Tiedän että pelaaminen ei ole hallinnassa, ja lainaakin on. Mutta silti pelaamisen totaalinen lopettaminen tuntuu aivan uskomattoman vaikealta. Mistä olette muut löytäneet motivaation lopettamiseen? Olen miettinyt näitä netin vertaistukiryhmiä, pelit poikki ym. mutta en ole toistaiseksi kokenut niitä "kannattaviksi", sillä en ole löytänyt todellista halua lopettaa, ainakaan vielä.
Onko kukaan lopettanut niin, että olisi vähentänyt pelaamista pikkuhljaa? Vai onko tuo ihan tuhoon tuomittu tie. Vertaistukea saa jakaa!
Pelihimo vie voiton
6
344
Vastaukset
- Anonyymi
Minä ainakin yritän poistaa muita stressitekijöitä elämästäni, jotka ajaa siihen pelaamiseen. Pelaan sen sijaan erilaisia ilmaisia älypelejä, kuten kakuroa yms. mitä löytyy kevyistä puhelinpeleistä. Se on vähän mikä sinun kohdalla on se koukuttavin osuus, niin korvaat sen jollain muulla toiminnolla samalla kun vähennät elämässäsi parhaasi mukaan asioita mitkä ajaa sinut pelaamaan.
- Anonyymi
Niin alkoholistina kuin peliongelmaisena sanoisin, että pelaaminen pitää ikävä kyllä lopettaa kertarysäyksellä. Koskaan ei tiedä, milloin homma lähteekin käsistä.
- Anonyymi
Joo on varmasti totta, että kerralla ne pelit pitää lopettaa. Jos on riippuvainen, niin ei se kohtuupelaaminen onnistu vaikka kuinka itselleen uskottelisi niin. Ja hyvä idea tuo rahapelien korvaaminen ilmaispeleillä. Tosin niistä puuttuu sitten se jännitys, mitä rahapeleistä koen saavani...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo on varmasti totta, että kerralla ne pelit pitää lopettaa. Jos on riippuvainen, niin ei se kohtuupelaaminen onnistu vaikka kuinka itselleen uskottelisi niin. Ja hyvä idea tuo rahapelien korvaaminen ilmaispeleillä. Tosin niistä puuttuu sitten se jännitys, mitä rahapeleistä koen saavani...
Sehän siinä on, että mikä on itsellä se koukuttava osuus. Raskaasta urheilusta voisi ilmaispelien rinnalla tai sijaan saada tavallaan samat hormoonit yms. liikkeelle kuin siinä jännityksessä. Että sen saa purettua ulos.
Tai kauhuelokuvilla yms.? Kuulostaa hassulta, mutta terveellinen sijaistustoiminta tilalle helpottaa irtautumista tai auttaa löytämään hyvänkin harrastuksen mitä kannatata tehdä. Estää sitä, että ei tekis nyt ihan koko aika mieli palata pelaamiseen ja että se ei pyöris ajatuksissa.
Omalla kohdallani just nuo älypelit tarvitsee sitä keskittymistä niin huomaa viettävänsä siinä aikaa eikä mieti mitään muuta. Muistaen, ettei siitäkään saa tulla 24h/7 ilmainen addiktio ja unohtaa hoitaa kodinhommat yms. siksi se urheilu ja ulkoilu voi olla hyvä lisä, että rikkoo kaavaa.
- Anonyymi
Löysin osakesijoittamisesta sijaistoiminnon peliriippuvuudelle. Osakkeiden kanssa puljatessa "pelataan rahalla", mutta kaupankäyntitapahtumat ovat sen verran harvaan toistuvia, ettei niistä voi tulla riippuvaiseksi. Kauppaa käydessä itse aionakaan en saa mitään kicksejä. Osakkeissakin voi hävitä, mutta voiton mahdollisuus on paljon suurempi kuin rahapeleissä. Osakkeiden puljaamisessa se varsinainen "tekeminen" on taustatyötä, tiedon hankintaa yhtiöistä, kurssien ja historiatietojen sekä syy-seurasus -suhteiden selvittelyä. Jotkut ovat sanoneet että golfin harrastaminen vie mennessään ja lajiin haluaa perehtyä yhä syvällisemmin. Minulle kävi osakepuljaamisen kanssa samalla tavalla.
- Anonyymi
Monilla ei ole varaa osakkeisiin tai menee tuet jos hankkii osakkeita.
Mutta oikeasti hyvä, että itsellesi olet löytänyt sen jutun mikä auttaa ja sinulla on varaa sitä harrastaa turvallisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244772
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333553Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543444Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203350Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232950Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282690Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint142370Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162360MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142185Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774