Pioneer VSX-924 ei surroundia?

Anonyymi

Muutaman päivän värkännyt enkä saa surroundia toimimaan radiossa, TV.ssä enkä PC:ssä. Virittimen setupissa kun ajaa kaiuttimien säädön niin takakaiuttimet kyllä löytyy ja pelittää (etukaiutinta en omista).

Näytölle tulee aina Stereo teksti vaikka kuinka näppäilee Auto Surround ja muita äänijuttuja.

Mietin, että eikö vahhako peli tue Win 10, mutta toisaalta miksei radiostakaan kuulu takakaiuttimet. Vanhassa virittimessä joka hajosi ei ollut mitään ongelmaa (laitoin siinä jotain 7ch ja kaikista kaiuttimista kuului komeasti).

Ainoa tarkoitukseni olisi saada PC kuulumaan surroundina, koska kaikki mitä teen tapahtuu PC:n kautta, mutta voiko tällä vehkeellä saada äänet PC:n kautta surroundina? Etukaiuttimista saan kyllä kuulumaan, mutta jos ei surround toimi niin sitten kyllä pitää säästää ja ostaa uusi. Ostin tämän käytettynä eikä tullu mieleenkään, että ei PC:n kanssa toimisi kun vanhakin on toiminut moitteetta. Tosin en siis saa takakaiuttimia toimaan missään muussakaan, paiti siinä virittimen kaiuttimien testiajossa kuuluu suhinat, paukaukset.

3

2496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisään vielä, että olen kytkenyt PC:n ja virittimen HDMI kaapelilla. Vanhassa meni myös analoginen punainen ja musta piuha ja toinen pää emolevyn näyttökorttiin, mutta en tiedä toimiko se noilla vai HDMI:n kautta. Otin vaan valokuvan liitännöistä ennen kuin irrotin piuhat ja en löydä noilel punaiselle ja mustalle AUDIO 1 liitäntää niin kuin vanhassa oli. TOI HDMI sekottaa muutenkin välillä tietokoneen monitorin resoluutiota niin että ei sitä voi käyttää. Tuntuu ihan sekavalta koko vehje. Ohjekirjasta ei ole ollut apua.

    • Anonyymi

      Villi veikkaus että koska ääni tulee vahvarille stereona, se lähtee myös stereona (tai monona). Miksi esim. radio pitäisi kuulua joka kaiuttimesta yhtäaikaa ?? Koitapa juutuupista etsiä 5.1- tai 7.1 ääniraitaa, tuleeko se "oikein"?

    • Anonyymi

      No mutta yllätys. Auto surround = valitaan monikanavaääni silloin, kun sitä on tarjolla.

      Radiolähetys on 2 kanavainen <> monikanavaääni.

      Takakaijjuttimiin saa ääntä kahdella tavalla.

      1) käytetään muinaista dolby pro logic tekniikkaa eli takakanaviin etukanavien erotus (vain vastakkaisvaiheiset äänet) ja keskikanavaan (jos on) vain se osa äänestä, mikä on molemmissa etukanavissa identtistä. Toimii kyllä ilman keskariakin.

      Tämä pro logic tilakin varmaan löytyy.

      2) käytetään jotain "tilatehostetta", mikä loihtii 2-kanavaisesta äänestä monikanavaisen (jopa kaikki 5 kanavaa käyttöön). Kaupan päälle saattaa tulla myös erilaisia kaikuefektejä, jos ja kun siinä sivussa yritetään loihtia stadionin, konserttisalin tms tunnelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe