Sakkorysä Oulussa Limingantullissa

Entisen Halpa-Hallin isolla parkkialueella Limingantullissa on sakkorysä. Yksityinen parkkifirma sakottaa hanakasti. Pysäköintikiellosta kertova kyltti vain alueen aidassa. Onko yksityisen parkkifirman sakko 50e maksettava jos auton kuljettaja ei ole parkkifirman tiedossa? Sakkohan on osoitettu vain auton omistajalle auton rekisterin mukaan.
669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No se on. Laittasivat vaikka puomit jos se on niin tärkeä pitää se koko kenttä tyhjänä.

Äänestä

Jos auton haltija ei ole itse parkeerannut autoa kielletylle parkkipaikalle, niin tuskin hän sinun aiheuttamiasi sakkoja maksaa. Hän joka tapauksessa tietää sinulla olleen hänen autonsa käytössä. Et välty sakkojen maksamisella siksi, ettet itse omista autoa.

Miten moinen hölmö ajatus on tullut edes mieleesi - joka mokaa, se maksaa!

Äänestä
  • Ei. Ei tässä tapauksessa. Otappa selvää vtu mulukku ennen kuin alat vahingoniloisena siellä elvistelemään. Ei kannata maksaa yksityisten firmojen sakkoja, koska ne ei ole laillisia ja perintäkelpoisia.

    Äänestä

Edelleenkin, sakon voi määrätä vain viranomainen, valvontafirma ei ole viranomainen.
Pysäköinninvalvoja voi kirjoittaa sopimukseen perustuvan maksun
Pysäköinninvalövojan on kyettävä osoittamaan että sopimus on syntynyt.
Auto ei voi olla sopimusosapuolena, maksua ei voi langettaa autolle tai rekisterinumeron perusteella.
Pysäköinninvalvojan on kyettävä osoittamaan että auton haltia on suorittanut pysäköinnin
Kenenkään ei ole pakko ilmiantaa ketään

Äänestä
  • Juuri näin. Periaatteessa sen sakottavan firman pitäisi tehdä kirjallinen sopimus jokaisen parkkeeraajan kanssa ennen parkkeeraamista ja sakotusoikeuden syntymistä.

    Onko tässä muuten Lars Leevin porukka sakottamassa vai joku muu rikollisjärjestö?

    Äänestä

Ei niitä yksityisten firmojen antamia sakkoja kuulema kannata maksaa.
Ennen oli samanlainen rysä Laanilan entisen Kesoilin pihassa. Pusikon sisällä luki kuulema että alueella sakotetaan.

Mutta myykää ne autot vttuun, niin ei tarvitse parkkipaikoista huolehtia .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Entisen Halpa-Hallin isolla parkkialueella Limingantullissa on sakkorysä. Yksityinen parkkifirma sakottaa hanakasti. Pysäköintikiellosta kertova kyltti vain alueen aidassa. Onko yksityisen parkkifirman sakko 50e maksettava jos auton kuljettaja ei ole parkkifirman tiedossa? Sakkohan on osoitettu vain auton omistajalle auton rekisterin mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu