Suonenjoen op

Anonyymi

Vanhoina hyvinä aikoina oli osuuspankki jolla konttorit keskustan lisäksi ainakin Suonteella ja Iisvedellä. Kuntalaisten omistama ja hallinnoima pankki joka työllisti ja maksoi veronsa Suonenjoelle. Sitten viisa at päättivät että pitää olla suuria ja mahtavia ja liitytään Kuopion herrojen joukkoon ja turpiin tuli ja lujaa. Eipä ole päättäjät enää kehumassa viisauttansa. Naapurissa Vesannon ja Rautalammin osuuspankit menestyvät mutta niillä ei ole samaa viisautta kuin Suonenjoen päättäjillä.

4

1514

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samoja päättäjäjiä taisi istua Suonenjoen OP:n hallituksessa kuin kunnanhallituksessakin, hyväksyvät itse sen kummemmin asiaa ajattelematta ja kuuntelevat nuijankotautuksen kokouspalkkiot tulee tilille automaattisesti vaivaa näkemättä.
      Nyt ovat pääpaikalla heltyneet ja päättäneet että parannetaan palveluja ja esim. aukioloaikoja lisätään peräti 100% että silleen voidaan väittää että palvelut paranee mutta jonot tuskin juurikaan lyhenee palvelua odottaville.

    • Anonyymi

      Suonenjoellakin on rikkaus tai paremminkin vitsaus, kun on moniosaavia päättäjiä, jotka istuvat monilla palleilla ja jakkaroilla. Oli sitten pankki, seurakunta, kunnallishallintoi tms niin kaikissa pitää olla omaa viisautta tai tyhmyyttä jakamassa, ja mitä näkyvämmin, niin sitä enemmän oma itsetunto nousee ja päätökset tyhmenevät.
      Onneksi on he ovat vähenevä luonnonvara kuten Suonenjoen väkilukukin.

    • Anonyymi

      No eikös S pankki ole vielä parempi? Konttori on siellä missä on lähin S ryhmän myymälä.

      • Anonyymi

        Tuo totta mutta suurin osa ajattelee että se on maalaisten sontasaappaisten pankki ei sinne "hienohelmat" ja kaiken karvaiset snobit voi mennä, seurapiirit voivat alkaa karttamaan siellä asioivia. Tuo sama ajattelutapa vallitsee myös kauppa-asiointiin ainakin tietyisssä piireissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe