Tubettajat Elina ja Sofia kuvaavat hyviä videoita. Yksi asia närästää. Kun he kuvaa julkisella paikalla niin kuvassa on ulkopuolisia .Kuvassa/videolla ei saa olla muita jos materiaali laitetaan nettiin. Heidän toimintaan ei ilmeisesti puututa. Minä kun laitoin nettiin kuvan jossa oli taustalla kaksi ihmistä joista toinen niin pienellä että huomaa vasta isolta näytöltä niin hiillostettiin ja painostettiin niin kauan kunnes kuva poistetaan.
Sääntöjen noudattaminen
Anonyymi
2427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei pidä paikkaansa voit jakaa somessa videon joka on kuvattu julkisella paikalla, jossa muita henkilöitä. Kunhan se ei ole loukkaava eikä siis loukkaa toisen yksityisyyttä millään tavalla.
Voit tarkistaa asian https://www.minilex.fi/a/rikoslaki-ja-kuvaaminen
Voisivat kiinnittää huomiota mainontaan. Videoissa vähät välitetään mainonnan säännöistä. Varsinkin kun katsojat ovat lähinnä lapsia. Äiti haali kaikki mahdolliset kaupalliset yhteistyöt mammonan perässä, vähät välittää lapsista. Raha se on mikä pyörittää tätä kanavaa.