Verrannollisesti, kyse koski eutanasiaa Perjantai ohjelmaa.
Eläimen tappaminen ruiskulla, ihmisen tappamista ruiskulla ei voi verrata eläimeen.
Ohjelmassa ollut lääkäri piti eutanasiaa armokuolemana, olisi ollut valmisis antamaan aivokuolleelle pojalleen myrkkyruiskeen mutta laki ei salli.
Eläimen tappaminen ruiskulla, ihmisen tappamista ruiskulla ei voi verrata eläimeen.
Ohjelmassa ollut lääkäri piti eutanasiaa armokuolemana, olisi ollut valmisis antamaan aivokuolleelle pojalleen myrkkyruiskeen mutta laki ei salli.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Höpsistä.
Luulisi lääkärin tietävän vähän enemmän.
Silloin, kun ihminen on aivokuollut, niin hän on jo kuollut, eikä tarvitse mitään piikkiä enää. Vain respiraattorilla voi enää pitää aivokuolleella sydämen käynnissä. Siitä kun irrottaa, niin on kanttuvei ja valmis kylmiöön.
Niin on valmis kylmiöön, Entä kun herääkin ennenkuin laitetaan kylmiäöön. Tunnen henkilön joka osotti kylmiöön laittoa heräsi , valitti kylmää. Hoitaja sai sokin ja joutui hoitoon , Mies on elänyt jo 40 vuotta. Tämä on suom esta
Aivokuollut ei enää herää ennenkuin Jeesus hänet viimeisenä päivänä herättää.
Jos kylmiössä tai sinne vietäessä herää, niin silloin ei ole ollut aivokuollut. Lääkärit tehneet väärän diagnoosin liian hätäisesti.
Ateistina sanoisin että vedäpä poitsu turpasi rulalle
Mene pistämään itse myrkkyruiskeita teloittajana vuosikymmen ja katso miten se vaikuttaa psyykkeeseesi
Usassa ja Japanissa ... on teloittajan ammatti ja tähän henkiseen puoleen käytetään resursseja paljon ja työmaa etäytetään teknisesti
Hyvä huudella katsomosta että eutanasia
Olisi mahdotonta tehdä toisen puolesta päätöstä, ei kestäisi psyyke. Katsoin ohjelman ja sekin teki pahaa että kolme vuotiasta 11 pv kuoletetaan kuivattamalla ja sydän vaan lyö. On siinä isän lääkärinä varmaan ollut kamala katsella.
Päivi R vastasi just niinkuin hänen kuuluikin vastata. Jos olisi ollut eutanaasian puolella niin sitä julkisuus-rumbaa kestäisikin sitten seuraavat 10 vuotta.
Toisen potilaan, jolla oli järki tallella, pitäisi kyllä saada päättää itse, mutta hän kuitenkin empi, toisinaan mietti josko lähtisi Hollantiin ja toisaalta näytti valoakin elämässä olevan.
Tästä lapsen kuolemasta on jo aikaa, tämänkin jälkeen on tuhansia lapsia kuollut. Koskettava isän haastattelu, lääkäri-isän joka kannattaa eutanasiaa.
Terhokoti Helsingissä ajetaan alas, rahat loppu ja potilaatkin uutisten mukaan vähissä.
Onko kaiken tämän siis YLE:n tarkoitus ajaa Suomessa eutanasialaki läpi, niin vaikuttav juttu oli tehty.
Mies joka oli hypännyt avantoon jäätelin yllättämänä toivoi eutanasiaa? Häntä kuunnellessani mietin, mihin hän sitä lakia tarvitsee.
Vertaus eläimeen? Noo, kun lemmikkimme lopetettiin, kolme piikkiä oli varattu, mutta jo ensimäisen jälkeen sydän lakkasi toimimasta.
Kysyin eläinlääkäriltä että kuinka hän voi tehdä tämän kun on lemmikkiämme vuosien saatossa hoitanut. Hän vastasi, että minä autan nyt X. Itse en olisi kyennyt tappamaan lemmikkiämme, en toki halunnut nesteytystä tms.
Eutanasiaan liittyy mielestäni paljon väärinkäytöksiä maailmalla, on syytä miettiä tarkkaan onko laki Suomeen sopiva.
Kerro niistä eutanasia-väärinkäytöksistä maailmalla !
En ole lääkäri, mutta olen lueskellut jostain että mm. mielenterveysongelmainen ihminen on lopetettu.
Eutanasia vaatisi ison joukon tarkkailijoita, että kaikki menee lain mukaan. kaikki ei terveydenhoidossa mene nytkään.
Suomessa on muuten käytäntö, että määrätynikäisiä ihmisiä ei elvytetä tms. kaiken tämän Räsänen tietää.
Mehän voimme tehdä myös paperin jossa kiellämme elvytyksen. Tiedän toki senkin että vanhusten kohdalla toimitaan, kuten tämän isän lapsen kohdalla, että ihminen kuivuu...
En ihan ymmärrä mihin eutaniaa tarvitaan.
"""Kerro niistä eutanasia-väärinkäytöksistä maailmalla !"""
Viime kevään Ruotsi ...
Ei sitä tarvitse ulkomaille lähteä. Sitä löytyy suomessa. Omakohtaisesti lääkäri kieltäytyi tekemästä sähköistä sydämmen rytminsiirtoa, Ei ollut kartiologi. Munin kartiologfin vastaanotolle ja lääkäri määräsi rytminsiirron. Mainitussa sairaalassa venytettiin rytminsiirtoa 6 viikkoa. Eikö tämä ole hiljaista eutanasiaa, Hengissä olen mutta ei ilman seurauksia tämä 6 viikkoa lyhensi varmasti minun elinikää. Tällaista on hiljainen eutanasia ja kun se toteutuu niin lääkäri kirjoittaa kuolintodistuksen että potilas oli monivammainen. Totuus hoitamatta jättäminen.
Eutanasia on sallittu monessa maassa, mutta en ole kuullut mistään väärinkäytöksistä.
Kertokaa niistä, sillä olisi hyvä tietää, jos vaikka itse joutuu eutanasiaa hakemaan.
Ano 9:03. Missä niitä "eutanasiaväärinkäytöksiä maailmalla on paljon" ?
Raivostuttaa kun Räsänen vetoaa raamattuun, sanotaanko raamatussa etuanasiasta mitään, raamattu on ihmisen kirjoittama omasta päästään, raamatussa uskotellaan että jumala olemassa.
Kaveri 12 vuotta halvaantuneena kaulasta alaspäin, ei pysty edes tekemään itsemurhaa ilman apua.
Armokuolema ei myönnetä lain ja raamatun mukaan, kyllä tähän tulee jossain vaiheessa joku keskitie.
vaikeita asioita, mutta kivunhoito pitää olla kunnossa, ettei kukaan joudu kärsimään, sitä toivon
Komppaan sinua. Olen samaa mieltä.
Oma meilipiteeni on että uskovainen voi olla todella julma.
Sinua nyt raivostuttaa kaikki, mikä liittyy Raamattuun, Räsäseen, Trumpiin, persuihin ...
Ajattelisit vähän sitä omaa verenpainettasi raivoillessasi ja ottaisit pikkusen rauhallisemmin, vanha mies.
Mulla verenpaineeseen uudet lääkkeet.
On mitä älyttömintä vedota Raamattuun ! Päppö R. on kiihkouskovainen,
joka tekee politiikkaakin Raamatun mukaan. Yhtä älyttömiä juttuja sillä kuin Trumpilla.
Äitini makasi melkein vihanneksena ainakin viisivuotta, vähän tajusi mitä aivohalvauksesta jäi toimintaa ainoa toivomus oli että kuolisisi pois.
Jos ihminen on jollain letkujen varassa hän voi järissään ollessaan vaatia letkut pois.
eli hoitotahto hyvä tehdä kun vielä järjissään, itse en haluais olla vihanneksena letkuissa, elämää olis, mutta minkalaista..
