Mitä vanhemmaksi tulet, sitä enemmän ymmärrät ketkä ympärilläsi ovat idiootteja ja ketkä taas näkevät valheen ja vääryyden läpi. Sen myöntäminen ei ole häpeä, eikä ilkkumisen aihe. Ja en tule koskaan pitämään vääriin ihmisiin luottamista häpeänäsi. Kaikki me olemme jokaisella ajan hetkellä kokonaishistoriamme ja perimämme tuloksia.
Totuus on joskus pelottavaa
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kirjoitat hyvin. Ei tähän voi lisätä mitään joka olisi syvällisempää tai parempaa.
Nuorena sitä uskoo vaikka mihin harhaanjohtajiin.
Niin ja maksaa oppirahat. Kuka mitäkin sitten. Mutta tietynlainen viattomuus lähtee :'(
Nuorena jopa internetin kaikki ihanat kirjoitukset tuntuu todelta ja maailma ymmärretään myötähäpeää herättävästi, mutta oppirahat kuuluu myös kersoille
Olen joutunut maksamaan paljon / kovan hinnan, "aivan" näiden idioottien vahingon teoista elämälleni. Väsynyt ymmärtämään, ja en pysty ymmärtämään, että miksi sama ilmiö toistuu vuodesta toiseen. Miksi heitä osuu tielleni uudestaan ja uudestaan...
Valheen ja vääryyden läpi näkevät ehkä jotkut, mutta kuka uskaltaa puuttua siihen?
Narsistiko ohjaa ymmärtämättömiä ihmisiä, tuhon tielle joka voi johtaa aikanaan:
Sellaiseen päätökseen, mitä en haluaisi omalle kohdalleni.
Ero itsessäni ja muissa se, että minua ei kiinnosta naapuri siinä määrin että alkaisin sabotoimaan jonkun elämää tahallani.
Kuka on se syyllisin, joka ansaitsisi ravistelun?
Onko sinulla sitten ollut tarve ohjata muita narsistisesti (esimerkiksi tänne epistoloita kirjoittamalla) kun nyt suhdanteiden pikkaisen muuttuessa epäilet jopa ohikulkevien ihmisten olevan mukana tai kiinnostuneita vainoiluistasi?
Ja lisäkysymys, onko kiinnostus naapureihin mielestäsi sitä, että alkaa sabotoimaan jonkun elämää?! nimimerkillä pk-seudun lähiödraamaa lukenut (ja löytyy ihan täältä rivien välistä, aihe josta yksinkertaisimpia täytyisi voida kurssittaa)
On se hienoa
Tuo on kyllä niin totta! Itse olen elämästä ”siivonnut” nuo idiootit ja kusipäät häiritsemästä aina ystävistä kumppaniin ja elämä on niin paljon rauhallisempaa. Toisaalta kohta tulee 56v täyteen ja kaipaan aina vaan enemmän aikaa itselleni....ja nautin!
Tämä on valitettavasti totta. Ympärillä on paljon ihmisiä, jotka ei ole vielä kasvaneet henkisesti tai menevät massan tyhmyyden mukana. Toimitaan idioottimaisesti, koska niin muutkin tekevät. Kunnes tulee joku, joka ravistelee. Siitä voi alkaa oma kasvu, jos ymmärtää päästää irti typerästä käytöksestä. Oppii rakastamaan ja näkemään asioita toisten kantilta. Tee muille, niin kuin haluaisit itsellesi tehtävän.
Kyllä, eikä tällaisesta ravistelusta, ellei fyysisestä kurmotuksesta ole kyse, todellakaan ole syytä uhriutua jos oma käytös on ollut päin vittua niinsanotusri
Näin on se helpottaa