ATK-tuen tulevaisuus?

Mikä on kyseisen homman tulevaisuus?
Ite oon toiminut isoissa firmoissa ja pikkufirmassa tällä hetkellä kyseisissä hommissa. Tulevaisuuden kuvat olisivat vain sitä, että etähallintana pyöritellään isoja verkkoja, palvelimia ja työasemia. Tarvitaanko enää työvoimaa?
41350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tietotekniikka on organisaatioille pääsääntöisesti tukifunktio. Valtavirran mukana organisaatiot ovat jo pitkään luopuneet oman toiminnan kannalta epäolennaisesti toiminnoista kuten tietotekniikasta, ostamalla ne sopivalta kumppaniyritykseltä tai tukea tarjoavalta it firmalta. Loppukäyttäjätukea toki tarvitaan aina, tuskin kovinkaan pitkään kuitenkaan niin laajassa merkityksessä kuin nykyään. Taustajärjestelmien rooli on kasvamassa tietotekniikkaa töpselistä tyyppiseksi kehittymiseksi ja vain välttämättömimmät kilpailuetua tai vastaavaa tuovat järjestelmät nostetaan arvoonsa. IT tukipalveluyritysten roolina on tuottaa perustietotekniikka kustannustehokkaasti ja tässä onnistutaan vain automatisoimalla ja tehostamalla tukiorganisaation palvelutuotantoa. Yksikkökoot kasvavat ja aikaisemmmin niin kummajaisesta palvelusta kasvaa selkeä tuote, jota myös hallitaan kustannustehokkaasti.

Jos haluat alalla työskennellä, hanki sellaista osaamista jolle on tulevaisuudessa kysyntää ja valmistaudu siihen että siellä ei sitten pärjätä pelkällä henkseleiden paukuttelulla vaan vaaditaan omaehtoista jatkuvaa uuden oppimista ja itsenäistä otetta työhön.

Äänestä

Kyllä niitä tarvitaan aina kaveri tai kaksi erilaisia etähallintajärjestelmiäkin pyörittämään.
Windows / Linux -tuoteperheen järjestelmät eivät kuitenkaan ihan itsekseen toimi ja ongelmia riittää nyt ja tulevaisuudessa. Riippuu tietty vähän työnantajastakin, mutta nykyisen päivitysrumban aikana ainakin atk-tuen määrä on moninkertaistunut esim 90-luvun aikoihin. Tulevaisuudessa arvostetaan monipuolista osaamista.

Äänestä

Muuta Intiaan. Sieltä löytyy ATK-tukihenkilöille töitä.
Olen soitellut pari kertaa DELLin neuvontaan ja intiassa vastaa hieman intialaiskorostuksella suomeksi. Täysin asiallista ja kelvollista.

Työpaikat menevät Kiinaan ja Intiaan, mutta jähän meille sentään sosialismi! Jee!

Äänestä
  • Meille kaikille jää varmaan joko sairaalaper*e tai kotiper*e, jota pestä ja pyyhkiä, kun suuret ikäluokat vanhenevat ja markkinatalous muuttaa kehitysmaihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nickalus kirjoitti:

Mikä on kyseisen homman tulevaisuus?
Ite oon toiminut isoissa firmoissa ja pikkufirmassa tällä hetkellä kyseisissä hommissa. Tulevaisuuden kuvat olisivat vain sitä, että etähallintana pyöritellään isoja verkkoja, palvelimia ja työasemia. Tarvitaanko enää työvoimaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu