Uusi ilmiö kylän mopoilevien nuorten harrastuksista. 3 -4 urheaa mopoilijaa terrorisoi Kiviniemen leirintäalueella majoittuvia Thaimaalaisia marjanpoimijoita ja virolaisia repputyömiehiä. Ainakin kahtena iltana hieman ennen puolta yötä nämä yön ratsastajat päräyttävät leiriin heitellen autoja ja mökkejä raaoilla kananmunilla sekä sulatejuustosiivuilla. Samaa on kuulema polisin tietoon tullut harrastetun myös kylän keskustassa.
Kannattaisi myöhään mopoilevien lasten vanhempien tarkkailla kullanmurujensa iltamenoja ja seurata samalla katoaako jääkaapista em elintarvikkeita.
Marjanpoimijat ovat ansainneet rauhalliset yöunet kovan uurastamisensa vuoksi, ilman näitä keskenkasvuisten pärinähälyytyksiä.
Olen ohjeistanut poimijoita ottamaan kuvia näistä urhoista, että päästään neuvottelemaan tilanteesta poliisin ja vanhempien kanssa.
Öistä vartiointia on myös tehostettu alueen haltijan toimesta.
Odotellaan koska napsahtaa "Juhaa leukaan"
Munia viskovat mopopojat
5
2412
Vastaukset
- Anonyymi
Luuletko oikeasti, että nykypäivän pullamössövanhempia kiinnostaa jäkikasvunsa tekemiset? Ei niitä kiinnsota jasen takiahan nykynuoriso onkin niin tyhmää.
- Anonyymi
En luullut, toivoin vain.
- Anonyymi
Onko niillä pöljillä lapsosilla ny ollenkaa munia ko ne sillai niitä viskelee.
- Anonyymi
Uskomatonta! Ei uskoisi että Kangasniemellä on tuollaista. Millaista roskaväkeä niiden huoltajat ovat?
- Anonyymi
Nyt vat taas kylän parhaat pojat koonneet voimansa ja käyneet paiskomassa kananmunia Kiviniemen leirintäalueella rakennusten seiniin.Lisäksi majoitusrakennuksiin on menty sisälle ja varastettu tupakkaa ja rahaa. Fiksuja mielestään livat, kun jättivät mponsa Tepukan pihalle, ettei ääni paljasta. Jos haluaa tutustua Thaimaalaisiin arjanpoimijoihin niin tuo aloitetapa on väärä. Poimijat on ohjeistettu ottamaan mahdollisimman paljon valokuvia mahdollisten jatkotapausten varalta, että saadaan nuo vinopäät satimeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2623208Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741274- 661193
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180998Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47896- 62889
- 48824
- 47762
- 40731
- 39698