Onko filateliaa, kun vanha kaarti lopettaa?

Anonyymi

Näin kysyi eräs kanssakeräilijä, jonka kanssa keskusteltiin keräilijöiden ikäytymisestä. Siis kun nykyiset seitsenkymppiset lopettaa. Kun kirje kuolee, kuten lehdissä puhutaan.

Jonkin verran varmaan jää, mutta mitä se vaikuttaa kokoelmien arvoihin.

12

1717

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keräily on harrastus. Millään kokoelmalla ei ole arvoa, kun keräilijä lopettaa. Tölkkikokoelmalla on metallin arvo, postimerkeillä paperin ja timanteilla raakatimanttien. Kokoelmien arvon määrää aina kysyntä. On aivan älytöntä uskoa Monetan keräilykohteiden KOHOTTAVAN arvoa joskus. Arvo putoaa heti murto-osaan kun hankinta on kotona.

      • Anonyymi

        Siksipä kannattaa laittaa kaikki postimerkkikokoelmat myyntiin, kun niille vielä jotain kysyntää on.


      • Anonyymi

        Jaa että millään kokoelmalla ei arvoa kun keräilijä kuolee? No taide, soittimet, autot, korut, antiikki... . Arvo saattaa nousta kertaluokkia, mutta miten postimerkkien mahtaa käydä.


    • Anonyymi

      Kyllä se harrastus taas on uudessa nousussa nuortenkin keskuudessa. Aihekeräilijöitä on melko paljon.

      • Anonyymi

        Missähän vaikuttavat kun tapahtumissa ei näy kuin harmaapäitä.


    • Anonyymi

      Totta, että nuoriakin harrastuksen aloittajia löytyy. Vastikään myin aloitussatsin 11-vuotiaalle vesselille.

      • Anonyymi

        Juu valtava buumi käynnissä. Kun kerrankin myin aloituspaketin 11-vuotiaalle. Joka peuhasi sen parissa puoli vuotta ja merkit jäi komeron perukoille.


    • Anonyymi

      Samaa olen miettinyt jotta onko postimerkkien keräilyllä enään tulevaisuutta vai onko kuihtumassa tyystin ja tilalle tulleet kaikenmaailman pelit.

    • Anonyymi

      Kerhojen jäsenistä puolet on seitemänkymmentä ja yli. Sitten on ostajan markkinat kun tämän porukan kokoelmat perikunta laittaa myyntiin.

      • Anonyymi

        Myykää vaikka kirpparilla.. liikkeitä ja ylipäänsä kansioita on vaikea kaupoista nykyään löytää! Mutta kyllä meitä nuorempia kerääjiä vielä on. 80-90 luvulla omasta kaveripiiristä jokainen keräsi merkkejä. Nyt uudelleen löytyy aikaa ja intoa kun mukulat kasvo isoksi. Kirppareilta olen hyvin löytänyt puuttuvia merkkejä parilla eurolla. Paras löytö oli 1900 luvun alun täysi sarja kotkamerkkejä. Rahallinen arvo ei keräilijälle ole merkityksellinen, nyt etenkin 30 ja 50 luku kiinnostaa.

        Mutta älkää roskiin ainakaan heittäkö.


    • Anonyymi

      Ei tästä kannata puhua. Voi hinnat alkaa laskemaan.

      • Anonyymi

        Riippuu oletko ostamassa vai myymässä. Hinnat on jo laskeneet vaan vielä ne muutamat sata vaaria toisiaan vastaan huutokaupoissa kisailee. Aika hoitaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1090
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      430
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe