sosiaalisuus/epäsosiaalisuus ja kiusaaminen

Anonyymi

"Sosiaalinen" on adjektiivi, jota henkilöä kuvailtaessa yleensä kai pidetään positiivisena adjektiivina? Sosiaalisuus on hyvin ristiriitainen käsite. En ymmärrä sitä. Tätä miettiesäni kysyin mieheltäni, "Mitä sosiaalisuus tarkoittaa?". Äkkiseltäänvastaus: "Kai se on jonkinlaista yhteistyöhalua ja - kykyä... Ja että yleensä haluaa mieluumin olla yhdessä toisten kanssa kuin yksin."

Tapetilla on viimeaikoina ollut iänikuinen aihe: koulukiusaaminen. Miksi kiusattu joutuu vaihtamaan koulua, eikä kiusaaja? Syy: ihminen on sosialinen eläin. Kun joku alkaa kiusata toista -aikuisten tai lasten ryhmässä- suurin osa porukasta menee kiusaamiseen mukaan. Näin koululuokassa kiusaamistapauksen tullessa ilmi, suurin osa luokasta joutuisi vaihtamaan koulua, jos kiusaajat vaihtaisivat koulua, eivätkä kiusatut.

Kiusaamiseen mukaan menevät ovat niin sosiaalisia. He haluavat kuulua porukkaan. He ovat niin yhteistyöhaluisia ja - kykyisiä, että sen tähden lähtevät vaikka sakinhivutukseen! Aikuisten kertoessa työpaikkakiusaamistapauksista, he yleensä kuvaavat jonkun "sosiaalisesti hyvin älykkään/lahjakkaan" henkilön aloittaneen kiusaamisen ja saaneen juonittelullaan muutkin siihen mukaan. Nämä pääkiusaajat, jollaisia yleensä tapauksissa on tarkkasilmäisen helppo löytää yksi tai kaksi ovat siis sosiaalisesti lahjakkaita. Siinäpä pohdittavaa ainakin minun pienelle päälleni!

1

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Edellisestä unohtui nimimerkkini MHHM Co, käytän sitä jatkossa.

      Lisään. Exäni aikoinaan, oli lähinnä aspergerin liitännäisineen takia kuntoutustuella, psykoterapiassa ja poissa työelämästä.

      Hän kertoi, että tutkimuksissa hänellä oli todettu epäsosiaalisen persoonallisuuden piirteitä. Hän kysyi, tiedänkö, mitä se tarkoittaa? Sanoin, että "Joo, suunnilleen". Ajattelin ystävääni, jolle vankilalääkäri oli diagnosoinut epäsosiaalisen persoonallisuushäiriön. Ystävä on, mitä sydämellisin ihminen. Ihana, välittävä, toisiin yhteyttä kaukaakin pitävä ystävä. Hänellä on rankka tausta vauvasta asti, ajoittain lyhyt pinna ja päihdeongelma, jotka vetävät vankilaan. Ajattelin häntä, kun exä mainitsi epäsosiaalisen persoonallisuuden.

      Sitten ex jatkoi: "Niin, se tarkoittaa, ettei kunnioita auktoriteettejä". Silloin palaset päässäni loksahtivat. Olin miettinyt omaa mahdollista pahuuttani, koska olin havainnut itsessäni monia epäsosiaalisen persoonallisuuden piirrelistan piirteistä.

      Kuitenkin olen umpiherkkä ihminen, mistä suurimmat vaikeuteni elämässä juontuvat ja minut tuntevat yleensä kuvaavat minua esim. "hyvin sydämellinen ihminen" "empaattinen". Liiankin empaattinen kuulemma, ei pitäisi kuulemma ottaa omikseen jokaisen kadunmiehen ja naapurin koiran kummin kaiman murheita, vaan sulkea silmänsä ja jatkaa matkaa.

      "Ei kunnioita auktoriteettejä" oli kuitenkin se, mikä loksautti palaset. En ole koskaan tosiaan kunnioittanut auktoriteetteja, enkä ymmärrä, miksi pitäisikään? En usein edes ymmärrä "auktoriteetin" kuvittelevan itsensä auktoriteettiasemaan minuun nähden ja ilmeisesti siitä juontuvat lukuisat vaikeuteni aikuisiällä työpaikoilla, kouluissa, lääkäreiden ja muiden terveydenhuoltoalan ihmisten kanssa. Heillä on tarve korostaa asemaansa, esim. "Olen opettaja ja johdan opiskeluasi", "Olen lääkäri ja olen terveyden asiantuntija". En vastaa tähän heidän statuksentarpeeseen, vaan pyrin yhteistyöhön itselleni luonnollisesti tasavertaisena: "Minä opiskelen, opettaja voi antaa neuvoja tai ehdotuksia", "Minä olen OMAN terveyteni asiantuntija, lääkäri voi ammattinsa puolesta järjestää tarvittavat tutkimukset, reseptit, sairaslomat jne.". Joten minut koetaan hankalana potilaana, opiskelijana, työntekijänä...

      Olen epäsosiaalinen, koska en ymmärrä hierarkioita. Enkä ole motivoitunut niiden mukaan elämään, vaikka ymmärtäisinkin.

      MHHM Co

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4320
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      89
      3576
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      65
      3351
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe