Sain elokuussa veronpalautusta 630e ja maksoin sillä takuuvuokran kun muutan lokakuun alussa. En ole saanut veronpalatusuksen takia toimeentulotukea elokuulta ja nyt tuli syyskuun päätös ja sekin hylätty. Kuinka kauvan palautusta lasketaan tulona? onko sallittua hylätä vielä lokakuunkin hakemus jos niin käy?
Kela veronpalautus
Anonyymi
15817
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lukeehan siinä päätöksessä paljonko Kelan mielestä taloutesi on plussan puolella.
Olen täyttämässä toimeentulotukihakemusta 1.8.2023 alkaen.
Kelan sähköisellä Lomakkeella lukee:
Saatko veronpalautusta ajalla 1.8.2023 - 12.8.2024?
En
Kyllä
Kyllä, mutta veronpalautusta ulosmitataan.
Kyllä, mutta veronpalautusta käytetään verovelkoihin.
Veronpalautuksen määrä (e)
747.09
Eli Kela saa Verottajalta suoraan tiedot, että saan 747€ veronpalautusta. Voin lomakkeella muuttaa sen summaksi 0€, miten käy jos näin teen?
Kokeile muuttaa summaksi 7470€, niin näet onko sillä johonkin vaikutusta.
Voit myöhemmin tarvittaessa oikaista virheellisen summan, etkä syyllisty vilppiin.
Olet toimeentulotuella, ja maksoit vuokravakuuden itse?
Kela varmaankin katsoo tuota vuokravakuutta nyt varallisuutena jonka voisit käyttää elinkustannuksiisi. Vuokravakuuttahan voi hakea myös Kelan maksamana.
On varmasti asiassa toki asianhaaroja puolesta ja vastaan, mutta ainakin omalla kohdalla oli asia siten että muuton yhteydessä piti vanhan asunnon vuokravakuus käyttää elinkustannuksiin ja seuraavaan asuntoon tuli vuokravakuus sossulta, nykyisin se tulee Kelalta.
Sama juttu. Vaihdoin kämppää ja siirsin edellisen asunnon vuokravakuudet uudelle vuokranantajalle.
Vakuusraha olisi kuulemma pitänyt käyttää elämiseen (tuolta ajalta ei olisi saanut toimeentulotukea) ja anoa sossulta uudet vakuudet.
Ei oikein olisi mennyt yhteen uudelle vuokranantajalle kertomani tarinan kanssa, että käyn töissä.
Armo kävi oikeudesta ja sossu heltyi, koska uuden asunnon vuokra oli pienempi. Tosin vain sen verran, ettei vakuuden erotusta huomioitu seuraavassa toimeentulotukipäätöksessä.
Maksoin takuuvuokran koska vuokra oli liian paljon kelan mukaan. En siis hakenut takuuta, luin kelan sivuilta ehdot saako takuuta vai ei ja vuokra liian suuri. Muutin työpaikan toivossa, mutta nyt ei töitä voi aloittaa kun en saa tt tukea ja tarvin kaikenmaailman kortteja jotka oisin tod näk saanut kelan avustuksella jos oisi tt tukea tullut. Noh ei tää ainakan kelan etua aja jos työn aloitus näin vaikeaksi tehdään.
Työturva. katuturva, tulityö kortit yms sossu maksaa työllistämisen edistämiseksi. Asiassa on vain pieni mutka. Todennäköisesti menee niin lähetät sossuun kopion kuitin maksetusta kurssista ja sitten saat rahat tilillesi. Näin meni ainankin itsellä. Ensin toki haettava tukea luonnollisesti jotta saat päätöksen he korvaavat korttikulut.
tulonsiirtomies
Juu liian suuri vuokra on varmasti ongelma monille. Vaikea siitä ketään arvostella kun ei kohtuuhintaisia asuntoja kovin helposti saa. Kannattaa ainakin laittaa hakemuksia kaupungin asuntojonoihin yms. niissä voi mennä paljon aikaa, mutta tietyllä tavalla kunnan/kaupungin asunnoissa on omat etunsa. Helsingissä varmasti nekin liian kalliita kuten uutisoitukin, mutta muualla Suomessa hinnat kohtuullisemmat, monissa paikoissa toimitaan omakustannus-periaatteella eli vuokran määrä pysyy vähän kohtuullisempana kun sillä ei haeta sijoitusvoittoja.
Kannattaa nähdä hieman vaivaa tähän tukisysteemiin perehtymisessä, etenkin jos näyttää siltä että työpaikkaa ja parempia tuloja ei välttämättä ole tulossa. Tukien varassakin voi elää, ei se luksusta ole mutta ei tarvitse ongelmiinkaan joutua.
Minä hain kortteja varten ensin perustoimeentulotukea Kelalta, tietenkään en saanut kun ne eivät kuulu perustoimeentulotukeen mutta sain päätöksen jonka kunta vaatii. Sitten hain täydentää toimeentulotukea kunnalta mutta ei myönnetty.
Joo siis eihän se oo tarkoitus että kela tai sossu maksaa kortteja. Sama ku mä hakisin rahat ajokorttiin sossusta koska se saattaa jonain päivänä mua auttaa saamaan työpaikan.
Aloittajan kannattaisi tehdä muutoshakemus ja liittää todistus vuokravakuuden maksusta menoksi.
Et sinä töitä saisi edes kesällä uimarannalta janojuomien myyjänä vaikka olisi värisuora kortteja taskussa. Täysi uunohan sinä olet.
Vittu mikä urputtaja ja riidan haastaja, onkohan asunnoton urpo
Luultavasti. Eihän kukaan täyspäinen tuollaisia kirjoittele.
"Veronpalautukset huomioidaan yleensä tuloina veronpalautuksen maksukuukaudelle,ellei niitä voida pitää vähäisinä. Vähäisinä veronpalautuksina pidetään alle 50 euronveronpalautusta henkilöä kohti tai alle 100 euron veronpalautusta perhettä kohti.Veronpalautuksista huomioidaan vain vähäisen määrän yli menevä osa. Esimerkiksiyksin asuvan saamasta 65 euron veronpalautuksesta huomioidaan tulona 15 euroa.
Jos veronpalautus ulosmitataan tai käytetään verovelan kuittaukseen, ei ulosmitattuaosuutta veronpalautuksesta oteta tulona huomioon.
Lisäverot rinnastetaan velkaan eikä niitä huomioida menoina.
Lue lisää Veronpalautusten huomioimisesta toimeentulotuessa."
Meidän pitää aina totella äitiä.