Varusmiehelle ja varusnaiselle paras varustus nykyisessä tilanteessa, kaikineen, on M91. Tällä varustuksella pystytään suojaamaan varuskunta, rauhan aikana ja sodan aikana.
Sotimiseen varuskunnan rajojen ulkopuolella karjalankannaksella varustus ei riitä.Koska M91on joka tapauksessa jo vanhanaikaisempaa kuin maailmalla. Venäläisten varustus on osittain vanhempaa, kuitenkin heillä on vastaavantasoista ja uudempaakin varustusta, ainakin teoriassa. M91 varustuksella olisi pakko viivyttäen vain vetäytyä, tappioiden välttämiseksi.
Malli 2005 Sisältää joitakin lisäyksiä kuten maastokuvioisen lomapuvun M05, ollen kuitenkin huonompi kuin M1991 varustus.
Malli 1991 on synkän tummanvihreä taistelijan yksivärinen maastopuku. Tummanvihreä puku on parempi kuin M05 maastokuvio.
M91.
Malli 1991 on todella hyvä!
8
151
Vastaukset
- Anonyymi
Koskahan tullee uusia malleja suomen aluepuolustusjoukoille ja mikähän monitoimihävittäjä tullee valittua.
- Anonyymi
Gripen on ympäristöystävällisin, F-35 huonoin.
- Anonyymi
"4-vuotias haluaa olla iso ja pärjäävä ja on varsin taitava monissa asioissa. Hän on kuitenkin vielä pieni lapsi ja kaipaa syliä, hoivaa ja hellittelyä. Elämää leimaa voimakas mielikuvitus. Lapsi kertoo villejä tarinoita, liioittelee ja kerskailee jutuissaan: ”Jaksan nostaa vaikka koko maapallon!” Itseriittoinen maailman tähti osaa kaiken ja pystyy mihin vaan, on supermies tai kaikkein ihanin prinsessa. Joillakin lapsilla on seuranaan mielikuvitusystäviä."
https://www.mll.fi/vanhemmille/lapsen-kasvu-ja-kehitys/4-5-v/4-5-vuotiaan-persoonallisuuden-kehitys/
- Anonyymi
Sää et taira tietää et malli 83 on täysin suomalainen varuste, parempi kuin mikä m91
Lisäks m 91 on saksalais vaikutukses suunniteltu. - Anonyymi
Malli 1947 - Malli 1991 välillä kaikki varusteet ovat jo vanhanaikaisia.
Suomen Eduskunta liittyi salaisella sopimuksella, pariisin rauhansopimuksen ehtojen mukaisesti, Varsovan Liittoon vuonna 1947.
Eduskunta ei kertonut, varuskunnille liittymisestä.
Malli 1947 suomen vientimalli, on hyvin vähäinen varusteiltaan.
Rynnäkkökivääri RK 62 on oikealta nimeltään kivääri 47
Uusi laki 1990 luvulla määräsi Malli 1947 suomen vientimalli - Malli 1991 suomen vientimalli. käytöstä poistettavaksi. Kaikki mallit väliltä, myös malli 1965
Varuskunnissa varusmies koulutuksessa on nyt käytössä mallit: 2005, 2012, 2017 ja malli 2020.
Näillä pärjäillään.- Anonyymi
Näillä pärjäillään... missä?
- Anonyymi
Malli 1947 Itäsaksan vientimali.
Malli 1947 Suomen vientimalli.
Tietoteknisesti yhdessä nämä kaksi mallia ovat M91 Sitä huonompaa varustetta ei ole.
Radiot ja kaikki varusteet vakoilevat, ovat yhteydessä venäjään.
Malli joka Suomessa oli käytössä on Malli 1991, tämä oli aikanaan ihanne varustus.
Ö10 MIES, Ö10 on paras palveluskelpoisuus luokka.- Anonyymi
Kuinka radiot vakoilee?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400