Koirapuistoilu vääränlaisen rodun kanssa

Anonyymi

Hei! Haluaisin kuulla neuvoja/mielipiteitä koirapuistoilusta sellaisen koirarodun kanssa, jolle on ominaista ettei aikuisena VÄLTTÄMÄTTÄ tule toimeen muiden koirien kanssa. Jos koirarotusi on vahva, iso, omaa vartionti- tai puolustusviettiä niin mielelläni kuulisin teidän pentuajan sosialistumisesta ja nykyhetkestä kaikki mitä jaksat tarinoida!

Minulla on koiranpentu, joka tulee hyvin toimeen kaikkien koirien kanssa. Hän tutustuu muihin asiallisesti ja antaa muille tilaa tutustua häneen, kunnioittaa sitä jos joku ei hänen kanssaan halua olla kontaktissa tai leikkiä. Lyhyesti ja ytimekkäästi kiva ja ystävällinen kaikkien kaveri.

Mutta.. koska koirani rodulle on ominaista, ettei välttämättä tule samaa sukupuolta olevien tai vieraiden kanssa toimeen niin miten edetä koirapuistoilun kanssa kun hän kasvaa? Nyt siis rakastaa olla muiden koirien kanssa, niin voimmeko harrastaa koirapuistoilua huoletta jos ei tule merkkejä ettemme sinne sovi vai pitäisikö lopettaa ennen kun niitä edes tulee?

Otsikko tarkoituksella provosoiva, mutta henkilökohtainen mielipiteeni on ettei koirapuistosopivuus katso rotua vaan itse koiraa.

8

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No nyt on huolestuttavaa, että tällaisen rodun omistaja ei itse omaa varsin selvää visiota siitä, miten toimitaan.

      • Anonyymi

        Rodulla ei ole olemassa ohjenuoraa asian suhteen, kuten joillain roduilla on ja siksi olen täällä kyselemässä näkökulmaa. Iso osa vastaantulleista roduista ovat olleet sellaisia, joilla voi olla taipumusta samaan ettei aikuisena tule toimeen kaikkien kanssa ja haluaisin kuulla omistajilta miksi harrastavat tai eivät harrasta koirapuistoilua. Koirani ei tarvitse aikuisena tykätä kaikista eikä meidän tarvitse käydä koirapuistossa, mutta kerta se ei häntä stressaa vaan päinvastoin niin haluan kuulla onko meillä mahdollisuutta aikuisenakin käydä koirapuistossa vai onko se kohta loppuva aktiviteetti koska ei välttämättä aikuisena tule kaikkien kanssa toimeen. Rodullani ei ole taistelukoira historiaa ja kysymykseni on tarkoitettu kaikille kenen koirat tämän piirteen omaavat.. myös pienille roduille vaikka enemmän kiinnostaa isojen koirien näkemykset.


    • Anonyymi

      Minä olen tullut vuosikymmenien koirakokemusten jälkeen siihen tulokseen, että tietynlaisille koiranomistajille sattuu aina näitä "hallitsevia" (=rähjääviä) rotuja ja yksilöitä. Eivät vaan osaa elää lauman johtajina vaan ruokkivat koiransa epävarmuutta joka näkyy sitten häiriköintinä.

      • Anonyymi

        Koirani ei ole haukkuherkkä, osaa peruskäskyt (Istu, tassu, maahan, tule, odota, jätä) sekä on luonteeltaan pennuksi yllättävän rauhallinen ja tasapainoinen. Kaikki pienet ja isot rähjääjät jättänyt omaan arvoonsa, kaveeraa vain niiden kanssa jotka haluavat. Meillä on myös muutama epämiellyttävä tilanne tullut koirapuistossa vastaan, mutta traumoilta kuitenkin toistaiseksi selvitty koska omistajat ovat reippaasti puuttuneet koiriensa käytökseen.


    • Anonyymi

      Voitko kertoa koirasi rodun, se auttaisi paljon?
      On todellakin olemassa joitain rotuja, joista ei saa koirapuistoihin sopivaa minkäänlainen kasvattaja, jotkut on siinnä ja siinnä.
      Kuvaz.

      • Anonyymi

        Tarkoitin minkäänlaisella kasvatuksella, en tarkoittanut kasvattaja.
        Nehän ovat aivan eri käsitteitä.


    • Anonyymi

      Kannattaa puistoilla vain omien kavereiden, sukulaisten tuttujen koirien kanssa. Koska, noille roduille on tyypillistä. Että, kun ne aikuistuu, ja tulee tilanne jossa toinen koira ei anna periksi, komentaa, alistaa tai ihan vaan muuten käyttäytyy sopimattomasti. Niin silloin voi tulla pahaa jälkeä. Siihen väliin tunkee sitten uhrikoiran omistaja ja hyökkääjän omistaja, ja ihmisetkin vaarassa. En näe mitään hyötyä siitä, että riskeeraat muiden koirat. Siksi, leikitä tuttujesi koirien kanssa, jotka tiedostavat tilanteen ja heille kerrot sen mahdollisuudesta.
      Jos rotu ei ole aikuisena sosiaalinen vieraille koirille, sen paikka ei ole koirapuistossa. Ja tuosta asiasta kasvattajan olis sulle pitänyt kyllä kertoakkin.

    • Anonyymi

      Jos rotu ei oo koirapuistorotu, et vie sinne. Vie kaverille kylään, tai aidatulle pihalleen, eik koirapuistoon eikä vieraiden omistamille alueille!

      Se on se yks kerta, ja koiraasi voidaan vaatia lopetukseen. Koiras ei hyödy puistoilusta, siellä koirat laumaantuu, ja kun aikuistuu johtajuus selvitetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      152
      7470
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5149
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      41
      2641
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      261
      2238
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2198
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      59
      2054
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      562
      2008
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      54
      1043
    9. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      64
      994
    10. Sinulle, rauhaasi

      Tiedän. Ettet minua rakasta niinkuin toivoin sinun rakastavan. Minä tiedän sen siitä mitä minulle kerroit silloin. Ei vä
      Ikävä
      69
      941
    Aihe