apua...onkos kellään tietoa miten piparjuurta kasvatetaan..tai siis mistä kaikki lähtee..kasvamaan
piparjuuri
ekaa kertaa
52390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Piparjuuri ei pitkään ruukussa viihdy. Se on monivuotinen puutarhakasvi ja siitä käytetään juuret. Jos olet laittanut piparjuurta siemenistä, niin taimet olisi hyvä siirtää puutarhaan.
Voithan toki kokeilla sisällä tai parvekkeella kasvattamista, mutta silloin se tarvitsee ison ja aika syvän astian, että juurilla on tilaa kehittyä.
Olen istuttanut puutarhaan piparjuurta myös juuren palasta. Niinkin onnistuu. Siis samalla periaatteella kuin perunaakin kasvatetaan. Perunat van istutetaan kokonaisina.
Perunasta tuli mieleeni, että yhtenä kesänä laitoin perunan aika isoon ruukkuun ja partsille. Se kasvoi hienosti ja syksyllä yllätyin, kun mullan alta löytyi kymmenkunta keskikokoista uuttaperunaa :)
kiva kiitti...kun mun pitäisi saada pipaprjuurta aikaiseksi kun tykkään siitä ja nyt olisi siihen mahdollisuus....olen ihan tosi huono viherpeukalo se on todella poissa kämmenestä, siis kaikki kasvitieto...koitan tuota ....kiitos tosi paljon..onnea sinulle taidat olla tosi taitava...toisin kun minä...nyyh
Piparjuuren paikka puutarhassa kannattaa valita tarkoin. Se nimittäin valtaa alaa kovalla vauhdilla. Ensimmäinen kasvimaani oli parin vuoden kuluttua piparjuuren istuttamisesta täynnä piparjuurta (sen poistaminen oli aivan mahdotonta, kun pieniä juurenpalasia jäi väkisinkin multaan).
Tosi isossa ruukussa se voisi myös menestyä, ongelmana voi olla talvehtiminen.
Muuten se on ihan kaunis kasvinakin (isot lehdet) ja onhan piparjuuri hyvä mauste oikeassa paikassa käytettynä.
Piparjuuren (ja muutkin helposti leviävät kasvit) voi puutarhassa rajata maan alle kaivetulla pohjattomalla muoviämpärillä tai saavilla.
Voi hyvin käyttää myös lehdet!!! Isossa ruukussa vaikka perunan kaverina.