Raymarine C120 softan version palautus 4.30 versioon

Anonyymi

Kirjoitin aiemmin kesällä palstalle Raymarine C120 Classic MFD näytön ohjelmiston päivittämisestä 4.30 versiosta 5.16 versioon. Päivitys onnistui ja laite toimii hyvin, mutta karttakuvan ja tutkan päällekkäisnäyttö jäi päivityksessä pois. Huomasin sen kesällä eikä se silloin häirinnyt. Nyt syksyn pimenevissä illoissa ajellessa olen harmitellut sen puuttumista. Minusta pääekkäisnäyttö on parempi, koska sen saa koko näytölle. Raymarine poisti päällekkäisnäytön uusimmassa päivityksessä, josta kirjoitinkin jo aikaisemmassa jutussani tänne.
Onko kukaan palstan lukijoista päivittänyt ko. näytön softaa alaspäin versioon 4.30? Siinä versiossa tuo ominaisuus on. Päivitys tehdään aina omalla vastuulla ja yleensä menee hyvin uudempaan versioon päivitettäessä. Raymarinella ei ole alaspäin päivittämisestä mitään ohjetta ei tosin varoitusta ettei se onnistuisi.

3

132

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri missään laitteessa takaisin päin asennus ei onnistu, koska päivityksessä tehdään tiedostomuutoksia.

      Mulla kyllä toimii violetti tutkakuva karttakuvan päällä,tosin on myös autopilotti, jolta tulee kompassitieto.

    • Anonyymi

      Minulla on Autohelm 6000 autopilotti joka on asennettu veneeseen tehtaalla. Se on tietääkseni myös Raymarinen valmistama. Tarkkaan en järjestelmää tunne, mutta minusta se saa suuntatiedon gps:ltä joka näkyy plotterilla, koska kun kytken autopilotin päälle, siinä näkyy led näytössä heti sama veneen kulkusuunta asteina kuin mitä plotterissa on. Olisikohan plotterissa joku asetus pielessä. Softan päivityksen jälkeen mm. näytöllä aikaisemmin näkyneet loki, suuntatieto jne. tiedot piti hakea asetuksista uudelleen. Tuon suuntatiedon kohdalla muistaakseni oli kolme vaihtoehtoa. Olisi pitänyt ottaa vaikka kuva ruudulta ennen päivitystä. Täytyy vielä selvitellä asiaa.

    • Anonyymi

      Googlasin vähän lisää tietoa netistä. Minulla taitaa olla järjestelmä, joka saa suuntatiedon Autohelm 6000 Fluxgate Compass laitteelta. Sellainen musta pallo löytyy veneestä ja on kytketty Autohelm laitteistoa ohjaavaan keskusyksikköön. Löysin ko. järjestelmän manuaalin veneestä. Täytynee perehtyä vähän tarkemmin noiden sielunelämään:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      80
      1239
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1036
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      980
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      878
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      754
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      681
    8. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      662
    9. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      660
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      628
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      545
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      517
    17. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      42
      474
    20. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    Aihe