Minnekkäs se katoaa muka?

Anonyymi

minnekkäs se sielu-energia katoaa kuoleman jälkeen kun ei ole mitään paikkaa minne kadota, kun on vaan tämä maailmankaikkeus joka ei lopu mihinkään. Eli ei ole paikkaa minne se voisi kadota eli lakata olemasta. Ei ole tyhjiötä missään minne se voisi kadota, kaikkialla on jotakin. Tietoisuus ei siis koskaan voi lakata olemasta.

3

131

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietoisuus ilman objekteja saattaa olla jopa kaiken näkemämme maailmankaikkeuden perusta. Siihen viittaa kvanttifysiikassa mm. kaksoisrakokoe ja ainakin viimeisen 3000 vuoden ajalta lähes kaikki kuuluisat mystikot ovat sanoneet niin.

      Mutta "eternalismi" on itseasiassa väärä näkökanta, koska kaikki objektiivisesti havaittava on väliaikaista ja on olemassa sitä ylläpitävien syiden voimasta, joten mitään ikuisesti pysyvää ei voida objektiivisesti löytää mistään. Eternalismin vastakohta on "nihilismi", jonka mukaan mitään ei säily kuoleman jälkeen ja se on myös väärä näkokanta. Buddhalaisuuden mukaan kumpikin näistä näkökannoista on väärä, koska molemmat johtaisivat ihmisen harhateille, koska ihmisen ongelmat ovat nykyhetkessä.

      Eräs mystikko sanoi että kuolema on vertauskuvallisesti sama asia kuin suljettu nyrkki joka avataan: Mihin suljettu nyrkki häviää?

    • Anonyymi

      Universumi on oudompi kuin tiedämme. Ihmisen kyky tajuta asioita on rajallinen, koska aistielimillämme, kehollamme, ja aivoillamme on tietty muoto. Silmämme ovat virittyneet tietylle pienelle aallonpituuskaistalle, jonka ansiosta näemme värejä. Eri värithän ovat valon eri aallonpituuksia, joita aivomme tulkitsevat ja muodostavat valosta tulkinnan. Tästä voi päätellä että voi olla asioita joita emme voi tietää, koska on paljon asioita joita emme näe, tai kuule, mutta ne ovat siellä silti. On myös mahdollista että "se sielu" voi "hävitä" moneen eri paikkaan, koska voi olla monia eri olemassaolon tasoja, kuten on monia eri paikkojakin ja eri värejä. Ehkä jotkut tietyt henkilöt jäävät jollekin kummitustasolle kummittelemaan ja toiset menevät muualle, tai sitten heidän päämääränsä on meille nykytilassamme käsittämätön.

    • Anonyymi

      Kehäpäätelmäsi ontuu jo heti lähtökohdassaan. Mitä on sieluenergia? Kuka sen on todennut? Miten? Näihin kysymyksiin ei ole olemassa vastausta, joten tietoisuuden jatkumoa ei ole todistettu. Sen sijaan tietoisuuden olemus elektrokemiallisena ilmiönä aivoissa on todistettu. Esimerkkejä... Huumeet ja päihteet. Ne muuttaa tietoisuutta. Isku päähän: tietoisuus voi muuttua, jopa sammua. Muistisairaudet: tietoisuus voi muuttua, jopa sammua. Eli miten maalliset fyysiset asiat voi sammuttaa "sielu-energian"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    3. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      582
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      553
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      518
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      436
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe