Sähkömönkijä rankkaan työkäyttöön

Anonyymi

Onko tehty nykyisistä bensa mönkijöistä?
Tehdas laitteita? Polariksella on ollut josta ei puhuta ja muutenkin se on pikku maasturi ei mönkijä.
Kw teho ei tarvitse olla suuri kun esim honda t3 on jotain 5kw kaasun rajoituksella katsatettu ja sillä teholla on haettu umpimärkää koivua n1.3pinokuutiota helposti metsästä telikärryllä. (Sahailtu takkamittaan metsässä) Jos olisi kärryssä vetoavustus meno olisi pehmeässäkin helppoa koska täydellä kuormalla alkaa paino loppua ja tyhjä lyöminen on läsnä ilman voiman loppumista. Millainen lienee sähkönkulutus metsässä kun matkaa ei maastossa tule montakaan kilometriä mutta tieajoa n30km josta paluu täydellä kuormalla eli koukussa n1200kg ja t3 n450kg kuski plus sahat jne. Ja se kaikki liikkuu n5kw teholla kun ei ole tullut pyöriteltyä sitä ruuvia pois kaasun loppuliikkeen rajoituksesta. Akuston lifepo4 lisäpaino olisi vain plussaa. Mitä lie painaa pelkkä moottori ja hondan tapauksessa kytkimen joko uudelleen ohjelmointi lie myös haastava muutos. Joku toinen malli kenties helpompi muuttaa. Sähkö saha lisänä ja olisipa korville leppoisa polttopuun hakureissu.

1

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tesla voi maastoajossa vähän sähköä kun samassa reissussa vanha diesel maasturi kulutti reilusti enemmän kuin tie ajelussa. Jossain oli taannoin testissä teslaa maastoajossa ja siellä se havaittiin ja suomessa oli se kokeilu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1415
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1389
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1235
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      960
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      927
    Aihe