Seiska. Stefu raivosi ja heitti Sofian merkkilaukut ym pihalle ja Sofia paniikissa pakeni talosta. Nyt Sofia sanoo 7, hän ok ja kaikki hyvin taas, pyysi 7 varmistamaan Stefulta onko kaikki ok. Vähätteli asiaa ja sanoi Stefun olevan hurjan tulinen. Jokainen tajuaa, Sofia kestää. Rahan takia. Martina mahdollisti tämän 9 vuoden ajan ja pieni lapsi siinä kaiken sekoilun keskellä Rahan takia, taatusti. Stefu ei joudu ikinä miettimään lapsellista hullua sekokäytöstään, kun naiset hyväksyvät sen. Rahan takia. Kyllä on hävettäviä naisia huh huh....
Martina mahdollisti Stefun sekokäytöksen 9 vuotta, nyt Sofia
Anonyymi
94927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 94
Vanhimmat
Totuus tuli ilmi, et Martina puhui totta et katkaisuun pitäis mennä. Siitäs saitte jotka haukuitte Martina valehtilijaksi.Ei kukaan voi auttaa toista lopettaa, jos henkilö ei itse halua apua.
Sofi on pakattava laukkunsa, koska ei tiedä miten Stefan voi käyttäytyä kun on aineissa. Stefan hoitoon, kuin olis jo ei mitään muuta vaihtoehtoa.
Kullankaivaja Marulle ei mikään riittänyt. ei osannut arvostaa ilmaista luxus elämää. Roikkui väkisin huonossa suhteessa rahan takia.
Piti sepua otteessaan 9v. uhkaamalla tuoda yhteinen lapsi julkisuuteen. Kukaan ei kestä tuollasta selvinpäin.
Tietenkin Maru olis halunnut sepen hoitoon. Niin olis saanut yksin huseerata , Hangossa ja muissa kiinteistössä.
Onneksi joutui itse olos kaikesta luxuksesta.
Maru oli valmis palaamaan takaisin, sepe ei enää huolinut. Rahan takia Maru kertoi olevansa huonossa suhteessa.
Näin ne totuudet tulevat esille. Martinan mukaan ongelma alkoi pari vuotta sitten. Olisiko silloin huumeet tulleet mukaan ja se selittäisi nuo raivopuuskat. Ei Stefua saanut Martina hoitoon ja ei saa Sofiakaan. Ainut, että Stefu tajuaa itse ongelman ja hakee apua.
Höpö.. höpö, Sohvi saa lahjoja ja kaikki hyvin, en voi edes sääliä kun on aikuinen nainen. Mutta saataiskohan tämän jotenkin Marttan syyksi..... 😉😒
Idiootti kommentti. Stefu on lapsen isä ja ajattelitko ettei Stefu tarvitse mennä hoitoon? Mies on itse sotkenut elämänsä ja siihen ei ole kukaan ulkopuolinen syyllinen.
Jos nyt menee hoitoon, niin se on sitten Sofian syy. Ajattele vähän mitä kirjoitat.
Marttina hyvä juttu, kun kerroit silloin telkkarissa ettei enää ole muuta mahdollisuutta kuin ero. Sanoit myös että hoitoon olis pitänyt mennä, jo kaksi vuotta sitten.Ei kukaan saa hoitoon toista ihmistä, jos ei itse sitä halua.
Herää kysymys, miksi Martina sieti vuosia Thermanin päihteiden käyttöä, niin miksi... no kaiken luksuksen menettäminen olisi ja on vieläkin kova paikka.
Siellä olivat Hangossa Aitolehti ja Eerikäinen ja tasan tarkkaan näkivät tilanteen, mutta kunhan Thermanin lompakko pysyi auki niin kaikki ok.
Herää kysymys, miksi Sofia sietää Thermanin päihteiden käyttöä, niin miksi.. no kaiken luksuksen menettäminen olisi kova paikka...
Sofia ei ainakaan kerää Thermanin Hangon tilalle vielä ex:ää ja ex:n lasta ja koko familiaa !!!!
Miksi se piti oikein TV.ssä kertoa ????????
Tuttua ja turvallista Mara settiä, itketään pirautetaan vähän tv lähetyksessä, niin taas idolit laumassa huutavat hurraaa.....
Noi kai sillä yhteisellä perheelläkin on vaikutusta.
Oletko ihan varma, että tuo on totuus vai luuletko vain tietäväsi heidän asiat paremmin kuin omasi?
Kaikenlaisia vääntäjiä tällä palstalla pyöriikin!🥵
Kerjää selkäänsä että saa rahaa Stefulta Stefu tässä vaarassa on kaikella tavalla ymmärtäkää nyt jo nää kuviot
Asiat ei ole ihan noin yksinkertaisia. Tottakai jokainen järjellä tajuaa mitä pitäisi tehdä, mutta kun se ei ole ainoa mikä ihmisen toimintaa ohjaa. Asioissa monta tekijää ja puolta mitkä vaikuttaa. Ymmärtääkseni elivät myös kahta taloutta, joka saattoi pitkittää suhteen kestoa.
Puhui kuitenkin totta, mutta Sofia valehtelee minkä ehtii.
Marttinalla ja hra Thermannillat sattuu olemaan yhteinen lapsi, kyllä se vaikuttaa eropäätöksen. Mutta kääntäen, herää kysymys miksi Sofia sietää tuollaista, tuore suhde, ei lapsia.... monen mielestä kaunis, upea, pyyteetön ja rehellisen hyväsydäminen Sofia. Osaatko vastata?
Miksi Sofia kertoi oikein Seiskalle, että joutui ulkoruokintaan..... tooooodella törkeää mustamaalamista.... varmaan Maran syy😂😂
Kannattaisi miettiä kirjan kirjoitusta, kun tuo mielikuvitus ja valheet lentävät sinulla tuota vauhtia. Tai edes lähteä ulos luontoon kävelemään ja miettimään, miten hankkisi itselle elämän jotta pääsisi käsittämättömästä Martina pakkomielteestä eroon.
Tottakait saadaan Martinan syyksi, näinhän se menee S&S elämässä, joku muu on aina syyllinen. "Aikuiset" ihmiset eivät itse ota vastuuta. Pian Sofia pääsee luksuslomalle ja kaikki hyvin. Kulissit pidetään pystyssä, olisihan se noloa kaiken leveilyn jälkeen, jos ne kaatuisivat.
Et vastannut kun ihmeteltiin, että miksi piti heti juosta TV:n itkemään katkerana ero, olisiko kuitenkin niin, että Therman olisi jo pitemmän aikaa halunnut eroon Martinasta, mutta, mutta....
Kunnon mies olisi ottanut asianajan hoitamaan eron ja lapsen huoltajuuden, mutta ilmeisesti Therman oli jo silloin hyvinkin päihde- ja huume koukussa.
Tätä tietenkin hyväksi käyttivät sekä Martina että hänen ex:nsä. Niin kauan kun lompakko oli auki ja siellä saldoa riitti.
Onks sulla kaikki hyvin, levy ainakin jäänyt jankkaamaan paikalleen.
"Martinan mukaan "..... kuka uskoo Martinaan... ei kukaan, hän ei totuudesta tiedä mitään !
Naiset luulevat voivansa parantaa miehen ongelmat rakkaudella.... useinmiten sama kaava toistuu että vuosien saatossa nainenkin sairastuu ja luulee itse olevansa se syy miksi mies raivoaa. Oravanpyörä valmis
Ja ostavat sympatiasta tai muuten maran ns valmennuksia mitkä todennäköisesti stefun rahoituksella tehty.
Stefu varmaan kaipais ihan perhe-elämää eikä näitä ainasia rahastapuhujia ja luxusratsastajia.
Kyse on Stefanin käytöksestä, ei muiden.
Kyllä, Stefanin käytös on ihan hänen omaa syytään, ei muiden.
Exän lapsi on kuulunut Stefanin perheeseen 9 vuotta, etkö ymmärrä näin yksinkertaista asiaa? Tottakai molemmat lapset on perheeseen kuuluneet.
Voin uskoa että Martina odotti tilaisuutta saada Stefan poliisin haaviin. Kuka tietää miten ärsytti tätä auton rattiin.
Näin Martina pelasi itselleen huoltajuutta.
Vaikka ei siihen käytännössä paljon aikaansa uhraa mut kuitenkin se varmaan yks kunniakysymys hänelle kun näki et suhde Sofiaan oli tulossa julki ja ero väistämätön.
No nyt avautui Sofia sitten riidoista seiskassa
Tämä arvaamattomuus on varmaan syy, ettei tyttö ole isän luona paljon. Tämän Stefu katsoo kiristykseksi ja minusta on aivan oikein, ettei saa niin paljon tavata tyttöä, ennenkuin ongelma on hallinnassa.
Sofia sanoo, että kaikki hyvin taas...... voi ei, mukavilla lahjoilla kaikki anteeksi annettu. Sitten ihmetellään miksi naisia ei arvosteta (kun eivät osaa arvostaa itseään) 😮
Sofialla ei ole vaihtoehtoja, kun jäädä Stefun luo.
Kannattaisi ottaa järki käteen ja lähtee sohvin kelaan asioimaan ja katsomaan saisko sitä kautta omaa kattoa pään päälle. Kohta on yömajan jonossa ja siellä ei kaiketi paikkoja riitä kaikille.
Hurstikin "ehkä" voi auttaa???
Mihin Sohvi menisi? Tilanne on karmea sen kannalta.
Roikkuu kynsin hampain nykytilanteessa.
Mutta mihin kaikki päättyy, koska kaikki päättyy aina johonkin.
Taas on syy Martinan, voi taivas mitä porukkaa täällä on. Lapset turvassa se on tärkein juttu, nää kaksi huume hörhöä hoitakoot omat ongelmansa.
Yhdeksän vuotta Martinan kanssa ja tässä on tulos !!!!!!
Miehellä on ollut mahdollisuus lähteä suhteesta ja hyvien asianajajan tuella saanut yhteishuoltajuuden. Rahasta ei varmasti tämä asia ole ollut kiinni.
Mä luulen että Martina nauraa nyt vahingoniloisena Sofialle. Sofia luuli pokanneensa hyvänkin saaliin, mutta millaiseen paskaan iskikään kätensä....🤣
Eihän se nyt Martinan syy ole ! Aikuisen miehen sekoilu! Ootsä tyhmä?
Eipä se vahingonilo paljon Martinaa lämmitä, kun kaikki luksus on kuitenkin mennyt lopullisesti.
Hänelle ei muu mitään merkinnyt, Therman sai rauhassa käyttää päihteitä, kun vaan lompakko pysyi auki ja siellä riittävästi saldoa.
Minäkin nauran, kun oli niin järkyttävä temppu Sofialta julkaista muutosta lähtien kaiken instaan.
Lopuksi kuitenkin aina täällä vedotaan näihin lapsiin, vähän aikaa sitten huudettiin, että jättäkää lapset täällä rauhaan, joten......onko nämä " lapset ", joista yksi vain on Thermanin, koskaan olleet vaarassa, kysyn vain ???
Esko varmaan hoitaa oman jälkikasvunsa.
Mitä teet luksuksella, jos mies hakkaa ja heittää keskellä yötä sut kadulle? Kumman valitset ,et on rauhallinen koti lapsille ja itselle vai luksuselämä ?
Tässä tulos kun äitihahmo ja kurin ja järjestyksen pitäjä lähti.
Tämä on se kommentoija jonka korvien välissä pyörii vain luxus! Jos sinä olet kateellinen ja arvostat vain luxusta niin normaaleilla ihmisillä on monta asiaa luxuksen edellä johon vaihtaisivat.
Mitä merkitystä on luxuksella jos koko elämä on perseestä? Mieti sitä!
Ainoa ero taitaa näiden kahden Therman elätin, ex:n ja nykyisen välillä olla, että Maraa ei Therman uskaltanut heittää kadulle, ehkä oli itsesuojeluvaistoa jäljellä.
Ihmettelen, että onko tämä Therman ihan täysissä sielun ja ruumiin voimissa, kun naiset ovat tätä tasoa ja miehellä oma elämän hallinta täysin hukassa.
Ei ihan tunnu uskottavalta kaikki kommentit tälläkin palstalla.
Tämäpä juuri, olisi ollut rahaa ja mahdollisuuksia lähteä, mutta olisiko niin paljon näyttöjä epävakaasta käytöksestä että huoltajuus äidillä. Todennäköisesti lastensuojelun asiakkuus.
Siitä tuli lisää seuraajia ja vähän rahaa
Voi että kun on lapsellisia ja ajattelemattomia kirjoituksia. Eiköhän tuo Martina ole helpottunut ja tyytyväinen kun elämä vihdoin helpompaa henkisesti.
Täytyy olla miehessäkin jotain outoa, kun ei hoida omia asioitaan kuntoon ja pidä näistä eläteistä pientä taukoa. Luulisi hänen jotain oppineen yhdeksän vuoden aikana, mutta.....
Onneksi Sofialla on laukkuja mihin sringit pakata, moni joutuu mättämään jätesäkkeihin.
Kysykää tätä asiaa Martinalta, jolla yhdeksän vuoden kokemus luksuksesta ja elämästä
" perseestä " !!!
Ei varmasti kukaan täysjärkinen normaali aikuinen ihminen ole vahingoniloinen tällaisessa tilanteessa. Eiköhän kaikki, Martina mukaan lukien toivo, että Stefu saisi elämänsä kuntoon ja terveytensä järjestykseen ennenkuin sattuu jotain todella ikävää. Ihan ihme kirjoittelua tällainen pahansuopaisuus toisille ihmisille!
Ei se kaverin mies sitten häävi ollutkaan 😂
Sitä mäkin kyllä ihmettelen.
Sen ois voinut jättää tekemättä.
Jos edelleen jatkavat niin vois linjata mitä julkaisee.
Yksityiselämää on hyvä suojata vaik 7 varmasti suostutellut kovasti. Joku sisustuslehti olis ollut parempaa mainosta heille molemmille kuin Maran vanha hovimedia, se kannattaa kyllä jättää ihan vaan Maralle.
Muut ehkä mutta Aitolehti ei tunne pätkääkään empatiaa
Tämänhetkinen tilanne on se, että Sofia on evakossa sen Westis- bestis tyttökaverin
luona Westendissä.
Ollut jo viime lauantaista saakka.
Seiskan mukaan meni sunnuntaina kotiin. Sofia joutuu valehtelemaan asioista.
Sofia joutuu kaunistelemaan jatkuvalla syötöllä kaikkea. Se on hänen taktiikkansa, mutta sehän loogisesti vain pahentaa ja vie syvälle suohon, josta ei pois pääsyä tuolla metodilla.
Akka ei muuta tee kuin valehtelee ei kerro totuutksia, koska pelkää et laukut ja akka lentää taas kadulle.Sitä sait mitä hait, aivan oikein sinulle.
Yleensä en ole vahingoniloinen, mutta nyt olen. Sofia paistatteli elämää keväästä asti ja jos olisi pitänyt asiat salassa, niin kaikki olisi hyvin. Nyt koko Suomi näkee mitä tapahtuu, kun vaihtaa lennosta miestä. Ihan oma vika ja monikaan ei sääli Sofiaa.
Nämä tyrkky julkkiset eivät pidä mitään asioita salassa, se on huomattu, kaikki ovat samaa tyhjäpää joukkoa.
Niin samaa mieltä!!! Ei todellakaan sääliä!!!
Surullinen tapaus tämä Sohvi vyöryy ukkojen elättinä ja kestää kaikenlaista kohtelua ,on kuin kulkukoiran asemassa.Hankkis oman elämän kohta keski-känen ja lojuu ukkojen alaisena ei hyvää seuraa saa tuolla tavalla.
Sohvihan oli varmaan jo pitkään yrittänyt Thermosta.
Nyt sitten sai kultakimpaleen kokonaan itselleen.
2017 oli jo ensimmäiset säpinät tämän parin välillä. Nyt voitonriemuisena esitellyt saalista ja ei ollutkaan niin hyvä saalis. Aika apeana käveli töihin.
Mites se Martinan saalus, entinen jääkiekkoija. Ja Martinan kanssa ollut romanssi 2017 mainitaan myös kirjassa.
Stefuhan tilas stripparin melkein heti kun alkoi olemaan Sofian kanssa. Tissejä ihailtiin. Sohvia ei haitannut. Rahan voima on suuri. Mutta Martina roikkui ukossa 9 vuotta, raha kun puhui. Ja lapsi kaiken kamalan keskellä. Sofialla ei lapsia sentään ja on sietänyt Stefun touhuja vasta puoli vuotta. Martina on kyllä hävettävä ihminen.
Ai että M ainoa hävettävä sellainen, eiks tuossa oo sun oma lehmä ojassa, eiks mitään vikaa oo S-raikulipojassa.
Martina puhui erosta ennenkuin lähti purjehtimaan 2018. Stefu oli ryhdistäytynyt vähäksi aikaa, kun Martina tuli kotiin. Eiköhän tässä Stefu ole roikkunut Martinasta. Yritti keväällä vielä takaisin, mutta oli liian myöhäistä. Mies on ihan itse sotkenut asiat ja voi etsiä syyllisen peilistä. Nyt riitaa Sofian kanssa juhlimisesta.
Martinan roikkuminen Hangossa niinkin pitkään on kyllä oikea riman alitus, olisi pakannut luksuslaukkunsa jo ajat sitten.... siinä se rahan voima nähdään. Lapsi näki yhtä jos toistakin, mutta haittasiko silloin tämä asia äityliä, no ei tietenkään.
Höpöhöpö. Kyllä lapsilla oli paremmat oltavat Hangossa kuin kaupungissa poikkeuskeväänä, joka toi kaikkien meidän elämään muutoksia. Ihan turhaa ja ilkeää mollaamista,kun ei kukaan elä toisen elämää ja tiedä mitä siellä tapahtui tai on tapahtunut.
Kaikki on tullut julkiseksi , kiitos Martinan joka auliisti ylisti ex:ää heti Hangon tapahtuman jälkeen. Onneksi ei tarvitse elää heidän elämää, ei se näytä kovin auvoista olevan ja kaikki on julkista, se on " sanomattakin selvää ".
Paljon julkisempas on Steffun nykyinen elämä.
Life sucks avautuu Stefu. Kuvassa hahmo yksin surullisena. Mahtaako olla ikävä Martinaa.
Näyttäisi kuvan hahmo olevan Sofia, ainakin viime talvisen turkispalttoon mukaan, mutta onhan noita takkeja kuin on "missukoitakin"
Ei.
Miksei soffe tapojensa mukaan mennyt hotelliin? Siellä olisi voinut kuvata itseään ja kaikkea luxusta. Steffu kai unohti heittää kukkaron myös pihalle. Niin se vaan on et sitä saa mitä tilaa. Joskus vaan pitäis ottaa opikseen.
Koska ei ole varaa yhteenkään hotelliyöhön tai ruokailuun niissä hotelleissa !!! Luultavasti bestis lainaa tällä hetkellä ja sofia maksaa takaisin kun saa ensimmäiset tulot "sometöistään".
Saa nähdä ottaako niko ruusila muijan takaisin. He vois taas koittaa päästä sinne amerikkaan.
Sen tulisi hävetä joka niitä päihteitä väärin käyttää.
Ei muiden.
Ai että, Stefu on taas nöyrää poikaa. Soffi saa laukun hyvitykseksi ja taas on kaikki hyvin!
Stefan heittelee tavaroita suuttuessaan. Se ei ole normaalia millään tavalla, vaan väkivaltaista ja uhkaavaa käytöstä.
Sofia sietää tuota rahan takia. Ilman Stefania hän joutuisi vuokrayksiöön tai kaksioon ja elättämään itsensä. Joten Sohvi ei lähde mihinkään.
Tytöt ovat samanlaisia tältä osin
Mitkä helvatin " tytöt " tarkoitatko Martinaa ja Sofiaa, rahaa ja muuta luksusta molemmat Thermanilta haluavat se nyt on sanomattakin selvää.
Vaihtaisi Therman kunnon naisiin, niin voisi saada jotain muutakin kuin silikonia , hiuspidennyksiä ja ankkahuulia.
Kaunita koulutettuja luomunaisia on vielä olemassa, mutta voi olla, että ei heille kelpaa Thermanin kaltainen kehittymätön Hangon poika. Vaatimuustaso on heillä korkea.
Stefan ja Sofia asuvat nyt yhdessä. Siellä ei ketään exiä asu. Ei asu Nousianen, Ranta-Aho, eikä Martina.
Ihan Stefun omalla vastuulla on hänen käytöksensä. Sofian kanssa on riidellyt lauantaiyönä, ei exien.
Tuo on todella pelottavaa. Joku päivä voi käydä vielä huonosti. Jomman kumman tai molempien olisi aika hakea apua vihanhallinnan ongelmiin - puhumattakaan sit kaikesta muusta! Heillä on elämä täysin sekaisin, siinä on hyvin vähän mitään normaalia edes kaukaisesti muistuttavaa...
Outo pariskunta.
Jumalauta Martina sieti tommosta ukkoo 9vuotta ja vielä kakaroiden kanssa...ei voi arvostaa😔! Martina olis vielä naimisiinkin halunnut ton ukon kanssa. Tietysti , sitten olisi ottanut eron ja saanut puoli valtakuntaa. Hyi saatana mikä ämmä. Lapsia pitänyt mukana tuossa suhteessa sairaan ihmisen kanssa! Iljettävä, vastenmielinen ihminen!
Juuri näin Therman oli jo ihan sekaisin, kun hehkutti kihlajaisiaan, yksin kylläkin, kovasti yritti kiristää Thermania naimisiin, mutta onneksi hänellä joku kirkas hetki, ettei siihen lankaan mennyt, siinä olisi lusikat alta aikayksikön olleet jaossa ja omaisuus myös.
Kyllä ne lapset ovat nähneet yhtä jos toista, kun väkisin roikkui Thermanin takinliepeessä kiinni. Ei mitään itsekunnioitusta tällä naisella, raha on ainoa asia, joka häntä kiinnostaa, muu on pelkkää lavastusta.
Lapset on kaikessa vaan rekvisiittaa! Oma napa edellä menee itsekkäästi.
Kuka on Isben kanssa kun Mara treenaa????
Kai kahdeksan vuotias käy koulua.