Alaikäinen kaupankassalla

Anonyymi

Olin tänään käymässä kaupassa Olavinlinnassa ja olin kuullut, että siellä on alaikäinen kaupankassalla myymässä tavaraa. Kävin kysyyn toiselta myyjältä nimen varmistaakseni kassatyöntekijän nimen. Varmistus tuli. Olin toisena oottamas kassal kun tämä kyseinen alaikäinen kassa myyjänä möi sixpäkinlonkkuu asiakkaalle. Toinen kassatyöntekijä tuli paikalle ja tämä alaikäinen ehti myydä minulle tupakkia, niin sanoin et toi myyjä on alaikäinen. Tyttö lähti kassalta laittaam jugurtit paikalleen. Niin tulen tekeen ilmotuksen poliisille ja miten on mahdollista pitää alaikäistä kassalla.

10

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos.

      Hienoa, että pidät huolta ettei alaikäinen saa työskennellä noin epämääräisessä tehtävässä. Parempi se on tytön oppia maan tavat ja jäädä kotiin makaamaan.

      Työhalut tulee kitkeä jo nuorena.

    • Anonyymi

      Oma-aloitteinen nuori ollut kyseessä. Tekevälle sattuu virheitä ja jos ei tee mitään niin ei virheitäkään satu. Takuulla korjaa virheen jälkeen myös tekemistään.

    • Anonyymi

      Alaikäisen pimun on parempi keskittyä vain myymään itseään kadulla.

      • Anonyymi

        Voikko lähteä vittuun ku ei ees ollu hyvä läppä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voikko lähteä vittuun ku ei ees ollu hyvä läppä

        Tuu takaisin! Paras läppä ikinä!

        "Tavaraa myydään" XD XD XD


    • Anonyymi

      olen kuullut että vanhusten hoivakodeissakin on liian nuorta porukkaa töissä. Ehdottomasti hoitajien tulisi olla hoidettaviansa varttuneempia. Mihin tämä maa on menossa.

      • Anonyymi

        Kerro esimerkki?


    • Anonyymi

      Kaikki ilmaiset harjoittelijat kelpaa työpaikoille, ettei tarvitse palkkoja maksella. Edes liian matalia sellaisia.

    • Anonyymi

      Saattoi olla tettiläinen harjoittelemassa, kaupan kassahan olisi sinänsä hyvä paikka alaikäiselle. Alkoholin myynti ei sinänsä ole ongelma koska 16-vuotiaskin saa tehdä iltavuoroa ja kaljaahan ei saa myydä kello 21:00 jälkeen. Ennen yhdeksää 16- vuotias voi vaikka olla hyllyttämässä ja tekemässä muita myymälän hommia ja istua sitten vaikka viimeiseksi tunniksi kassalle.

      Parempi nuorten on töissä olla kuin vetelehtiä kotona tyhjän panttina.

      • Anonyymi

        Täällä huutelee porukka, joita ei kiinnosta ylipäätäänsä tehdä töitä.

        Kannustakaa nuori töihin ja menkää itsekin, niin Suomi voi myöhemminkin olla hyvinvointivaltio.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe