Sairauteni koituu kuolemaksi

Anonyymi

Haluan kuolla, en kestä enää rikkinäisiä muistoja. Yrittäessäni selvittää totuutta törmään jatkuvasti umpikujaan. Yksi sanoo yhtä ja toinen toista. En enää tiedä, mihin voin luottaa. Mikä on totta ja mikä ei. Aivan kuin universumi ei haluaisi minun saavan totuutta selville menneisyydestäni. Tämä saatanan sairaus ajaa minut hitaasti mutta varmasti kohti itsemurhaa. Olen niin väsynyt kaikkeen, tuskin voimavarani edes riittäisivät itsemurhaan.

En jaksa enää valehdella itselleni. Itsemurha on ainoa oikea ratkaisu.

10

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä elä enää menneessä, siitä mikä oli totuus ei tänä päivänä ole mitään väliä. Voit päästää irti ja vapautua siitä.

      Itsellä vastaava ristiriitatunne, kuitenkin tässä hetkessä.. ajattelin kuitenkin katsoa päivä kerrallaan, jos vastausta ei mulle tässä hetkessä anneta, niin sitten mun ei kuulukkaan vielä tietää, se tulee kun se tulee ja aina käy niinkuin käy.

      Joka tapauksessa elä tätä hetkeä, unohda kaikki muu, nää vain mikä on nyt edessäsi fyysisesti.

      • Anonyymi

        Ajattelen myös jotenkin noin, kuten 9:31. Unohdus on suojausmekanismi. Kaikkea ei ole tarpeen muistaa. Kannattaa keskittyä tähän hetkeen, hankkia taitoja joilla selviää tästä päivästä. Sillä eilistä sen paremmin kuin huomistakaan ei ole olemassa. Voimia ap!


    • Anonyymi

      Itsemurha ei ole koskaan ratkaisu. Se on pelkuruutta kohdata omat demoninsa. Yritä saada haettua apua. Tiedän että se on iso kynnys, mutta jo se, että täällä avaa suunsa ja päästää ahdistuksensa ulos, on alku sille että pystyy purkamaan sitä pahaa oloa. Eikä tarvitse ruveta kettuilemaan. Tiedän mistä puhun. Olen ollut samassa kunnossa, ja oli todella pienestä kiinni etten olisi tällä hetkellä hengissä -kahdesti. Yksin ei masennuksen ja itsetuhoisuuden suosta pysty ylös rämpimään, ja se on vaikeaa avunkin kanssa, mutta myös mahdollista. Eikä sieltä suosta pääse ylös jos velloo menneisyydessä. Lähipiirissäni on myös tällainen henkilö, jonka ahdistus on pahentunut siihen, ettei hän pysty tapaamaan naapureita, tai käymään oman lähiön palveluissa, koska kuvittelee kaikkien nauravan hänelle sellaisen asian vuoksi, joka on tapahtunut yli 40 vuotta sitten. Oikeasti näin ei kuitenkaan ole, vaan kaikki kuvitelma tapahtui hänen omassa päässään. Ja olotila pahenee vuosi vuodelta.
      Vaikka se avun pyytäminen on vaikeaa, yritä edes. Ensin on saatava pää kuntoon, ennen kuin pystyy selvittämään mitä menneisyydessä on tapahtunut. Yritä edes.

    • Anonyymi

      Vainoajiin / manipuloijiin/ kiusaajiin ei kannata luottaa eikä olla missään tekemisissä. Luovat huonon itsetunnon sekä syyllistävät sinua. Heijastavat oman pahan olon sinuun ehkä siksi että tietävät että sinussa voi olla potentiaalia johonkin suurempaan.

    • Anonyymi

      Yksittäisen muiston todenperäisyyttä tarkasteltava muiden muistojen taustaa vasten. Ei ole perustetta muistin yleiseen epäilemiseen. Yksittäiset muistot voivat olla keskenään ristiriitaisia, jolloin syytä epäillä toista. Muistoa syytä pitää totena, kunnes toisin todistetaan. Tietoisuudelle perustava "samuuden tunne", olion samaksi kokemisen kokemus, W.James. Muisti toimii yhdistelemällä eri tilanteista hankittuja informaation palasia, se ei epärehellisyyttä. Ja lisäksi muisto syntyy joka kerta uudelleen, kun se palautetaan tietoisuuteen, uudessa yhteydessä saa uutta väriä. Miten johdonmukaisesti asian muistaa, ristiriitaisuudet vihje, että jonkin muistaa väärin. Sivenius&Saajama/muiston merkityksen ja totuuden jäljillä.

    • Anonyymi

      Autuaita ovat ne jotka unohtavat, sillä niin he selviytyvät jopa erehdyksistään.

      Tavallisin valhe on sellainen jolla ihminen pettää itseään, toisten pettäminen on suhteellisen harvinainen rikkomus.

      F. Nietzsche

      • Anonyymi

        Valehteleeko aloittaja itselleen luomalla vääriä muistoja, joita totena pitää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valehteleeko aloittaja itselleen luomalla vääriä muistoja, joita totena pitää?

        Tietynasteinen optimismi, itse suojelu lienee henkisen tervejärkisyyden merkki, katsoa itseään pinkein laserin. Masentuneella häviää tuo, realistisempi näkemys itsestä silloin.

        Minä olen tehnyt tämän, sanoo muisti, minä en ole voinut tehdä tätä, sanoo ylpeys. Viimein muisti antaa periksi. Nietzsche

        Elämänvalheet sitte jo aika kattaviaki oman elämän käsiksiä. Onko sankari, konna, uhri tms. Uskontoakin voi pitää.
        https://youtu.be/GBdWfxwq4hM


    • Anonyymi

      Lempeys itseä ja muita kohtaan on ratkaisu. Anteeksiannon sade, joka tulee ylle armosta ja hyvästä tahdosta. Nostaa kädet ilmaan ja sanoa, tässä minä olen, Jumala pelasta minut.

      Jeesus, kuolemasi oli minun tähden. Saan elää sinun haavojesi kautta.

      • Anonyymi

        Kyllä! Amen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe