Ei auta crc eikä mikään, kontaktit ovat niin huonossa jamassa että valomasto menee uusiksi. Kausi vetelee viimeisiään ja laiturissa on asialle paha mitään tehdä.
Pitääkö pienen veneen valkoisen kulkuvalon olla "kiinteä, vai voisinko ottaa tupakansytytinpistokkeesta 12v vastaaavan tehoisen tuikun ja pistää sen vaikka nippusiteellä tarpeen tullen kiilumaan toimimattoman valaisimen paikalle valomaston huipulle kiinni?
Mitä sanotaan paragraafeissa asiasta?
Kulkuvalo, pitääkö olla kiinteä valomasto?
15
451
Vastaukset
- Anonyymi
Tuota noin, kirjoitustaitoisena osaat varmaan itsekin lukea noita paragrafeja.
- Anonyymi
Siis, paragraafeja!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis, paragraafeja!
Tuota noin, sinä ehkäm kirjoitustaitoisena, mutta asiaa näköjään yhtään, tuntematta, voisitko olla sotkematta asiallisia keskusteluja?
- Anonyymi
Valo kun ympärisäteilevä valo. Käy vaikka mikä paristo led tm. nippusiteellä tai kuminauhalla kiinni. Montako kertaa vielä tänä syksynä olet vesillä hämärissä/pimeällä?
- Anonyymi
Aika varman tuntuinen vastaus ottaen huomioon, etteä et tiedä veneen kokoa.
- Anonyymi
"Valo kun ympärisäteilevä valo. Käy vaikka mikä paristo led tm. nippusiteellä tai kuminauhalla kiinni."
Kiitos vastauksesta.
Ja avauksessa mainitsin, että vene on pieni mutta kuitenkin sen verran työläs ylösotettava, ettei valorempan takia mitenkään viitsisi näin loppukaudesta, jos väliaikaisratkaisu ei sodi jotain pykälää vastaan.
Sen verran aasinsiltana, merikorttikeskustelu kävi kuumana ja näköjään esimerkiksi suoraan laista ei merikorttivelvoitetta löydy, vaan asia tuli muistaakseni Trafin tms soveltamismääräyksen kautta. Sittenkin aika ympäripyöreänä... Sama juttu vaikka kulkuvalosta, se mitä löysin oli tavattoman pelkistettyä ja en edes arvannut googletella noista patterikäyttöisistä kulkuvaloista.
Mielestäni aihekortaiset keskustelupalstat ovat omiaan mistä kysyä tämän tapaisista välillä tulkinnanvaraisista asioista. Ja edelleen, mielestäni on tarpeetonta, epäasiallista ja epäkohteliasta kehoitella ketään itse "lukemaan niitä paragrapheja". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika varman tuntuinen vastaus ottaen huomioon, etteä et tiedä veneen kokoa.
Voi siitä veneen koosta jotain päätellä jos aloittaja sanoo että vene on pieni ja koko valo asti uusitaan jos kulkuvalot ei toimi.
Tämän syksyn pärjäät vaikka myrskylyhdyllä.
- Anonyymi
Hyvin on kelvannut magneettikiinnitteinen Navisafe kangaskuomussa.
- Anonyymi
Kiitokset vastauksista!
#avaaja
- Anonyymi
asiallinen vastaus asialliseen kysymykseen: ei tarvitse olla kiinteä. Voit laittaa ympäri näkyvän valon, jos vene on alle 7 metriä. jos se on pidempi, niin osta tai laita se 225 astetta näyttävä valkoinen valo jotenkin sinne kannelle kiinni, esimerkiksi reikäraudalla ja johonkin vaan kiinni tai styroksin palaa ja ilmastointiteippiä viritellen.
itsellä on kanssa valojen uusinta menossa mutta kun on puumasto niin uusi umpion osto ratkaisee, irtojohdot monella tapaa helpompia. Voithan sinäkin tehdä väliaikaisen puumaston jos on kärsivällisyyttä. joku 45 x 45 millinen höylätty puunpala puuliikkeestä, jahaa ja puuruuvia vaan kehiin. - Anonyymi
Joka tapauksessa on parempi, että on joku valo, kuin ei mitään.
Pursipoikia liikkeelä ja säästävät akkuja tai eivät tajua, ehkä homeskandin valot, niin hapettuneet, etteivät loista...- Anonyymi
No, piti päästä itkemään asian sivusta! Mutta siitä samaa mieltä, että valo on parempi kuin ilman.
- Anonyymi
Suomi24 veneilypalstallamme on, arvoisat veneilijät uusi kyläpelle. Hänet tunnistaa maagisesta nimimerkistä jonka hän sälyttää joka tekstiinsä. Ai mikä se on ? "HOMESKANDI"
tsekatkaa piruuttanne montako viestiä sisältää tämän kaiffarin sönkötyksiä.
Tarina kertoo, että tyyppi osti pikavipillä huumepäissään Scand- merkkisen purjeveneen. Kului kesä, juopotellessa ja kustessa housuihin ja sohvalla makoillen. Noh, tämän veneen patjat imivät nämä nesteet ja homehtuivat. Seuraavaksi kaveri laittoi veneen myyntiin alihintaan ja siirtyi pulpettiveneilyyn. Nyt, 2020 syksyllä kun siitä on 2-3 vuotta, hän "maadoittaa" traumoja juoppokesästä homeesta ja tappiolla myynnistä tänne, raiskaamalla jokaista keskustelua aina tohatsun huollosta teinien kuukautiskwskusteluihin, kulkuvaloihin ja napapiirin tonttujen kulkusiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi24 veneilypalstallamme on, arvoisat veneilijät uusi kyläpelle. Hänet tunnistaa maagisesta nimimerkistä jonka hän sälyttää joka tekstiinsä. Ai mikä se on ? "HOMESKANDI"
tsekatkaa piruuttanne montako viestiä sisältää tämän kaiffarin sönkötyksiä.
Tarina kertoo, että tyyppi osti pikavipillä huumepäissään Scand- merkkisen purjeveneen. Kului kesä, juopotellessa ja kustessa housuihin ja sohvalla makoillen. Noh, tämän veneen patjat imivät nämä nesteet ja homehtuivat. Seuraavaksi kaveri laittoi veneen myyntiin alihintaan ja siirtyi pulpettiveneilyyn. Nyt, 2020 syksyllä kun siitä on 2-3 vuotta, hän "maadoittaa" traumoja juoppokesästä homeesta ja tappiolla myynnistä tänne, raiskaamalla jokaista keskustelua aina tohatsun huollosta teinien kuukautiskwskusteluihin, kulkuvaloihin ja napapiirin tonttujen kulkusiin.Homeskandeista on puhuttu jo parikymmentävuotta...
- Anonyymi
Tärkeämpää on että kartio on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt243757Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.411869Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö271154- 691077
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251036Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321029Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä41923Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173841- 56803
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12723