Moi kaikki, haluaisin kysyä teiltä

Anonyymi

vanhemmilta asenteista, ajatuksista ja kokemuksista liittyen elettyyn elämäänne.

Siis. Kun teillä oli lapsia noin 50-luvulta lähtien niin millaisia asenteita oli vallalla, otettiinko lapseen paljon keskustelukontaktia vai oliko suosittua pitää lapsi ihan hiljaisena. Entä oliko silloin sanomalehdissä yms tietoa lasten kohtelusta kaikkien saatavilla kuten nykyään kun joka paikka pursuaa lapsiasiaa.
Olikohan tässä suuria paikallisia eroja kun aina sanottiin että karjalaiset on iloisia ja vilkkaita, niin kai siellä lastenkin annettiin olla esillä. Oppivat sosiaalisiksi. Herättääkö mitään ajatuksia tai muistoja?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko nuorta ikäluokkaa vai etkö muista minkälaista 50-luvulla oli ?

    • Anonyymi

      Jospa menisit Googleen.
      Sieltä löytyy kaikkiin mieltäsi askarruttaviin kysymyksiisi vastaukset.
      Aivanoikeesti!

      • Anonyymi

        Aloittaja kysyy muiden kokemuksia ajalta jolloin hän ei ole elänyt ja jolloin ei ollut mm. internettiä. Siinä ei paljoa Google auta asiaan, kun tuskin siltä ajalta paljoa muiden kokemuksia on Google löytämässä.


    • Anonyymi

      Lehdillä on digiarkistoja.
      Mikä on motiivisi kysellä täältä?

    • Aloittaja kysyy 50-luvun kasvatuksesta. Ilmeisesti hän on nuorempaa joukkoa kuin me olemme, joten hänellä lienee tuoreempia kokemuksia kasvatuksesta kuin meillä ikäihmisillä.
      Mutta kun itse tykönäni ajattelen asiaan, niin samalla tavalla varmasti olen kohdellut lapsenlapsiani kuin omia lapsianikin, ja mitä tulee keskusteluihin, niin niitä käytiin kaksivuotiaasta lähtien lasten kanssa, kaikesta elämän alueista. Mielestäni vain puhumalla lapsi oppii käyttämään järkeään, kieltään, ääntään, mielikuvitustaan jne.

      Ei maailma nyt niin kauheasti ole niistä ajoista muuttunut.
      Ehkä rahan kanssa on sen verran väljempää, että nykypäivän lapsilla on enemmän mahdollisuuksia päästä matkoille ja osallistua harrastuksiin.

      • Anonyymi

        Eivät ajat eikä tavat ole mitenkään muuttuneet, samalla tavalla menevät päin vittua, kuten ennenkin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eivät ajat eikä tavat ole mitenkään muuttuneet, samalla tavalla menevät päin vittua, kuten ennenkin!

        Vai niin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8386
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      499
      7654
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      222
      5709
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4775
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4654
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      162
      4485
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4375
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4216
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe