Pyöräily yksisuuntaista vastakarvaan ja sellaiselta poistuminen

Anonyymi

Videolla kerrotaan ja ohjeistetaan pyöräilystä yksisuuntaista vastakarvaan ja sieltä poistumista.

https://youtu.be/hWIwBc2gVy0

Itse olisin pyöräilijänä erittäin tarkka ja varovainen koska autoilijat eivät välttämättä osaa näitäkään sääntöjä.

10

177

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkossa nämä varmaan suljetaan autoliikenteeltä kun eivät selkeästi sovellu sellaiseen kun ei autoilla voi niillä liikennöidä molempiin suuntiin kuten pyörällä.

      • Anonyymi

        "Jatkossa nämä varmaan suljetaan autoliikenteeltä kun eivät selkeästi sovellu sellaiseen kun ei autoilla voi niillä liikennöidä molempiin suuntiin kuten pyörällä."
        Olet keksinyt hienon virkkeen, jota toistat sopivissa yhteyksissä. Vielä kun opettelet välimerkkien käytön.


    • Anonyymi

      Muuten en näe ongelmaa mutta tuo yksisuuntaista vastakarvaan pyörällä risteyksestä ulos tuleminen, on haasteellinen kohta. Eivät nuo lisäkyltit niin isoja ole, että ne erottuisi hyvin autoilijoille. Toivoisi kolmiota pyöräilijöille tuollaisissa paikoissa.

    • Anonyymi

      Ovat tehneet myös toisen videon. Liittyy pyöräilijöiden ja autoilijoiden keskinäisiin väistämisiin joten sopii myös tänne keskusteluun.

      Väistämisvelvollisuus pyöräilijän tienylityspaikassa
      https://youtu.be/wDi9UBObpS0

    • Anonyymi

      Auton kuljettajan tulee tuntea ja nähdä liikennemerkit. Ajokortin voimassa olon ehto on, että pitää sääntötietämyksensä ajan tasalla.

      Olisiko paha, jos puhuttaisiin vain esim. kaksisuuntaisesta pyöräilystä muuten yksisuuntaisella kadulla. Ei vastavirtaan, vastakarvaan tai väärään suuntaan, koska laki nyt vain on niin että tämän voi sallia.

      Vain pyöräilijää koskevaa kärkikolmiota ei ole. Muutenkin väistämisvelvollisuutta ei voi osoittaa vain yhdestä risteyksen haarasta tulevalle, tai niin että kolmessa haarassa on kärkikolmiot. Kaikkien kuljettajien TÄYTYY tajuta, että kahteen suuntaan pyöräiltäväksi merkityltä yksisuuntaiselta kadulta voi tulla pyöräilijöitä kummastakin päästä.

      • Anonyymi

        Ei siihen mitään "vain pyöräilijää koskevaa kärkikolmiota" tarvita. Ihan normaali B5 Väistämisvelvollisuus risteyksessä liikennemerkki riittää vallan mainiosti. Koskee myös pyöräilijöitä kun saapuvat siihen risteykseen josta autot ajavat sisään, heille yksisuuntaiseen suuntaan.

        Haaste on se että lisäkyltti ei ole kovin suuri ja saattaa mennä autoilijoilta ohi. Samaten haaste voi olla vuosikaudet risteyksestä ajaneella muistaa muutos. Lihasmuistissa on, se että tuolta ei tarvitse väistää kun se on yksisuuntainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei siihen mitään "vain pyöräilijää koskevaa kärkikolmiota" tarvita. Ihan normaali B5 Väistämisvelvollisuus risteyksessä liikennemerkki riittää vallan mainiosti. Koskee myös pyöräilijöitä kun saapuvat siihen risteykseen josta autot ajavat sisään, heille yksisuuntaiseen suuntaan.

        Haaste on se että lisäkyltti ei ole kovin suuri ja saattaa mennä autoilijoilta ohi. Samaten haaste voi olla vuosikaudet risteyksestä ajaneella muistaa muutos. Lihasmuistissa on, se että tuolta ei tarvitse väistää kun se on yksisuuntainen.

        Haaste millä tahansa ajoneuvolla ajamisessa on se, että pitää noudattaa sääntöjä. Jos ei onnistu, pysyy matkustajana tai jalkamiehenä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haaste millä tahansa ajoneuvolla ajamisessa on se, että pitää noudattaa sääntöjä. Jos ei onnistu, pysyy matkustajana tai jalkamiehenä.

        Toki näin on että pitää noudattaa sääntöjä, mutta ilmeisesti et näe vaaran paikkaa tässä muutoksessa?


    • Anonyymi

      Minä en väistä autollani ketään vastakarvaan ajelevaa.

      • Anonyymi

        Ei siellä hiekkalaatikolla plasto-autolla paljon tarvitsekaan väistellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe