Vuosi sitten elokuun lopulla istutettiin kaksi hansaruusun tainta ja tänä keväänä yksi juhannusruusu. Molemmat kukkivat kesällä, mutta nyt syksyn tullen ensin juhannusruusu ja sitten hansaruusuihin alkoi tulla jokin tauti tai tuholainen, joka tuhosi molemmista lehdet ruoteja myöten. Oksissa näkyy ohutta verkkoa/seittiä. Alussa ruusujen lehdet kellastuivat ja kuivuivat ruskeiksi.
Mikähän on vaivan nimi, mitä pitäisi tehdä ja milloin ?
Kiitos kommenteista !
T. ML
Ruusupensaiden lehdet syöty ym.
3
1885
Vastaukset
- Anonyymi
Voi olla ruusukääriäinen.
- Anonyymi
Tai sitten ruususahiainen, olin näkevinäni sen näköisen toukan jossain varressa.
Mutta joka tapauksessa, mitä nyt kannattaisi tehdä ? Vieläkö hyödyttää suihkutella jollain torjunta-aineella ? Leikkaanko kokonaan alas vai vain tuhoutuneet varret ? Onkohan kasvi kokonaan tuhoutunut vai tuleeko ensi kesänä uudet varret ja kukat ?
Tosi vaikea löytää tarkempia ohjeita tuholaisten torjuntaan, en löydä kirjostani enkä netistä... vinkkejä hyvistä lähteistä saa lähettää.
Kiitos !
T. ML - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai sitten ruususahiainen, olin näkevinäni sen näköisen toukan jossain varressa.
Mutta joka tapauksessa, mitä nyt kannattaisi tehdä ? Vieläkö hyödyttää suihkutella jollain torjunta-aineella ? Leikkaanko kokonaan alas vai vain tuhoutuneet varret ? Onkohan kasvi kokonaan tuhoutunut vai tuleeko ensi kesänä uudet varret ja kukat ?
Tosi vaikea löytää tarkempia ohjeita tuholaisten torjuntaan, en löydä kirjostani enkä netistä... vinkkejä hyvistä lähteistä saa lähettää.
Kiitos !
T. MLTalvi tulossa ja voi olla ettei enää ensi kesänä ole tuholaisia. En tiedä kyseistä tuholaisista, mutta ainakin jotkut mm. pihlajamarjakoi talvehtii koteloituneena aivan maanpinnan tuntumassa karikkeen alla. Jos varoiksi keväällä puhdistaa karikkeesta pensaitten aluset ja levittää juurille tuhkaa tai kalkkia, muuta en osaa neuvoa???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061