Pitääkö työttömän olla joka hetki tavoitettavissa, jos TE-toimistosta yritetään hänelle soittaa? Tästä on noussut keskustelua paljon levinneen Facebook-päivityksen(siirryt toiseen palveluun) myötä, jossa oli esillä TE-toimistolta tullut tekstiviesti.
https://yle.fi/uutiset/3-9879463
Tänään pidän kiinni, en yksinkertaisesti jaksa kuunnella niiden kälätystä.
https://yle.fi/uutiset/3-9879463
Tänään pidän kiinni, en yksinkertaisesti jaksa kuunnella niiden kälätystä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mitä ne sieltä soittelis , harvemmin pitempääm työttömänä olleelle
Ei ne soita jos on työttömänä harvaan mutta hartaasti.
Tänä kesänä 3 kertaa jo, parempi pitää kiinni, aamulla katsoo jos tekstari tullut ja päivittää oma osion kautta netissä, pitää peruspuhelimessa eri simmiä kuin ykköspuhelimessa.
No jos noiti haku toime menee velvotteinee läpi ,ni sitä joutuu päivystään noit päivä eik sitä si reissata mummolaan tai sairast sukulaist kattomaa millo tahtjaa ."Isoveli kato valvoo", ettei pääse liekasta touhuilee iha mitä tahasa. Se tuloo semmottis valvonta yhteikuta katos ku varmistetaa et kaikki mänöö niiku jo piiperö tahtoopi.
No siis jos velvoitteena on hakea 4 työpaikkaa kuukaudessa, niin hommahan hoituu sillä, kun lähettää kuukauden ekana arkipäivänä sähköpostilla nuo 4 hakemusta. Yhden työhakemuksen värkkäämisessä ei kauaa nokka tuhise, jos on koneella pohja valmiina. Loppukuun voikin sitten vetää rennosti lonkkaa, eipä niihin työhakemuksiin ole nytkään tullut asiallista vastausta, korkeintaan massapostaus, jossa sanotaan että "valitettavasti valinta ei tällä kertaa kohdistunut sinuun". Ensimmäistäkään haastattelukutsua ei ole tullut, ja aika paljon enemmän kuin 4 hakemusta kuukaudessa olen lähettänyt.
Puhelintahan räplätään 24/7 muutenkin, miksei myös työttömänä ollessa? Haloo!
Kyllä ennen ainakin oli, että ei saanut matkustaakaan mihinkään kun piti olla passissa jos vaikka nakki napsahtaa.
Työttömän on ollut sallittua matkustaa jo vuosikaudet.
Kyllä ennen joo...elä sää vaan menneessä
Ei tarvi.
Työkkäri soitti, kun olin paskalla, enkä vastannut. Seuraavana päivänä tuli tekstari, jossa kerrottiin te-toimiston tavoitelleen ja käskettiin päivittämään suunnitelma tai jättämään yhteydenottopyyntö, jos haluan tehdä päivityksen yhdessä virkailijan kanssa. Päivitin suunnitelman, joka hyväksyttiin sellaisenaan (en käytännössä muuttanut mitään aiempaan suunnitelmaani), eikä uutta soittoa ole kuulunut.
Nykyään pitäisi vaan sanoa että valittevasti ei ole varaa mihinkään.
Mitenkäs asiat hoitaa ei ole puhelinta ja nettiä kirje on ainot mahdollisuus
TE-toimistoon ei tarvitse ilmoittaa puhelinnumeroa. Postiosoite riittää.
Mutta jos ilmoitat toimistolle puhelinnumerosi etkä vastaa silloin kun sieltä soitetaan, se saatetaan tulkita osoitukseksi siitä, ettet ole työmarkkinoiden käytettävissä eikä sinulla siksi voi olla oikeutta työttömyysetuuteen.
Tuossa postissa vain on se paha puoli, että kusti polkee hitaasti, ja te-toimiston lähettämän työtarjouksen hakuaika on mennyt umpeen ennen kuin kirje ehtii perille. Ja karenssia pukkaa.
Ei pukkaa. On TE-toimiston vastuulla, että kirje saapuu ajoissa perille. Tästä on huomauttanut myös TE-ministeriö.
http://tinyurl.com/y4khkzhg
Tulkinta olisi laiton. Itsekin käyn päivällä suihkussa, enkä veden kohinalta edes kuulisi, vaikka puhelin soisi. Tai saatan olla ajamassa autoa, ja laki kieltää vastaamasta puhelimeen, kun vanha kännykkä ei ymmärrä "luutuuteista" mitään.
Pitkäaikatyötön
> No siis jos velvoitteena on hakea 4 työpaikkaa
> kuukaudessa, niin hommahan hoituu sillä, kun
> lähettää kuukauden ekana arkipäivänä sähköpostilla
> nuo 4 hakemusta.
No ei.
Homma hoituu sillä, että valehtelet lähettäneesi 4 työpaikkahakemusta kuukaudessa. Kukaan ei ehdi eikä edes saa niitä tarkistaa.
Ensimmäisen kauden kansanedutajille on määrättvä 1:seksi vuodeksi pakolliset laki opinnot jotta päätökseneteossa toteutuu laillisuus periaate ja toisen vuoden jatko opintoina iltakoulussa taloustieteen perusteet rupee tuleen tulosta päätöksenteossa. Opintojen suorittamisen kautta tulee oikeus kansanedustajien palkkioon ,mikäli opinnot venyvät alenentaan palkkiotasoa prosentuaalisesti asteittain ja opintojen keskeydyttyäö tai jäätyä aloittamatta tulee 6kk karenssi tuloihin. Näin myös päätöksen teossa säilyy pertuntuma omakohtaisesti omien näkemysten mukaisiin päätöksiin joka edesauttaa kansalaislähtöisen päätöksen teon säilymistä kansandemokratiassa.
Voi sitä rauhaa kun pidin puhelimen kiinni 8-16
Se nuo rekrytöijät ovat varsi innoissaan noista toimista . Sadat tuhannet työttömät kun paukkaavat hakemuksia pakosta,niin sitä on haettava ajan mittaan mihin sattuu kun oma alan paikat on haettu. On näitä järjen jättiläisen tempauksia nämä tällaiset .
Ja millähän nuo meinaavat lajitella työttömät jotka hakevat 0:lla paikka ja joiden on haettava 4:jä. Pitkä aikaistyötön joka ei ole saanu työtä ja on vajaa kuntoinenko saapi sitten potettiaalisemmin töitä kun hakee 4:jä kertaa vai vai kuka ja miten tuossa toteutuu työttömien tasa arvoinen kohtelu?
Kestän vielä 0-4 hakua, pelataan niiden kanssa, ainoastaan kuntouttava työtoiminta poistettava terveiltä.
OHJEET: käykää suihkussa 12-13, paperille valeet valmiiksi (lyhyt mutta selvä,oma suunnitelma) yrittäkää olla ystävällinen,myötäilkää valehtelevaa virkailijaa, Seuraavaan soittoon hiokaa hiukan saman suunntaista suunnitelmaa, ettei oo sanasta sanaan, luontevuus valttia, noilla pääsee jo pitkälle kyykytyksessä.
Älypuhelinvartijoita haetaan nollatuntien kokoon saattamiseksi. https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/”miten-menee-jos-kouluihin-tarvitaan-suomessa-vartijoita”-–-vantaan-työpaikkailmoitus-puhuttaa/ar-BB19kNct?li=BBr5KbI
Ensin sulkeutui pankit, kunnes virastotalot ja kansaneläkelaitos asettivat omat vartijansa turvaamaan etuja. Etujaan, korjaan.