Kun valtiovalta päättää antaa lapsille ajokortteja, niin samalla on kaiketi tehty myös periaatepäätös näiden liikennepommien oikeudellisesta kohtelusta...
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/260878
Siis ihan naurettavaa! Pennut päästetään leikkimään liikenteeseen ja annetaan niiden ilman tuntuvia sanktioita perseillä autoillaan miten haluavat.
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/260878
Siis ihan naurettavaa! Pennut päästetään leikkimään liikenteeseen ja annetaan niiden ilman tuntuvia sanktioita perseillä autoillaan miten haluavat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos on katsonut ohjelmaa: Suomen surkeinkuski. Ei paljon eroa näistä kakaroiden ajotavoista ja joissakin ohjelmissa on Inssi ja poliisi mukana.
Eikö poliisin kuulu ottaa kortti pois kuskilta joka Ei osaa ajaa ja Inssin katsoa onko kuljettaja sovelias saamaan ajokortin.
Mutta, näissä ohjelmissa palkitaan Huonoin kuski suurin aplodein ja palkinnoin.
On maailma mennyt mahotomaksi, voisikin sanoa näin: Miksei ohjelmaa jossa palkitaa juoppokuski joka koheltaa TV:ssä ihan poliisin ja Inssin nauraessa vieressä.
Nimi voisi olla: Alkoholihuurteinen naurettava kuski.
No mitä muuta virkaa tuollaisella tyttöpoliisilla sitten muka olisi? Kuhan nyt jotakin on toimittavinaan ja poliisina TV:ssä esiintyy.
Tätä vanhempaa konstaapelia ja poliisin ajokouluttajaa voit käydä tytöttelemässä Itä-Uudenmaan poliisilaitoksella. Kerro sitten miten kävi.
Kiteellä 17 vuotias ajokortiton ajoi 40 rajoitusalueella 120 km/h kyydissä vielä kolme nuorta. Varmaan saa vain vähän toruja ja ajokortin saantia erikoisluvalla kiirehditään pääsemään jonon ohi.
Ihan käsittämätöntä, että tuokin pentu sai käräjillä noin pienet sakot vaikka pentu oli Koulukadulla täysin piittaamatta toisten hengestä. Jos olisi pentu ajanut jalankulkijan päälle, niin siinä olisi ollut kävelijältä henki pois. Pentuja vaan hyssytellään, hyvät esimerkit on pennuille kotona, eivät osaa kasvattaa pentujaan.