Kyvytön yleläinen juoppo voi kuitenkin tehdä töitä kykyjensä puitteissa seiskassa viestitetään
Tapio poistui pitkäaikaisen työnantajansa Yleisradion palveluksesta kevättalvella 2018. Sen jälkeen hän on esiintynyt muun muassa Alfa Tv-kanavalla. Tapio on työkyvyttömyyseläkkeellä, mutta voi tehdä töitä kykyjensä puitteissa.
En ymmärrä miksi vedetään Pävin Rn uskonto tähän. Ei hän uskovaisena puhunut vaan lääkärinä. Kertaakaan en kuullut ohjelmassa mainittavan uskonnosta mitään. En minäkään Päivistä tykkää muttei häntäkään turhaan saa morkata. Vai kuuliko joku muu joka ohjelman katsoi.
Älä ole niin naivi. Uskonto hänen ajatuksensa takana jyrää.
...Kun ei ollut enääKarpoa...laulettioin rariossa kuulemassani biisissä.
Hannu Karpon vaimo on kai uskovainen ihminen. Hannu olisi ollut tässä asiassa neutraali mielipiteeltään.
Kirjoittamassai lauseessa piilee vainohaisuus, Että luulet ja oletat ihmisen sanovan sitä mitä ei sano. Kannattas parantua.
Eutanasiasta voivat sekä uskovat että ateistit olla eri mieltä.
Uskonto jyllää Räsäsen päässä, ei järki eikä lääketiede.
Räsäsellä on oikeus puhua, nykyisin hän on kansan sankari, sananvapauden puolustaja sensuuria vastaan
Mepin raportti Brysselistä
EU-parlamentaarikko Laura Huhtasaari kertoo Euroopan Unionista ja sen päätöksenteosta ja antaa vaihtoehtoisen näkemyksen valtamedialle, joka ei aina kerro asioiden todellista laitaa. Uudin nyt 18.9. Googlaa
mepin raportti
Ihan seko juttu. Pwrsun.
Raamattu, Räsänen ja Trumppi, siinä onkin maailman turhin "pyhä kolminaisuus".
Sanoo sosdemiassa paneroitu pallero
Päivi Räsäsnen on viisas ja fiksu nainen, jospa kaikki osaisivat ajatella samoin, maailma olisi paljon parempi.
Voisikohan ajatella Piispaa Alttarin edessä näin:
Tämän Paholaisen edessä Erectus-Homot, julistan teidät sairaaksi pariskunnaksi.
Voitte suudella toistenne per...reikiä. :)
-
Anteeksi.
Ei ole tapanani näin.
Mutta kaikkien aatteitten vaatimuksia en kestä minäkään.
H.
Päivi on fiksu, mutta minun elämääni hän ei määrää.
"Anonyymi"
Sanalla:Määrää, on outo kaiku.
Peri-aatteessa ihmistä ei määrää mikään eikä kukaan.
Ei edes laki.
Mutta.
Jokaisella ihmisellä on ajatus-maailma.
Maailma, jota myös Sieluksi sanotaan tai kuvaillaan.
Siihen on paha mennä yrittämään puuttua.
Jos sille panee hanttiin.
Saattaa ihminen hulluuntua, hullaantua, jopa sortua mielen syvyyksiin, josta ei ole enää paluuta.
Joten, mites...?
H.
vae nii....
Päivi ei ole fiksu, mutta yrittää määräillä. Ei onnistu. Fiksuja on niin paljon enemmän
kuin KD-wuuduu-uskovaisia.
jahas
taas vanha ketju nostettu ylös, kuka nyt haluaa kuolla ????????
ku eutanasiasta haluaa keskustelua ???????
Uskon+että+vapaammat+pohjoismaat,+Tanska,+Ruotsi+ja+Norja+ottavat+eutanasia+käyttöön+jatkossa+nykyistä+yleisemmin.
