Tilasin netistä päivänsini-siemeniä,mitä niillä teen??
Tiedän että on hassu kysymys,mutta en todellakaan tiedä mitä niille kuuluu tehdä näin aloittelevana viherpeukalona.
Kasvatetaanko niitä ensin sisällä purkissa ja sitten siirretään kukkalaatikkoon vai suoraan siihen kukkalaatikkoon? Parvekkeelle olisi aikomus ne laittaa.
Kestääkö päivänsini tuulta,kun välillä siihen voi tuulla aika kovaakin.
Vielä hassu kysymys kun luki että siemenet ovat myrkyllisiä,tarkoittaako se niitä mitä istutetaan vai tekeekö se jossain vaiheessa kasvua siemeniä?
Päivänsini
16
4099
Vastaukset
- juulia
täälläpä sulle ohjeet:
http://www.uta.fi/~tiina.malinen/luojus/samanismi/pyhatkasvit/paivansini.html- Alkup.
Linkissä käskettiin istuttamaan helmi-maaliskuussa, siis nyt jo liian myöhäistä alkamaan kasvattamaan siemenistä? Ehtiikö kesäksi vai ostanko suosiolla taimet esim.viherpeukalossa 3 taimea n.20€
- peukalotar
Alkup. kirjoitti:
Linkissä käskettiin istuttamaan helmi-maaliskuussa, siis nyt jo liian myöhäistä alkamaan kasvattamaan siemenistä? Ehtiikö kesäksi vai ostanko suosiolla taimet esim.viherpeukalossa 3 taimea n.20€
Kyllä ehtii vielä. Itselläni on nyt noin 7 sentin mittaiset, istutettu pari viikkoa sitten. Pussissa luki March to April (maalis-huhti). Siemeniä voi myös liottaa n. 12 tuntia kasvun nopeuttamiseksi, ei mielellään kauempaa.
Toivottavasti et käytä sitä linkin loppuosassa olevaa ohjetta!!!! Parempi nauttia kukinnoista kuin siemenistä :) - Alkup.
peukalotar kirjoitti:
Kyllä ehtii vielä. Itselläni on nyt noin 7 sentin mittaiset, istutettu pari viikkoa sitten. Pussissa luki March to April (maalis-huhti). Siemeniä voi myös liottaa n. 12 tuntia kasvun nopeuttamiseksi, ei mielellään kauempaa.
Toivottavasti et käytä sitä linkin loppuosassa olevaa ohjetta!!!! Parempi nauttia kukinnoista kuin siemenistä :)Vielä sen verran kyselen kun luki että siemenet myrkyllisiä,niin onko ne hyvin myrkkyllisiä?
Perheessä on 2-vuotias lapsi ja suunnittelin kasvattaa parvekkeella myös esim.hernettä ja perunaa.
Tyhmä kysymys,mutta voiko se siemenet mennä tuulen mukana niin kasviksiin? Ettei vaan tule mitään myrkytystä=( - peukalotar
Alkup. kirjoitti:
Vielä sen verran kyselen kun luki että siemenet myrkyllisiä,niin onko ne hyvin myrkkyllisiä?
Perheessä on 2-vuotias lapsi ja suunnittelin kasvattaa parvekkeella myös esim.hernettä ja perunaa.
Tyhmä kysymys,mutta voiko se siemenet mennä tuulen mukana niin kasviksiin? Ettei vaan tule mitään myrkytystä=(Siitä myrkyllisyydestä kannattaa varmaan kysyä ihan joltain puutarhalta. Todennäköisesti ovat pahanmakuisia, ettei niitä varmaankaan lapsi syö. En usko, että siemen pudotessaan esim. muiden istutusten juurelle aiheuttaa mitään myrkytyksiä. Tietysti oman mielenrauhan takia voi kysäistä vaikkapa myrkytyskeskuksesta. Itselläni tosiaan viime kesänä kasvoi pihamaalla ja on minulla nytkin niitä kasvamassa. On nimittäin todella kaunis ja aivan ihanaa se uusien kukkien puhkeaminen joka aamu! Viimevuotinen versioni oli puutarhalta ostettu vihoviimeinen versio, joten se oli hiukan kärsinyt eikä jaksanut enää kasvaa niin paljon kuin siemenpussissa luvataan. No, saap nähdä mitä näistä istutuksista nyt tulee. :)
- Lyyli
Minä olen joskus esikasvattanut noita päivänsiniä vasta toukokuun alussa kasvihuoneessa. Sisälle kun eivät tilanpuutteesta johtuen enää mahtuneet.Hyvin ehtivät kukkia ja kasvaa. Käsittääkseni juuri noita päivänsinen siemeniä on käytetty joskus jonkinlaisena huumausaineena. Mutta kai ne tarvivat jonkinlaisen käsittelyn että toimivat tuollaisena huumausaineena.
- lapsillesi..muuten ei..
No ei ne siemenet eikä myrkyllisyys sieltä MULLASTA minnekkään karkaa, ei edes tuulen mukana.
Päivänsinet kasvaa kyllä pitkäksi ilman esikasvatustakin,jos on hyvä kasvualusta ja lämmin paikka. - Alkup.
lapsillesi..muuten ei.. kirjoitti:
No ei ne siemenet eikä myrkyllisyys sieltä MULLASTA minnekkään karkaa, ei edes tuulen mukana.
Päivänsinet kasvaa kyllä pitkäksi ilman esikasvatustakin,jos on hyvä kasvualusta ja lämmin paikka.Sitä vain ajattelin,että kuinka myrkyllisiä ne ovat? Jos vaikka vahingossa lapsi syö niitä esim.kun ottaa vaikka herneen tai mansikan.
- että
Alkup. kirjoitti:
Sitä vain ajattelin,että kuinka myrkyllisiä ne ovat? Jos vaikka vahingossa lapsi syö niitä esim.kun ottaa vaikka herneen tai mansikan.
No mistä ihmeestä se lapsesi nitä ottaa ? Älä jätä näkyville vaan laita ne multaan. Mansikat ja herneet kasvavat maanpäällä kasvissa kiinni, päivänsinen siemenet laitetaan mullan alle...ei voi olla totta..
- Alkup.
että kirjoitti:
No mistä ihmeestä se lapsesi nitä ottaa ? Älä jätä näkyville vaan laita ne multaan. Mansikat ja herneet kasvavat maanpäällä kasvissa kiinni, päivänsinen siemenet laitetaan mullan alle...ei voi olla totta..
ne ovat??
Itse kasvatan ekaa kertaa päivänsineä enkä tiedä mitään sen siemenistä.
Missä vaiheessa niitä tulee ja kuljettaako tuuli esim. niitä joka puolelle??
Pointtini on siis että kun minulla ei ole silmiä takaraivossa niin jos niitä siemeniä on pitkin parveketta ja lapsi sellaisen suuhunsa laittaa ja syö niin onko heti ns. nirri pois?? - kaupunkijärkeä, ei ainakaan...
Alkup. kirjoitti:
ne ovat??
Itse kasvatan ekaa kertaa päivänsineä enkä tiedä mitään sen siemenistä.
Missä vaiheessa niitä tulee ja kuljettaako tuuli esim. niitä joka puolelle??
Pointtini on siis että kun minulla ei ole silmiä takaraivossa niin jos niitä siemeniä on pitkin parveketta ja lapsi sellaisen suuhunsa laittaa ja syö niin onko heti ns. nirri pois??Ei voi olla totta.Päivänsineä kasvatetaan siemenistä , jotka laitetaan MAAHAN kasvamaan. Kun se on kasvanut ..on köynnös..siihen tulee KUKKIA. Lapsesi ei voi saada niitä suuhunsa jos et jätä lojumaan niitä mihinkään.Älä heittele siemeniä pitkin parveketta, muuten lapsesi ei niitä saa kun ovat mullassa.Kaikki kasvit ovat syötyinä myrkyllisiä,jos niitä syömällä syö.
Lue tuolta.
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613 - Maalaisjärjen omistava mutt...
kaupunkijärkeä, ei ainakaan... kirjoitti:
Ei voi olla totta.Päivänsineä kasvatetaan siemenistä , jotka laitetaan MAAHAN kasvamaan. Kun se on kasvanut ..on köynnös..siihen tulee KUKKIA. Lapsesi ei voi saada niitä suuhunsa jos et jätä lojumaan niitä mihinkään.Älä heittele siemeniä pitkin parveketta, muuten lapsesi ei niitä saa kun ovat mullassa.Kaikki kasvit ovat syötyinä myrkyllisiä,jos niitä syömällä syö.
Lue tuolta.
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613Ymmärrän kyllä että siemenistä kasvaa köynnös jne. mutta sitä nyt haluaisin selvyyden,että tekeekö kukat siemeniä,maalaisjärjen mukaan tietenkin tekee,eihän niitä uusia siemeniä muuten mistään saisi.
Tippuuko ne siemenet siihen purkkiin vai voiko niitä olla ympäri parveketta. Kuinka huolettomasti lapsen voi antaa olla siellä parvekkeella??
Voiko olla että näin yksinkertaiseen kysymykseen kukaan ei osaa vastata?? - sari
Maalaisjärjen omistava mutt... kirjoitti:
Ymmärrän kyllä että siemenistä kasvaa köynnös jne. mutta sitä nyt haluaisin selvyyden,että tekeekö kukat siemeniä,maalaisjärjen mukaan tietenkin tekee,eihän niitä uusia siemeniä muuten mistään saisi.
Tippuuko ne siemenet siihen purkkiin vai voiko niitä olla ympäri parveketta. Kuinka huolettomasti lapsen voi antaa olla siellä parvekkeella??
Voiko olla että näin yksinkertaiseen kysymykseen kukaan ei osaa vastata??Heippa,voit kyllä antaa lapsesi olla aivan huoletta parvekkeella.Kukinnan jälkeen tulee siemenet,luultavasti eivät ehdi edes tuleentua, sitä ennen pakkanen on jo vienut kukkasi,joten ei mitään hätää.Ovat niin pieniäkin ettei lapsesi niitä edes huomaisi. Pistä multaan ostamasi siemenet ja odottele kukintaa rauhassa ja ihaile lastesi kanssa ;-)
- Alkup.
sari kirjoitti:
Heippa,voit kyllä antaa lapsesi olla aivan huoletta parvekkeella.Kukinnan jälkeen tulee siemenet,luultavasti eivät ehdi edes tuleentua, sitä ennen pakkanen on jo vienut kukkasi,joten ei mitään hätää.Ovat niin pieniäkin ettei lapsesi niitä edes huomaisi. Pistä multaan ostamasi siemenet ja odottele kukintaa rauhassa ja ihaile lastesi kanssa ;-)
ja hyvää kesän odotusta!
- Sinisilmä
Talvehtiiko päivänsini maassa kuten isokierto (valkoinen ja vaaleanpunainen ainakin)? Sain käsityksen, että ei. Jos ei, niin miksi ei?
- Herbaario
Päivänsinen siemenet sisältävät LSA -kasvialkaloidia, joka muistuttaa molekyylirakenteeltaan paljon LSD:tä, ja joka aiheuttaa syötynä vahvoja hallusinaatioita ja pahan olon. Siemeniä pitäisi syödä kuitenkin useita satoja, että LSA vaikuttaisi. Siemeniä on ostettu paljon päihtymistarkoitukseen, minkä takia niitä ei enää useimmissa kaupoissa myydä. Siementen päihdekäyttöä vaikeuttaakseen siementuottajat lisäävät sienikasvustoa siemeniin, tehden siemenistä myrkyllisiä syödä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908346Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452595Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090