kovalevyn. Laitoin koneen päälle ja kuului pamaus ja sulake meni sulaketaulusta. Tutkin konetta ni kaikki jotka sai virran powerin isosta virtanipusta emo, näyttis säilyi ehjänä. kovalevy ja dvd hajos.
Olisi uudet osat nyt valmiina ja pitäis saada kone takas käyttöön. Mitä siinä pitää tehdä kun osat paikoillaan. kovon alustusta ym jos jollain kokemusta koneen käyttökuntoon saamisesta ni jeesaa
Olisi uudet osat nyt valmiina ja pitäis saada kone takas käyttöön. Mitä siinä pitää tehdä kun osat paikoillaan. kovon alustusta ym jos jollain kokemusta koneen käyttökuntoon saamisesta ni jeesaa
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pääsääntöisesti ei juuri muuta kuin asentaa käyttöjärjestelmä, mahdollisesti ajureita, ja tarpeelliset ohjelmat uudelle kiintolevylle, tyhjä se kaiketi on.
Mulla olis käyttöjärjestelmän asennus nyt edessä? Koneessa nyt mint käyttöjärjestelmä kovalevyllä ja tyhjä kovalevy vieressä jolle pitäisi saada windows 10 ja mint kokonaan pois., onnistuisiko?
Tarvittaessa toinenkin pc käytössä(linux mint)
Linuxissa voi tehdä Win 10 asennustikun, mutta siinä voi tulla ongelma sen erään Win 10 asennustiedosto wim:n suuren koon ja asennustikun tiedostojärjestelmän kanssa.
Kun kuulema on niin että jotkut koneet käynnistyy Win 10 asennustikulta vain ja ainoastaan jos tiedostojärjestelmä on FAT32, ja tässä tiedoston koon rajoitus on sellainen että se wim-tiedosto ei mahdu yhtenä kokonaisena vaan se pitää pilkkoa useampiin palasiin.
En tiedä mitä kaikkia koneita asia koskee, mutta itsellä tuli kyseinen ongelma vastaan HP Probook 6570b kannettavan kanssa, eli ei mikään uusi kone.
Sitten on tuollainen ohjelma kuin WoeUSB Ubuntulle jne, jolla pitäisi ainakin pystyä voida tekemään Win asennustikkuja. En ole kokeillut, eli en tiedä miten hyvin toimii.
Usb tiku teko onnistuu helposti mintin omalla usb levykuvan kirjoittajalla. Löytyy: Valikko:> Apuohjelmat:>usb levukuvan kirjoittaja.
Ei nyt oikein suju voisko joku antaa neuvoa. Yritin 2 eri usb tikulla win 10 iso usb fat32 muodossa, vaikka laitan koneen boottaamaan tikulta, niin mint aukeaa. Miten sen pitäisi mennä? Tarkoituksena olisi saada win 10 tyhjälle kiintolevylle
Se ei riitä että kopioi sen tiedoston tikulle noin vaan. Se pitää tehdä levykuvan kirjoittajalla.
Helpointa on luoda win 10 asennustikku win 10 koneessa käyttäen siihen Mikrosoftin omaa työkalua. Tai sitten lataa Win10 asennuslevyn ISO - tiedostona (levykuva) ja kirjoittaa kyseisen levykuvan tikulle tarkoitukseen sopivalla ohjelmalla.
Suora tiedoston kopiointi ei riitä siksi, että tikulle pitää kirjoittaa käynnistymisen mahdollistavia systeemitiedostoja juuri tiettyyn kohtaan tikun tiedostorakennetta. Ne eivät kopioimalla päädy oikeaan paikkaan.
Juujuu tein sen ihan levykuvan kirjoittajalla. tarkistin että tiedot tikulla, mut ei boottaa tikulta vaikka mitä tekisi,, bootti valikossakin tikku näkyy
Kokeilin brasero levykuvan kirjoittajalla, niin se kysy et laitetaanko win kelpoiseksi teki kaiken ok, mut ei mahdu cdlle ja sillä ei voi kirjoittaa usb tikulle, olisko muuta kokeiltavaa?
No nyt kokeilin jotenkin eri tavalla ja tekee iso cdtä 30min?
Mitäs sitten kun iso cd koneessa ja buutti toimii. Meneekö sitten niin et buutataan isolta cdtä ja sitten win refresh usb tikku....
ääsh Laiton buuttitikun sisään ja boottasin Uefilla ja ilman uefia usb keyllä, niin tulee tämä ei ole bootti levyke, asenna bootti media, kokeilin oikeastaan kaikkia bootteja. tikussa on tiedosto ja bootossa tikun nimi. Pitää odottaa että saan läppärin kotiin ja yrittää ladata windowsilla iso usb... CCCOMA_x64FR_FI....
Eräs viisas sanoi tässä keskustelussa.
Helpointa on luoda win 10 asennustikku win 10 koneessa käyttäen siihen Mikrosoftin omaa työkalua.
Näin tein kun sain Windows läppärin ja heti toimi! Kiitos
Seuraavaksi pitäisi päästä formatoimaan m,2 ssd asema. Käyttöjärjestelmä nyt sata kiintolevyllä ja sekin pitäisi sitten siirtää formatoidulle m,2 ssd asemalle. Olisiko neuvoa.
Ja eikö ole parempi jos käyttöjärjestelmä on m,2 ssdllä ja pelit sata kiintolevyllä?