Myös suomessa ravintolat, baarit ja pubit aikasemmin kiinni?

Anonyymi

Englannissa ravintolat, baarit ja pubit joutuvat sulkemaan ovensa klo 22.00.

Tuleeko englannin malli tännekkin?

8

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi pitänyt baarit ja bilepaikat olla kiinni koko ajan. Just kesäksi vapautettiin koronalinkojen aukiolo ja kesän riemuista maksetaan laskua nyt.

      • Anonyymi

        Eihän suomalaiset malta olla juomatta,ihmekään jos porukka muuttuu entistä pöljemmäksi,ja huumeiden käyttö päälle.Hurraa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän suomalaiset malta olla juomatta,ihmekään jos porukka muuttuu entistä pöljemmäksi,ja huumeiden käyttö päälle.Hurraa!

        noh, se baarien aukiolo ei mitenkään "välttämätöntä", kai ennemmin suljetaan vaikka koulut, päiväkodit, tms. kuin kaljabaareja !?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        noh, se baarien aukiolo ei mitenkään "välttämätöntä", kai ennemmin suljetaan vaikka koulut, päiväkodit, tms. kuin kaljabaareja !?

        Jep kuten keväällä. Kirkkoon ei saanut mennä mutta yökerhoissa bailattiin rankasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep kuten keväällä. Kirkkoon ei saanut mennä mutta yökerhoissa bailattiin rankasti.

        Raha kai se on se suurin ero kirkon ja yökerhojen aukioloon liittyvissä päätöksissä korona-aikana. Kirkossa kävijöillä turvavälien noudattaminen ehkä onnistuisi paremmin kuin yökerhoisssa, jos alettaisiin vertailemaan. Tuskin kirkossa kävijöistä pahemmin uutisoitaisiin näin: "Kirkossa kävijä ei noudattanut turvavälejä, sillä alkoholilla oli osuutta asiaan". Toki noitakin otsikoita voisi olla, mutta varmasti vähemmän kuin yökerhoissa.
        Toki niitä turvavälejä jätetään noudattamatta selvinpäinkin molemmissa paikoissa.


    • Anonyymi

      Hallitus pohtii ravintoloiden aukioloaikojen mahdollista muutosta.
      Meno ollut joissakin ravintoloissa paikoin jopa villiä näin koronaikana.

    • Anonyymi

      Mihin se asia korjaantuu pelkällä pohtimisella? nyt päättäjiltä vaaditaan toimintaa eli kaikki turhat toiminnot( yökerhot, ravintolat, elokuvateatterit, kaikki suuret urheilutapahtumat, yms)jotka eivät ole välttämättömia on suljettava kokonaan siihen saakka että koronatartunnat saadaan pienennettyä .
      Mutta onko suomalaisista päättäjistä tekemään näitä päätöksiä koska rahanvalta jo nykyisellään pitää poliitikkoja ja päättäjiä määräysvallassaan vaikka kaiken hintana on ihmisten terveys.
      -olemmeko ansainneet tällaiset päättäjät jotka pitävät rahaa suuremmassa arvossa kuin ihmisten terveyttä ja hyvinvointia.

    • Karin piirroksessa vahtimestari kysyi yöllä ravintolaan pyrkivältä asiakkaalta: Oletteko humalassa? Siihen asiakas: Tietysti olen. Muutenhan olisin tähän aikaan kotona nukkumassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2480
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1783
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1164
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      298
      1054
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      992
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      903
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      874
    8. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      9
      777
    9. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      769
    10. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      755
    Aihe