Onnistuuko hirsisalvosten teko työmaalla?
Ajattelin, että tilaisin kaikki hirsirakennuksen puutavarat kerralla rautakaupasta ja sitten hirsirakentajat/timpurit kokoisivat kehikon, vesikaton, lattiat, sisäseinät yms. puuvalmiiksi yhtenä urakkana työmaalla.
Ideana olisi yksinkertaisesti säästää rahaa ja saada nopeasti valmista.
Hirsiä saa puukaupoista metritavarana. Laskeskelin, että yksi pitkä hirsi painaa noin 300 kiloa.
Onnistuuko hirsitalon rakentaminen puuvalmiiksi työmaalla metritavarasta järkevästi?
Salvosten teko työmaalla
5
597
Vastaukset
- Anonyymi
Jospa tilaisit salvokset samaan kuormaan !
- Anonyymi
No siis tuo oli yksi vaihtoehto mikä pyöri mielessä.
Tilaisin valmiin 10m x 12 m kehikon, joka olisi hirsikehä tasakertaan. Tohon kehään sitten puhkoisi moottorisahalla ikkunoiden ja ovien reiät.
Onkohan näissä ideoissa järjen häivää? Näkemyksiä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No siis tuo oli yksi vaihtoehto mikä pyöri mielessä.
Tilaisin valmiin 10m x 12 m kehikon, joka olisi hirsikehä tasakertaan. Tohon kehään sitten puhkoisi moottorisahalla ikkunoiden ja ovien reiät.
Onkohan näissä ideoissa järjen häivää? Näkemyksiä?Ota kehikko valmiiksi aukotettuna. Saat karapuut ja niiden työstöt valmiina.
Samoin sähköreiät ja vaarnatappien reiät.
Etkä maksa aukoista jäävistä hirrenpätkistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ota kehikko valmiiksi aukotettuna. Saat karapuut ja niiden työstöt valmiina.
Samoin sähköreiät ja vaarnatappien reiät.
Etkä maksa aukoista jäävistä hirrenpätkistä.No nuo aukot oli yksi asia mikä mietitytti. Niiden hirret maksaa paljon rahaa.
Hirsiseinän materiaalihinta rautakaupassa lienee joku 200 eur neliö. Aukkoja taloon tulee noin 40 m2. Yhteensä tuo aukkoihin mennyt puutavara maksaa 8000 euroa. Samalla 8000 euron rahalla saa kuukauden työtä. Kuukauden työpalkalla tekisi kehikon paljon pienemmällä hukkahirsien määrällä.
Nuo aukotukset ja hukkahirsien määrä puoltaa valmista kehikkoa.
- Anonyymi
Mä tuun tekeen sulle ton kehikon halvalla. En ole tehnyt mutta kattsoin netistä ohjeet eikä tuo ole mitään atomipommin tekemistä.
Mulla on moottorisaha (uusi) ostin sen Keskisiltä, Kirveskin löytyy joten hommaa vain pora jolla saadaan reikiä vääntää hirsiin.
Jos tarvii niin ostan toisenkin sahan varalle, ei maksanut kuin 50 egeetä ja siinä oli varateriä mukana.
4 €/tunti jos kahvit talon puolesta ja korkeintaan 9 tunnin päiviä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 181792
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271517Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101497Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511175Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840