Oon 13v tyttö, haluaisin ihan oikeet liivit oon käyttäny vaan toppeja ja urheiluliivejä ehkä jo jonkun 2-3v. Mä mittasin, alta on 73 ja päältä 83 eli eiks se oo kokona niinkun 75AA? Kannattaako mun ees alottaa vielä pitään kun jossain sanottiin että se vaurioittaa ja seurauksena voi olla roikkuvat rinnat? Vai onks se ees totta?
Ja miten ehdotan sitä äitille?
Ekat rintsikat
4
582
Vastaukset 4
- Anonyymi
Mene vain puhumaan äidille, että jos menisitte ihan ammattilaisella mittaamassa ja kysymässä mielipidettä, että kannattaako minkälaiset liivit hankkia.
Haittapuoli siinä, että tuon ikäisenä, jos ostaa liivit joissa ei ole samlla tapaa joustoa kuin perusurheiluliiveissä, että ne tulee rintojen kasvaessa nopeasti pieneksi ja epämukavaksi. Se saattaa sitten häiritä kasvua ja aiheuttaa kipuja.
Rintaliivit on myös todella kalliita ostaa koko aika uusia, sitä kalliimmaksi tulee mitä isommat rinnat kasvaa. Iso rahareikä.
Äitiäkin voisi rohkaista se, että menette yhdessä selvittämään liiviasiaa, jos itse keräät esim. omista viikkorahoista tai muista rahaa liiveihin. Osoittaa, että olet valmis sellaiset hankkimaan. Sinun täytyy myös opetella pesemään liivejä, koska monet liivit vaativat, että ne pestään käsin tai pesukoneessa eritysiohjein. Ei huuteluainetta, pesupussi, yms.
Olet itse vastuussa, että ne liivit ei mene piloille, vahingoita muiden vaatteita tai riko pesukonetta.
Urheiluliivit on siinä suhteessa parhaat, että ne tukee rintoja paremmin ja on helpommat pitää kunnossa. Mutta urheiluliiveistäkin olisi hyvä löytää sopivat, joissa on juuri sinulle hyvä tuki. Kyllä niitä urheiluliivejäkin löytyy hyvännäköisiä, jos siitä se on kiinni. Paremmin löytyy sinulle kun rinnat ei ole vielä niin isot.
Push-up rintaliivejä ta kaarituellisia ei kannata ottaa vielä kun rinnat kasvaa ja kehittyy. Kovasti niitä myydään ja tyrkytetään, että kauppiaat saa niistä rahaa, mutta jos haluaa pitää terveydetään huolta niin niille on aikansa myöhemmin.
Varaudu myös, että jos rinnat kasvaa kauhean isoiksi niin tulee kipuja, kun ei ajoissa niitä hoida ja tarkkaile oikein.
Nopeasti myös silloin loppuu vaihtoehdot mitä rintsikoita voi käyttää, enemmänkin pitää etsiä, että löytää edes yhdet sopivat. Isorintaisia naisia muka hirveästi ihaillaan, mutta sitten kauppiaat ei heille tarjoa mitään tuotteita tai apuja.
Nauti rinnoistasi ja hyvä, että huolehdit itse ajoissa tulevasta niin pysyt terveenä! :) - Anonyymi
Tietenkin voit aloittaa käyttää liivejä eikä niistä mitään haittaa ole. Niistä ei myöskään ole mitään kauheaa vastuuta mitä joku muu selitti eivätkä ole erityisen kalliita.
Kysyt vaan äidin mielipidettä. Siihen sen on helppo vastata.
Ei liiveistä mitään haittaa ole.
Roikkuvat rinnat ehkäiset uimalla. Vahvistaa lihaksia.- Anonyymi
Moikka! Oon 11v tyttö ja mä sain ekat rintsikat viime viikolla. Mä pidin sellaisia tiukkaa paitoja ihan muuten vaa ja äitini oli huomannut että rintani kasvaa mii. Hän osti mulle liivit :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121394
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.107519Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e100482Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 52462
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410