Aivan mielettömän kaunis syyspäivä.

Voitaisko tehdä tästä tavallaan syyspäiväntasaus.
Minulla alkaa olla jo kaikki marjat mehustettuina,jopa marjaaroniatkin.

Toi marjaaronia on todella ihmemarja täynnä vitamiinejä,täynnä flanoideja.
Olen jättänyt ne rastaille,ilmankos olen potenutkin puutetta?
Rahasta ja kaiketi jostain muustakin vitamiinitason laskusta.
Aivan todella,ama ja nelijalkainen norjalainen metsäkissani nautimme tästä päivästä

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todellakin...

    • Syyspäiväntasaus 22.9. on virallinen hetki jättää hyvästit kesälle, vielä on aivan kesäistä täällä eteläisellä rannikolla. Vain villiviini on kiirehtinyt viininpunaisen sävyn kokeiluun, muutama vaahteranoksa loistaa punaa muuten vielä vihreiden latvusten keskellä. Aronioitteni hehkuvia syysvärejä aina odotan, silloin korostuvat myös nuo kiiltävän mustat komeat marjatertut. Ne on nyt tutkimuksissa julistettu superfoodiksi, oikein kihisevät kaikkea elvyttävää eliksiiriä. Eräs ystäväni hakee joskus niitä kotiviinin tarpeiksi, mutta muuten ne jäävät mustarastaiden ruuaksi, erittäin hyvään tarkoitukseen siis.

      Mitenkähän saisi nuo melko karvaat ja hapottomat aronian marjat taiottua herkuiksi. Jotkut sekottavat omenaa, luin äskettäin vinkin vadelman lisäämisestä, jolloin tulisi mustikan makuista. Vadelmakausi on jo ohi, pakastimet ovat jo täpötäydet , mutta jotain ajattelin niistä urheiluseuran myyjäisiin loihtia. Olen saanut ennenkin hillopurnukoillani lahjoitettua mukavat summat lastenlasten jalkapalloseuran hyväksi. Ehkäpä vahvanmakuinen vähän eksoottisenoloinen liharuokien kanssa syötävä kirkas hyytelö tekisi kauppansa, siruunalla voisi terästää.

      Aurinkopäivät ovat vaihtuneet tänään kosteaan pilvisyyteen, myrskyn lähestymisestä varotellaan. Vein ulkoa suojaan kalusteita, jotka tuuli saattaisi temmata mukaansa ja kesäkukkaruukut tuulen riepotukselta turvaan, pelakuutkin vielä täydessä kukoistuksessa. Myös sähkökatkojen mahdollisuudesta muistutellaan, Martat puhuvat 72 tunnin kotivarasta veden, ruuan ja vaihtoehtoisen lämmityksen suhteen, patteriradiokin pitäisi olla. Täällä on sähköjohdot enimmäkseen kaapeloitu maan alle, ei pitäisi katkoksia tulla. Varalla on vanha aggregaatti, minua harmittaisi valtavasti, jos pakasteet pääsisisvät juuri täpötäysinä sulamaan. Ja tietysti keljuttaisi, jos ei kännykkää voisi ladata.

      Rannalta voi seurata rajua merenkäyntiä ja villejä vaahtopäitä. Miten nopeasti idyllisenä kimaltava rauhaisa ulappa voikaan muuttua synkäksi hornankattilaksi.

      Pysykää turvassa ! Tuuheaturkkinen kissa on lämmin kaveri syysmyrskyissäkin.

      • Anteeksi Ramoona ja kiitos!
        Olen ollut mehumaijjani ja hillopurkkienikaaokseksessa!
        Yhtenä päivänä ajattelin.minkätähden poimin,pakastan hilloan yhdelle ihmiselle?
        Juoksen metsässä ja olen aivan puhki.
        Tänään oli jopa kävelysauva mukana.

        Kyllä minä myös nautin metsän hiljaisuudesta.
        Entisenä suunnistuksenharrastajana se rastin löytyminen ei ollutkaan itsestäänselvyys.

        Olin todella evakossa kirkolla.
        Ei täällä puita kaatunut ainakaan minulta.


      • Ramoona todella kiitos!
        Olet ollut myötävaikuttaja elämäni karikoissa.
        Sinulta löytyy myötätunnonsana,
        Luin joskus Sastamalasta,tyttäreni asuu siellä ja Nokialla minullakin pieni päätyyksiö
        Voi kuinka tuli hypittyä noilla kallioilla,joissa on Temppeliaukionkirkko.
        Hietaniemenhautausmaalle vielä tahtoisin,en haudattavaksi,vaan muistelemaan sitä,osaa
        elämäni kiertokulussa.
        Olen merimiehen,santeeksi naisen tytär.Äitini laivaemäntä kaiketi jätti sen kaipuun.
        Vettä täytyy olla aina lähellä.
        Tyttäreni veneilee Näsijärvellä!
        Purjeisiisi myötätuulta Ramoona!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe