Ootteko tajunneet, että Kelasta saa 80 x 57,60 e vuodessa ilmasta rahaa eli yli neljä tonnia? Tarttee vaan ettii terapeutti ja pyytäävsiltä lasku joita sit lähettelee kelaan ja ne vittu maksaa oikeesti. Kukaan ei kysy kuittien perää.
Kelasta ilmaista rahaa
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Älä sepitä valheita. Psykoterapia tukea pitää erikseen anoa Kelalta ja moni ei sitä saa. Itselle ensin psykiatrin yms. lääkärien kanssa yritettii saada vuodeksi työkyvyttömyyseläkettä, mutta Keva sanoi, että olen liian terve. Noh sitten kun yrittetiin saada sitä tukea siihen psykoterapiaan niin Kela sanoi, että olen liian sairas.
En saanut mitään. Eikä ollut enää mitä hakea eikä ne ketkä sillä hetkellä minua hoitivat voineet tehdä asialle mitään.
Niillä ei ollut tilaa tai aikaa minulle, mutta aina kun sellaisen ajan löysivät niin pääsin kunnalliselle psykoterapeutille, ei ne voineet jättää minua ilmankaan apua, mutta samaan aikaan niitä aikoja ei ollut tarpeeksi usein.
Tuskin olen ainoa väliinputoaja. Järjestelmä on tosi reikäinen ja siksi monet saakin vääränlaista mielenterveysapua tai ei saa sitä ollenkaan. Suomen vankiloissakin suurin osa on siellä, koska ne ei saaneet sitä apua ajoissa tai niilel annettiin vain väärät lääkkeet ja jätettiin omilleen, joka sai heidät napsahtamaan.