Omo pesuaine ei lähde pois pyykeistä, helppiä

Anonyymi

Olen pääsääntöisesti käyttänyt omon nestemäistä sensitive pesuainetta ja yleensä on hyvin toiminut. Nyt pari viikkoa sitten ostin tokmannilta omo pesuaineen ja en saa vaahtoa millään pois pyykeistä, missä vika?

Jos tekee ylimääräisen huuhtelun niin kone vaahtoaa selvästi. Koneelle on tehty puhdistuspesu ja kokeilin muuta pesuainetta ja siinä ei tullut vaahtoa.

Kaikki pyykit mitä olen omo pesuaineella pessyt niin vaahto ei lähde pois vaikka olen kokeillut pari kertaa pestä ilman pesuainetta ja myös kaverin koneella ilman ainetta ja sitä vaahtoa tulee ja tulee.

Jos laitan omolla pestyä pyykkiä muun pyykin joukkuun muun pesuaineen kanssa niin vaahtoa tulee ja pitää tehdä pari ylimääräistä huuhtelukertaa.

Annostuksen mukaan olen pesuainetta aina laittanut ja jopa hieman vähemmänkin.

Omon mielestä pesuaineessa ei ole mitään vikaa.

Pyykki näyttää puhtaalta mut kun laittaa ylimääräisen huuhtelun niin voisi luulla, että koneeseen olisi laitettua lisää pesuainetta.

Onko vinkkejä miten vaahdon saisi pyykeistä pois? Turhaan kyllä tekstiilit kuluu kun jo pari kertaa ilman pesuainetta tehnyt ohjelman ja ei puhdasta tule. Lisäksi vettä olen lisännyt erikseen jolla ei vaikutusta.

2

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ostaisin vanhasta paikasta toimivaksi todettua ja laittaisin tuon Tokmannin sivuun. Ei se niin maltaita maksanut.

      Mystinen juttu sinänsä ja on mahdollista Tokmannin saaneen jotain feikkikamaa. Tuoteväärennökset hyvin yleisiä. Ilmoita Tokmannille ilman vaatimuksia ja säilytä pesuaine jonkin aikaa, jos Tokmannia kiinnostaa testata sitä.
      Sitten polttojätteisiin.

    • Anonyymi

      Nyt kyllä taitaa olla vikaa ihan muualla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1822
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      52
      1197
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe