Englannissa ravintolat, baarit ja pubit joutuvat sulkemaan ovensa klo 22.00.
Tuleeko englannin malli tännekkin?
Myös suomessa ravintolat, baarit ja pubit aikasemmin kiinni?
8
151
Vastaukset 8
- Anonyymi
Olisi pitänyt baarit ja bilepaikat olla kiinni koko ajan. Just kesäksi vapautettiin koronalinkojen aukiolo ja kesän riemuista maksetaan laskua nyt.
- Anonyymi
Eihän suomalaiset malta olla juomatta,ihmekään jos porukka muuttuu entistä pöljemmäksi,ja huumeiden käyttö päälle.Hurraa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän suomalaiset malta olla juomatta,ihmekään jos porukka muuttuu entistä pöljemmäksi,ja huumeiden käyttö päälle.Hurraa!
noh, se baarien aukiolo ei mitenkään "välttämätöntä", kai ennemmin suljetaan vaikka koulut, päiväkodit, tms. kuin kaljabaareja !?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
noh, se baarien aukiolo ei mitenkään "välttämätöntä", kai ennemmin suljetaan vaikka koulut, päiväkodit, tms. kuin kaljabaareja !?
Jep kuten keväällä. Kirkkoon ei saanut mennä mutta yökerhoissa bailattiin rankasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep kuten keväällä. Kirkkoon ei saanut mennä mutta yökerhoissa bailattiin rankasti.
Raha kai se on se suurin ero kirkon ja yökerhojen aukioloon liittyvissä päätöksissä korona-aikana. Kirkossa kävijöillä turvavälien noudattaminen ehkä onnistuisi paremmin kuin yökerhoisssa, jos alettaisiin vertailemaan. Tuskin kirkossa kävijöistä pahemmin uutisoitaisiin näin: "Kirkossa kävijä ei noudattanut turvavälejä, sillä alkoholilla oli osuutta asiaan". Toki noitakin otsikoita voisi olla, mutta varmasti vähemmän kuin yökerhoissa.
Toki niitä turvavälejä jätetään noudattamatta selvinpäinkin molemmissa paikoissa.
- Anonyymi
Hallitus pohtii ravintoloiden aukioloaikojen mahdollista muutosta.
Meno ollut joissakin ravintoloissa paikoin jopa villiä näin koronaikana. - Anonyymi
Mihin se asia korjaantuu pelkällä pohtimisella? nyt päättäjiltä vaaditaan toimintaa eli kaikki turhat toiminnot( yökerhot, ravintolat, elokuvateatterit, kaikki suuret urheilutapahtumat, yms)jotka eivät ole välttämättömia on suljettava kokonaan siihen saakka että koronatartunnat saadaan pienennettyä .
Mutta onko suomalaisista päättäjistä tekemään näitä päätöksiä koska rahanvalta jo nykyisellään pitää poliitikkoja ja päättäjiä määräysvallassaan vaikka kaiken hintana on ihmisten terveys.
-olemmeko ansainneet tällaiset päättäjät jotka pitävät rahaa suuremmassa arvossa kuin ihmisten terveyttä ja hyvinvointia. Karin piirroksessa vahtimestari kysyi yöllä ravintolaan pyrkivältä asiakkaalta: Oletteko humalassa? Siihen asiakas: Tietysti olen. Muutenhan olisin tähän aikaan kotona nukkumassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1621073En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44727Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi26678Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.128676- 44659
- 67615
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää162575Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36570Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52570Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l179530