaan vielä odottamaan pitkään. Aikaisintaan se saadaan markkinoille ja käyttöön tämän vuoden loppupuolella, mutta itse uskon, että se tulee vasta helmi/maaliskuun aikoihin.

Asiantuntijoidenkin on aivan turha odottaa kansalaisilta tiukempaa koronakuria, mikäli hallitus, THL, tai STM, tai muut tahot eivät ymmärrä asian todellista vakavuutta ja tekemiensä päätöstensä seurauksia. Tai siltä tämä nyt näyttää.
Sillä suurimman osan taudin levittäjistä ja mukanaan kantajista ovat nimenomaan ulkomailla ja ulkomailta tänne tulevat matkustajat. Toki isommissa porukoissa olevat ihmiset. Jotka eivät noudata turvavälejä, tai noudata riittävän hyvää käsi, tai aivastushygieniaa.

Tällä menolla ja väärillä päätöksillä Suomen tartuntaluvut kääntyvät uuteen nousuun jo tämän kuun loppupuolella.

2

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talouden ja yrittäjien kannalta asiaa katsottuna matkustusrajoitusten lieventäminen, tai poistaminen on tottakai parempi asia, Mutta kansalaisten terveyden ja turvallisuuden kannalta katsottuna ne hallituksen tekemät päätökset ovat, jos eivät suuri, niin ainakin jonkinlainen riski.

      Tartunta ja kuolinluvut kääntyvät joka tapauksessa nousuun jo tämän kuun puolella. Ja vuoden loppuun mennessä luvut tulevat olemaan vieläkin suuremmat.

      Virus ainakin kiittää. Että sen leviämistä edistetään.

      • Anonyymi

        Tässä tilanteessa kun tautitapaukset ovat jo useita viikkoja kasvussa oli erittäin epäviisasta hallituksen taholta höllentää matkustusrajoituksia. Päinvastoin olisi pitänyt kiristää. Tauti todennäköisesti jyllää todenteolla lokakuussa ja joulun saamme viettää koronan kourissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10615
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      88
      7491
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7377
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7346
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7321
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7269
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      113
      6677
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6506
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5733
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5515
    Aihe