Kuuluuko (Espoossa) perhevalmennukseen myös synnytysvalmennusta vai tuleeko synnystysvalmennus vielä erikseen?
Perhevalmennus?
Kysyväinen
2385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Perhevalmennus on sama asia kuin synnytysvalmennus. Sitä vaan kutsutaan eri nimillä eri paikoissa.
Tampereella oli nelisen vuotta sitten erikseen perhevalmennukset ja synnytysvalmennukset.
Perhevalmennuksista piti huolen neuvola, niissä käsiteltiin parisuhdetta, vauvanhoitoa, imetystä, miesten ja naisten omia ajatuksia äitiydestä/isyydestä, jne. Synnytys oli myös tietysti aiheena, mutta se vietiin läpi lähinnä sen takia, että kaikki tietäisi sellaisen tulevan.
Synnytysvalmennus pidettiin sairaalassa, ja siellä
käsiteltiin KAIKKI mikä kuuluu synnytykseen. Tukihenkilöiden pysäköintilipuista kivunlievityksiin aina vuodeosastolle saakka. Harjoiteltiin rentoutumista ja ponnistusasentoja.
Tällä tavalla silloin. Nyt toisessa kunnassa on nivottu yhteen perhevalmennus ja synnytysvalmennus, tosin TAYS:iin saa edelleen mennä tutustumiskierroksille, joilla käsitellään yllämainitut asiat.