Oon 13v tyttö, haluaisin ihan oikeet liivit oon käyttäny vaan toppeja ja urheiluliivejä ehkä jo jonkun 2-3v. Mä mittasin, alta on 73 ja päältä 83 eli eiks se oo kokona niinkun 75AA? Kannattaako mun ees alottaa vielä pitään kun jossain sanottiin että se vaurioittaa ja seurauksena voi olla roikkuvat rinnat? Vai onks se ees totta?
Ja miten ehdotan sitä äitille?
Ekat rintsikat
4
517
Vastaukset
- Anonyymi
Mene vain puhumaan äidille, että jos menisitte ihan ammattilaisella mittaamassa ja kysymässä mielipidettä, että kannattaako minkälaiset liivit hankkia.
Haittapuoli siinä, että tuon ikäisenä, jos ostaa liivit joissa ei ole samlla tapaa joustoa kuin perusurheiluliiveissä, että ne tulee rintojen kasvaessa nopeasti pieneksi ja epämukavaksi. Se saattaa sitten häiritä kasvua ja aiheuttaa kipuja.
Rintaliivit on myös todella kalliita ostaa koko aika uusia, sitä kalliimmaksi tulee mitä isommat rinnat kasvaa. Iso rahareikä.
Äitiäkin voisi rohkaista se, että menette yhdessä selvittämään liiviasiaa, jos itse keräät esim. omista viikkorahoista tai muista rahaa liiveihin. Osoittaa, että olet valmis sellaiset hankkimaan. Sinun täytyy myös opetella pesemään liivejä, koska monet liivit vaativat, että ne pestään käsin tai pesukoneessa eritysiohjein. Ei huuteluainetta, pesupussi, yms.
Olet itse vastuussa, että ne liivit ei mene piloille, vahingoita muiden vaatteita tai riko pesukonetta.
Urheiluliivit on siinä suhteessa parhaat, että ne tukee rintoja paremmin ja on helpommat pitää kunnossa. Mutta urheiluliiveistäkin olisi hyvä löytää sopivat, joissa on juuri sinulle hyvä tuki. Kyllä niitä urheiluliivejäkin löytyy hyvännäköisiä, jos siitä se on kiinni. Paremmin löytyy sinulle kun rinnat ei ole vielä niin isot.
Push-up rintaliivejä ta kaarituellisia ei kannata ottaa vielä kun rinnat kasvaa ja kehittyy. Kovasti niitä myydään ja tyrkytetään, että kauppiaat saa niistä rahaa, mutta jos haluaa pitää terveydetään huolta niin niille on aikansa myöhemmin.
Varaudu myös, että jos rinnat kasvaa kauhean isoiksi niin tulee kipuja, kun ei ajoissa niitä hoida ja tarkkaile oikein.
Nopeasti myös silloin loppuu vaihtoehdot mitä rintsikoita voi käyttää, enemmänkin pitää etsiä, että löytää edes yhdet sopivat. Isorintaisia naisia muka hirveästi ihaillaan, mutta sitten kauppiaat ei heille tarjoa mitään tuotteita tai apuja.
Nauti rinnoistasi ja hyvä, että huolehdit itse ajoissa tulevasta niin pysyt terveenä! :) - Anonyymi
Tietenkin voit aloittaa käyttää liivejä eikä niistä mitään haittaa ole. Niistä ei myöskään ole mitään kauheaa vastuuta mitä joku muu selitti eivätkä ole erityisen kalliita.
Kysyt vaan äidin mielipidettä. Siihen sen on helppo vastata.
Ei liiveistä mitään haittaa ole.
Roikkuvat rinnat ehkäiset uimalla. Vahvistaa lihaksia.- Anonyymi
Moikka! Oon 11v tyttö ja mä sain ekat rintsikat viime viikolla. Mä pidin sellaisia tiukkaa paitoja ihan muuten vaa ja äitini oli huomannut että rintani kasvaa mii. Hän osti mulle liivit :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla833143SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1382758Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "652683Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy61993Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.941620Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341356Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä971299Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1071109Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o2001058Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861034