Vene 4.4metriä ja kone 40hp. Vaikuttaa että moottori on liian iso ja painava veneeseen.
Olen säätänyt rikikulmaa ja meno on rajua edelleen. Ja koneen korkuttakin säädettiin palikoilla 20mm. ylös/alas.Täyskaasulla ei voi ajaa kun laukkaa ja hiljaa ajaessa perä painuu hieman liian alas.
3/4 kaasulla menee suht hyvin mutta ei silloinkaan ihan pinnassa. Roiskii vettä.
Auttaisiko tähän esim 20cmx 20cm trimmilevyt? Vanttiruuveilla säädettävät? Tulisiko näillä kantavuutta perään? Rauhottaako levyt laukkaamista?
Vai miten olisine muovievät suoraan koneeseen kiinni.
Kone 12kg painavampi ja 10hp tehokkaampi kun edellinen mutta suuri on vaikutus.
Trimmilevyt pieneen veneeseen?
Anonyymi
3
79
Vastaukset
- Anonyymi
Nää kaikki uudet aloitukset on saman ihmisen tekemiä.
- Anonyymi
Veneen tai moottorin vaihto ei tule kysymykseen eli jotain muuta saa ehdottaa.
Ne muovisiivekkeet auttaa plaaniin pääsyssä kuulemmma mutta auttaako ne tuohon laukkaamiseen yhtään?- Anonyymi
Miksi ei tule kysymykseen? Yhdistelmä on paska, mutta siitä on pidettävä kiinni kynsin hampain. Miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 524528
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1494187- 673832
- 1253790
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans433615Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe773453- 983021
- 542875
- 252696
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142394