Oon 13v tyttö, haluaisin ihan oikeet liivit oon käyttäny vaan toppeja ja urheiluliivejä ehkä jo jonkun 2-3v. Mä mittasin, alta on 73 ja päältä 83 eli eiks se oo kokona niinkun 75AA? Kannattaako mun ees alottaa vielä pitään kun jossain sanottiin että se vaurioittaa ja seurauksena voi olla roikkuvat rinnat? Vai onks se ees totta?
Ja miten ehdotan sitä äitille?
Ekat rintsikat
4
582
Vastaukset 4
- Anonyymi
Mene vain puhumaan äidille, että jos menisitte ihan ammattilaisella mittaamassa ja kysymässä mielipidettä, että kannattaako minkälaiset liivit hankkia.
Haittapuoli siinä, että tuon ikäisenä, jos ostaa liivit joissa ei ole samlla tapaa joustoa kuin perusurheiluliiveissä, että ne tulee rintojen kasvaessa nopeasti pieneksi ja epämukavaksi. Se saattaa sitten häiritä kasvua ja aiheuttaa kipuja.
Rintaliivit on myös todella kalliita ostaa koko aika uusia, sitä kalliimmaksi tulee mitä isommat rinnat kasvaa. Iso rahareikä.
Äitiäkin voisi rohkaista se, että menette yhdessä selvittämään liiviasiaa, jos itse keräät esim. omista viikkorahoista tai muista rahaa liiveihin. Osoittaa, että olet valmis sellaiset hankkimaan. Sinun täytyy myös opetella pesemään liivejä, koska monet liivit vaativat, että ne pestään käsin tai pesukoneessa eritysiohjein. Ei huuteluainetta, pesupussi, yms.
Olet itse vastuussa, että ne liivit ei mene piloille, vahingoita muiden vaatteita tai riko pesukonetta.
Urheiluliivit on siinä suhteessa parhaat, että ne tukee rintoja paremmin ja on helpommat pitää kunnossa. Mutta urheiluliiveistäkin olisi hyvä löytää sopivat, joissa on juuri sinulle hyvä tuki. Kyllä niitä urheiluliivejäkin löytyy hyvännäköisiä, jos siitä se on kiinni. Paremmin löytyy sinulle kun rinnat ei ole vielä niin isot.
Push-up rintaliivejä ta kaarituellisia ei kannata ottaa vielä kun rinnat kasvaa ja kehittyy. Kovasti niitä myydään ja tyrkytetään, että kauppiaat saa niistä rahaa, mutta jos haluaa pitää terveydetään huolta niin niille on aikansa myöhemmin.
Varaudu myös, että jos rinnat kasvaa kauhean isoiksi niin tulee kipuja, kun ei ajoissa niitä hoida ja tarkkaile oikein.
Nopeasti myös silloin loppuu vaihtoehdot mitä rintsikoita voi käyttää, enemmänkin pitää etsiä, että löytää edes yhdet sopivat. Isorintaisia naisia muka hirveästi ihaillaan, mutta sitten kauppiaat ei heille tarjoa mitään tuotteita tai apuja.
Nauti rinnoistasi ja hyvä, että huolehdit itse ajoissa tulevasta niin pysyt terveenä! :) - Anonyymi
Tietenkin voit aloittaa käyttää liivejä eikä niistä mitään haittaa ole. Niistä ei myöskään ole mitään kauheaa vastuuta mitä joku muu selitti eivätkä ole erityisen kalliita.
Kysyt vaan äidin mielipidettä. Siihen sen on helppo vastata.
Ei liiveistä mitään haittaa ole.
Roikkuvat rinnat ehkäiset uimalla. Vahvistaa lihaksia.- Anonyymi
Moikka! Oon 11v tyttö ja mä sain ekat rintsikat viime viikolla. Mä pidin sellaisia tiukkaa paitoja ihan muuten vaa ja äitini oli huomannut että rintani kasvaa mii. Hän osti mulle liivit :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241342- 751269
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841221Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291005Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101004- 72926
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.85851Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast51706Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132692Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86677- 146594
- 50579
- 28578
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91577Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54563Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13549- 37548
- 46543
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94526Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä19526