Tutkimus johti löytöön: interferoni-vasta-aineet!

Anonyymi

6

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HUSin huippulääkäri hehkuttaa läpimurtoa: koronan vakavan sairauden mekanismi selvisi – ”Selittää, miksi tauti hyökkää vanhuksia ja miehiä vastaan”
      HUSin huippulääkäri Mikko Seppänen oli mukana läpimurtotutkimuksessa: ”Upea suoritus”


      JAA

      KOMMENTOI

      Suomalainen huippulääkäri Mikko Seppänen oli mukana tutkimusryhmässä, joka selvitti koronaviruksen vakavan tautimuodon syntymekanismeja.
      Suomalainen huippulääkäri Mikko Seppänen oli mukana tutkimusryhmässä, joka selvitti koronaviruksen vakavan tautimuodon syntymekanismeja.­KUVA: PIETARI HATANPÄÄ / HUS
      Petri Seppä
      9:53
      HUSIN osastonylilääkärin Mikko Seppäsen kelpasi hymyillä perjantai-iltana metsäretkellä.

      Takana on puoli vuotta kestänyt kova tutkimustyö, joka kuitenkin palkitsi: nyt saatiin ymmärrys koronaviruksen vakavan sairastumisen syntymekanismeista kahdessa eri tutkimuksessa.

      Lue lisää: HUS mukana koronan läpimurtotutkimuksessa – yksi puutos elimistössä voi selittää vakavaa sairastumista
      – Kuusi kuukautta tutkittiin, ja päästiin tällaiseen kiinni. Upea suoritus! Seppänen hehkutti Ilta-Sanomille iltanuotion äärellä.

      Yhdessä kaksi läpimurtotutkimusta selitti noin joka seitsemännen potilaan syyn sairastua koronaviruksen aiheuttaman taudin vakavaan muotoon.

      Peruslähtökohta tutkimukseen oli se, että kun virus tulee elimistöön, niin ensimmäinen elimistössä tapahtuva asia on interferonituotannon käynnistyminen. Interferonituotannolla elimistö reagoi siihen, että virusta on.

      TUTKIJARYHMÄ keskittyi tutkimaan 13:a noin 300 mahdollisesta interferonivastetta säätelevästä geenistä.

      – Jokainen vaikeasti sairastuneelta löytynyt variantti tutkittiin systemaattisesti ja toiminnallisesti. Kävi ilmi, että tietyn geenin tietty muutos aiheutti toiminnan puuttumisen, Seppänen sanoo.


      Tutkijaryhmä tutki 13:a noin 300 mahdollisesta interferonivastetta säätelevästä geenistä.
      Tutkijaryhmä tutki 13:a noin 300 mahdollisesta interferonivastetta säätelevästä geenistä.­KUVA: TERHI YLIMÄINEN
      Tutkimuksessa selvisi, että 3,5 prosentilla vaikeasti sairastuminen johtui yhden geenin häiriöstä, joka johti synnynnäiseen immunivajeeseen tai immuniteettihäiriöön.

      – Paljon puhutaan vanhuuden, ylipainon, keuhkojen ynnä muiden tekijöiden vaikutuksesta. Jos mukana on yhden geenin häiriö, se aiheuttaa selvän riskitekijän, Seppänen kertasi.

      Interferonitutkimus johti tutkijaryhmän myös toisen mekanismin jäljille. Kävi ilmi, että vaikeasti sairastuneista 10,5 prosentilla oli interferonivasta-aineita jo ennen sairastumistaan. Etenkin alfa- ja omegainterferonivasta-aineet osoittautuivat elimistölle hankaliksi.

      Terveinä säilyneistä vain muutamilta löydettiin interferonivasta-aineita ja lieväoireisen sairauden läpikäyneiltä ei keneltäkään.

      INTERFERONI-VASTA-AINEET saavat aikaan sen, että elimistön oma puolustusjärjestelmä menee sekaisin, ja aiheuttavat autoimmuunireaktion, eli vasta-aineet alkavat hyökätä kehon omaa puolustusjärjestelmää vastaan.

      Seppänen kuvaa, että kehossa tapahtuu silloin juuri päinvastainen kuin pitäisi: kun tavallisesti sairaus vahvistaa puolustusjärjestelmän heräämistä, mutta interferoni-vasta-aineiden vaikutuksesta puolustusjärjestelmä kääntyy kehoa vastaan ja vahvistaa sairauden heräämistä.

    • Anonyymi

      Hienoa, että noin joka seitsemännen tehohoitopotilaan kohdalla voidaan tarkemmin tietää mistä on kysymys.

      • Anonyymi

        Juuri näin, ja muista tehohoitopotilaista ei tiedetä senkään vertaa!


    • Nythän julkistettiin se toinenkin löytö, miten luonnosta on löydetty jotain mikä tuhoaa virusta.
      On hienoa, että meillä on hyviä tutkijoita ja saavat rahoitustakin.

      • Anonyymi

        Tutkimus onkin A &. O, mutta sitäpä eivät Sipilän Juha & kumpp. tienneet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tutkimus onkin A &. O, mutta sitäpä eivät Sipilän Juha & kumpp. tienneet.

        Eivät a r v o s t a, ne on kovan kapitalismin äijiä, joille ei muulla ole arvoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3693
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3075
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2271
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1503
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1259
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1136
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      961
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      945
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      932
    Aihe