Isännöintifirmoissa on suuria eroja. Ruohonjuurella työskentelevät ammattilaiset saattavat kärsiä suuresti siitä, ettei pääkallopaikan toimistoväki kykene vastaamaan haasteisiin: asiakaspalvelu ei toimi, talousasiat tehdään aina myöhässä ja tulipalo saparon alla, asukkaita ja osakkaita käsitellään kuin ymmärtämättöminä. Hyvänä esimerkkinä Liv Isännöinti Oy liputtaa sivullaan "Isännöitsijätoimisto, joka aidosti välittää taloyhtiöstänne!"mutta käytännössä se ei välitä edes vanhusten asioista. Kun yli 80-vuotias ottaa välimiehensä kanssa yhteyttä siitä, ettei yhtiön automaattinen laskutus ole toiminut ja vastike on jäänyt siltä maksamatta, Liv Isännöinti Oy sälyttää syyn Danske Bankille ja haukkuu päälle välimiehenkin. On kuulemma oikeus sanoa, mitä hän haluaa omassa yhtiössään. On myös oikeus puhua alentuvasti ja opettaa koodari-välimiehelle, mitä digitaalinen laskunmaksu on. Jos isännöintifirma oikeasti ei osaa pahoitella sitä, ettei ole lupauksestaan huolimatta ottanut yhteyttä soittopyyntöön, antanut välitiedotuksia, väittänyt selvittävänsä asiaa, vaikkei mitään ole tapahtunut, onko oikeasti kyse "aidosta välittämisesta".
"Isännöintiyhtiö joka oikeasti välittää taloyhtiöstänne"
3
215
Vastaukset
- Anonyymi
Tämmonen firma pitää kiertää kaukaa! Että pääsee kunnon miehet asialle!
- Anonyymi
Liv Isännöinti Oy "aidolla" hoidolla ;) Miksi taloyhtiöt kestää tätä potaskaa?
- Anonyymi
Olet kirjoittanut tämän saman asian nyt useampaan keskusteluun. Onko 80-vuotias osakas päässyt ensimmäistä kertaa nettiin vai mistä moinen floodaaminen?
Mitä väärää tässä on oikeasti tapahtunut? Jos pankin virheen takia vastikemaksunne e ole päätynyt taloyhtiölle niin ei se ole mitään "syyn sälyttämistä" jos isännöitsijä toteaa, että virhe on käynyt pankissa.
Ette yksilöi millään tavalla miten välimies on "haukuttu" ja "puhuttu alentuvasti", se kun on kovin subjektiivista ja tietyntyyppiset ihmiset tuntuvat usein ottavan todella henkilökohtaisesti ja negatiivisesti suunnilleen kaiken mikä ei mene heidän mielensä mukaan. Lisäksi jos asiakas on ihan pihalla siitä miten verkkopankki, e-lasku tai suoramaksu toimii niin kyllä isännöitsijä asian selittää riippumatta asiakkaan koulutus- tai ammatillisesta taustasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852330- 431910
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!791708- 761466
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261244- 481233
- 771211
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai441169- 591101
- 481098