Portugali on kovan Koronariskin aluetta .

Anonyymi

Todella paljon on ollu positiivisia tuloksia Algarvesta lomailemasta palaavien joukossa kun on testattu kotimaassa, Hollanti, Belgia ja Englanti. Taloudelle hyvä juttu kun on ollut rajat auki mutta rankka talvi on edessä.

3

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Edessä on talvi joka poikkeaa paljon aikaisemmista. Ilmasto on edelleen hyvä ja alue on tyhjä turisteista kuten aiemminkin talvikausina, joten periaatteessa sinne on turvallinen mennä. Turvallista se on kunhan pystyy välttämään tartunnan, jonka saamiseen on olemassa todella iso mahdollisuus. Alueella on kesän turistikauden jälkeen paljon oireettomia tartunnan saaneita, joten tartunnan voi saada mistä vaan. Ravintolat, kahvilat, taksit, kaupat, parturit ja muut paikat missä ihmisiä käy paljon ovat sellaisia mitä kannattaa välttää mahdollisimman pitkälti. Maskia kannattaa käyttää myös ulkona jos liikkuu alueella missä on muita ihmisiä liikkeellä. Tartunnan saa hengitysilmasta myös ulkona jos yksi viruksen kantaja sattuu sopivasti kohdalle ja hän voi siis hyvinkin olla itse oireeton. Iäkkäät ja sairauden vuoksi riskiryhmään kuuluvat ovat se ryhmä kenelle tauti sitten tulee rajumpana ja hyvin harvoin oireettomana. Alueella teho-hoitopaikkoja on rajallisesti ja kun tilanne talven aikana tulee menemään pahemmaksi niin silloin niitä ei riitä kaikille. Siinä vaiheessa maasta ei enää todennäköisesti pääse poistumaan. Kannattaa myös jo etukäteen varautua siihen, että liikkuminen ja asiointi mahdollisuudet tulevat olemaan rajoitettuja. Tämä kaikki kannattaa huomioida jos päätöksen matkustamisesta alueelle Pandemian aikana tekee.

      • Anonyymi

        Huhtikuun lopulle katselin Suomen suuntaan paluulentoja ja niitä löytyy Ranskan, Saksan tai Hollannin kautta. Miten Korona testaus? Miten ja missä sen saa Portugalissa teetettyä jos vaaditaan välilaskupaikoissa 1-2 vuorokauden vanhaa testiä? Mitä se maksaa? Onko Hollannissa edelleen n200€ pakollinen testi? Mikä on turvallisin, kun matkustaa Algarvesta Lissaboniin. Taksi, juna vai linja-auto? Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta matkustamisesta kyseisen matkan osalta ihan tässä lähiaikoina?


    • Anonyymi

      Englantilaiset turistit vei paljon koronaa Algarven alueelle ja siellä se sitten levisi muihin turisteihin, tarttui lisää muista turisteista ja tartuntoja tuli tietenkin myös turismin parissa työskenteleviin. Nyt on Englannissa jo yli 4000 uutta tartuntaa vuorokaudessa ja kovat rajoitukset edessä. Kyllä se varmasti pian näkyy myös Algarven tartunnoissa vaikka todetun tartunnan saaneen perheenjäseniä ja lähipiiriä ei enää testata. Asiat hoituu karanteeni määräyksillä ja tilastot pysyy siistimpänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe