Moi kaikki, haluaisin kysyä teiltä

Anonyymi

vanhemmilta asenteista, ajatuksista ja kokemuksista liittyen elettyyn elämäänne.

Siis. Kun teillä oli lapsia noin 50-luvulta lähtien niin millaisia asenteita oli vallalla, otettiinko lapseen paljon keskustelukontaktia vai oliko suosittua pitää lapsi ihan hiljaisena. Entä oliko silloin sanomalehdissä yms tietoa lasten kohtelusta kaikkien saatavilla kuten nykyään kun joka paikka pursuaa lapsiasiaa.
Olikohan tässä suuria paikallisia eroja kun aina sanottiin että karjalaiset on iloisia ja vilkkaita, niin kai siellä lastenkin annettiin olla esillä. Oppivat sosiaalisiksi. Herättääkö mitään ajatuksia tai muistoja?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko nuorta ikäluokkaa vai etkö muista minkälaista 50-luvulla oli ?

    • Anonyymi

      Jospa menisit Googleen.
      Sieltä löytyy kaikkiin mieltäsi askarruttaviin kysymyksiisi vastaukset.
      Aivanoikeesti!

      • Anonyymi

        Aloittaja kysyy muiden kokemuksia ajalta jolloin hän ei ole elänyt ja jolloin ei ollut mm. internettiä. Siinä ei paljoa Google auta asiaan, kun tuskin siltä ajalta paljoa muiden kokemuksia on Google löytämässä.


    • Anonyymi

      Lehdillä on digiarkistoja.
      Mikä on motiivisi kysellä täältä?

    • Aloittaja kysyy 50-luvun kasvatuksesta. Ilmeisesti hän on nuorempaa joukkoa kuin me olemme, joten hänellä lienee tuoreempia kokemuksia kasvatuksesta kuin meillä ikäihmisillä.
      Mutta kun itse tykönäni ajattelen asiaan, niin samalla tavalla varmasti olen kohdellut lapsenlapsiani kuin omia lapsianikin, ja mitä tulee keskusteluihin, niin niitä käytiin kaksivuotiaasta lähtien lasten kanssa, kaikesta elämän alueista. Mielestäni vain puhumalla lapsi oppii käyttämään järkeään, kieltään, ääntään, mielikuvitustaan jne.

      Ei maailma nyt niin kauheasti ole niistä ajoista muuttunut.
      Ehkä rahan kanssa on sen verran väljempää, että nykypäivän lapsilla on enemmän mahdollisuuksia päästä matkoille ja osallistua harrastuksiin.

      • Anonyymi

        Eivät ajat eikä tavat ole mitenkään muuttuneet, samalla tavalla menevät päin vittua, kuten ennenkin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eivät ajat eikä tavat ole mitenkään muuttuneet, samalla tavalla menevät päin vittua, kuten ennenkin!

        Vai niin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      36
      5288
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      248
      4873
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      157
      4806
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      120
      4603
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3747
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2384
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2168
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1707
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1662
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      206
      1376
    Aihe