Selvennystä;+1.+vapaammat+=+vähemmän+luterilaiset
2.+Jatkossa+lähi+vuosikymmeninä.
Nykyäänkin+peitettyä+eutanasiaa+sovelletaan+yuleisesti+ns.+aivokuolleille+potilaille.
Esimerkki:+Tuttavamme+liike+elämässä+hyvin+menestynyt+nuorukainen+heitettiin+pahoinpitelyn+jälkeen+Kolera-altaaseen+syksypimeällä.
Hänet+saatiin+kyllä+ylös+ja+sairaalahoitoon.+Ei+ollut+mielekästä+pitää+häntä+vuosia+hengityskoneessa.+Se+vaan+keskeytettiin.+(+tapaus+on+99+%+tosi+)
Räsänen on todennäköisesti eduskunnan kaikkien aikojen älykkäin kansanedustaja
Hänellä on vanhan ylioppilastutkinnon kovin todistus mm kymppi fysiikasta, ateistien perusaineesta
Luultavasti samaa tasoa kuin minun todistukseni
Päivi R:n fyssan kympintodisteella ei pitkälle pötkitä, jos hän luonnontieteessä edustaa nelosen todistusarvoa.
Pienessä ryhmässään hän voi menestyä, mutta kansainvälisesti, globaalilla tasolla evoluution tuntemus; sen käytännön soveltaminen häneltä ei onnistu.
Älykkäät ihmiset ovat melkein aina mielenkiintoisia vaikka olisivat uskovia Räsänen juoppoja Saarikoski tai poliitikkoja Lasse Lehtinen
Uskova ei ole mielenkiintoinen, sillä on rajoittunut maailma.
Päivi Räsänen on pelottava ihminen.
Että semmonen armo sitte.
Huhtasaari on kyllä kansainvälinen vaikka
https://www.express.co.uk/news/politics/1374070/Brexit-deal-news-EU-Parliament-latest-Laura-Huhtasaari-Brussels-MEP-Michel-Barnier-vn onkin uskovainen
Ihminen on eläin siinä missä kaikki muutkin nisäkkäät. Uskonto sairastuneet kuvittelevat yleensä kaikenlaista outoa.
Eutanisoivatkos eläimet toisiaan jollain myrkkypiikillä niin kuin itsensä eläimeksi luokittelevat ateistit haluaisivat tehdä?
Päivi Räsänen. Onnitteluni. Täytät tänään 61v. https://fi.wikipedia.org/wiki/Päivi_Räsänen
Kristillisdemokraattien nykyinen puheenjohtaja on Sari Essayah. https://fi.wikipedia.org/wiki/Sari_Essayah
Miksi Sari E on vähemmän mediassa esillä? Hän on helluntalainen. Myös entinen huippu-urheilija. Hyvä Sari S!
Olen ateistina kevyesti kysellyt tätä samaa vas- ja sossuliittolaisilta anarkisteilta, miksi Räsänen on maalitettuna mutta Essayah ja Huhtasaari vähemmän. En ole saanut selkeää vastausta
Tämä saattaa olla ihan vain suvakkien lukemien trollilehtien vahvistamaa puoluepoliittista hyökkäystä
Sari Essayah puhuu kyllä asiaa mutta toistaa ennen todettuja asioita, vaikea ollu todeta mitään uutta omantakeista. Yleensäkin politiikot toistavat samoja juttuja sen takia eduskunnassa käsittelyt on pitkäkestoisia, ainakin kuulijalle ei jää epäselväksi.
PS. Savossa kuulijalle jää vastuu.
Hutasaarta ei kukaan ota vakavasti, hänen tapa vastusta kaikkea mahdollista, puolusta kaikkea mikä ei ole faktaa.
Essayah puhuu vain fraaseja, ei hänellä ole syvällisempää tietoa eikä ymmärrystä
esim. talousasioista,
mutta hänen uskovaiseen kuulijakuntaansa, jolla on vielä vähemmän tajua talousasioista,
se puhe uppoaa.