Muutin kotikaupunkiin ja entinen asunto ei mennyt kaupaksi edes eniten tarjoavalle, joten hylkäsin koko asunnon. Vanhaan kaupunkiin en palaa enää koskaan, se on 200km päässä. Sinne se rivitalo-osake jäi muiden osakkaiden harmiksi. Nyt asun vuokralla ja melkeinpä kaikki sosiaalituet menee vuokraan ja ruokaan. Olen käytännössä persaukinen, joten ulosottomies tulevaisuudessa ei saa minulta mitään muuta kuin asunto-osakkeen. Vaihdoin vielä puhelinnumeron prepaidiin, niin ei isännöitsijä tai muut osakkaat saa minua kiinni, muutoin kuin kirjeitse osoitetietojen kautta, kirjeisiin en tietenkään vastaa.
Minulla oli hyvä tilanne kun osakkeesta ei ole enää velkaa pankille. Kyllä yhtiö sen sitten ottaa hallintaan ja ulosottomies järjestää pakkohuutokaupan. Pitäkööt rahat , minä en aio olla asunnon kanssa enää missään tekemisissä. Vai meinaavatko he tulla minut hakemaan täältä 200km päästä? Lopetin sieltä myös sähkösopimuksen, kyllä se sinne kohta jäätyy, asunnossa on sähkölämmitys.
Suosittelen kaikille jotka painivat myymättömän asunnon kanssa, yksinkertaisesti hylkäämään sen ja nostamalla kytkintä. Yhdysvalloissa tämä on hyvin yleinen käytäntö, että asunto vain hylätään kun on lähdön paikka. Suomessakin asuntojen hylkäykset kasvavat lähiaikoina. Täällä on menossa asuntojen myynnissä tilanne, että kenelle jää mustapekka käteen.
Asunto-osake ei mennyt kaupaksi, joten hylkäsin sen
Anonyymi
3
164
Vastaukset
- Anonyymi
Saman tein helsingissä ruoholahdessa arvoton hitaskämppä,jätin hitaskaksion ja muutin pieksämäelle vuokralle.n
Nyt on oikeaa elämää muutakin kuin paskaa. - Anonyymi
Minä voin ottaa sen asunnon, maksankin vähän...
Otan / ostan myös muut asunnot, loma-osakkeet, kiinteistöt yms.
[email protected]- Anonyymi
Eri lähteissä on usein ilmoituksia että ihmiset eivät löydä ostajaa / ottajaa asunnolle tms.
Minulle voi tarjota kaikenlaiset asunnot, kiinteistöt ja liiketilat. Myös lomaosakkeet,
Hyvistä maksan hyvin, huonommista vähemmän.
Aina kuitenkin maksan.
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283436- 973206
- 763024
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim792991"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532901Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862678- 352490
- 572351
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432225- 881992