Suomi Takaisin

Anonyymi

Eräskin äärioikeistopuolue haluaa suomen takaisin mainoksessaan. Nyt jo 60 vuotiaana ihmettelen, minkä suomen. Kun synnyin, suomi oli todella köyhä maa. Täysin kaksijakoinen rikkaiden ja köyhien välillä. Vielä 1980 luvun alussa tavallinen duunari ei saanut edes lainaa asuntoon ilman hirvittäviä takauksia. Kulutusluotoista ei kukaan tiennyt mitään. No kohta sai lainaa.... Kaikki. Se eskaloitui 1990 luvun alussa. Tehtiin suomen omistamisessa uus´ jako. Markka devalvoitiin 17% siinä rikkaat vei suurinpiirtein kaiken vähänkin haalittavan omaisuuden. Korot lainoille oli yli18% maksa siinä sitten. Siihen saakka itsenäisen suomen päättäjät tekivät ihan mitä tahtoivat, kekkonen suurimpana piruna. 1995 mentiin EU.hun ei sekään nyt herkkua ole ollut, mutta elintaso on nyt 2020 todella korkealla. Nykyään suomalainen köyhä on varakkaampi kuin 60 luvun työssä käyvä ihminen. Mutta hommatkaa suomi takaisin, kattellaan mihin se johtaa.
P.s Sotavuosista en edes kehdannut kirjoittaa.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on nykyään todella köyhä maa, elämme VELALLA. Jos emme eläisi velalla, Suomessa olisi ja tulee olemaan todella köyhät olot.

    • Anonyymi

      Suomea ei ole kukaan vienyt eikä se persurasistien oma.

    • Anonyymi

      Ruotsi ja Tanska liittyvitä EU:hun mutta säilyttivät oman valuuttansa. Kas kun kyseisissä maissa järjestettiin kansanäänestys ja kansa älykkäänä väkenä äänesti tismalleen oikein. Suomi meni eurokolhoosiin ja maksaa nyt sekä omat että toisten velat. Korot ovat alhaalla myös Ruotsissa ja Tanskassa, vaikka niillä ei ole euroa, elintaso niissä on sen sijaan kohonnut selvästi Suomea paremmin eivätkä Ruotsin ja Tanskan valtiot ole kymmenessä vuodessa tuplanneet velkamääräänsä, toisin kuin Suomen valtio. Päinvastoin, Ruotsi ja Tanska ovat maksaneet velkaa pois. Demarivaari voi jatkaa menneiden muistelemistaan, mutta tosiasiat eivät siitä muuksi muutu. Suomen kansa on oman velkakurjuutensa ansainnut äänestämällä demareita ja kokoomusta, eli nauttikaa kyydistä, himoverotetut persaukiset asuntovelalliset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3844
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2448
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1487
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe