Kohdun suu auki

Olin just gynellä ihan perustarkastuksessa. Yllättäen gyne sanoikin että mulla on kohdun suu vähän auki. En ole raskaana, ja kierto puolessa välissä. Papa tulokset tulee myöhemmin. Mistähän moinen voi kertoa?
1489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

hieman juuri ovulaatioaikaan eli kierron puolivälissä. Ovulaation lähestyessä kohdunsuu pehmenee, nousee ylemmäs emättimessä ja saattaa hieman aueta. Tällä on merkitystä mahdollisen hedelmöitymisen kannalta, sillä siittiöillä on helpompi reitti kohtuun munasolun luokse avoimen kohdunsuun kautta. Tällaisen avautumisen ovulaatioaikaan voi itsekin todeta kokeilemalla kohdun suuta kierron aikana säännöllisesti puhtain käsin. Kohdun suu tuntuu ennen ja jälkeen ovulaatiota vähän niinkuin pomppupallolta ja muuttuu kuvailemakseni pehmeäksi ovulaatioaikaan. Parhaiten tuntuman halutessa saa samassa asennossa kuin asettaisit tampoonia paikalleen. Ei siis syytä huoleen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeps kirjoitti:

Olin just gynellä ihan perustarkastuksessa. Yllättäen gyne sanoikin että mulla on kohdun suu vähän auki. En ole raskaana, ja kierto puolessa välissä. Papa tulokset tulee myöhemmin. Mistähän moinen voi kertoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu