Nostavat 6 > 9€/kk, vittu mitä kusipäitä. Jos joku tarvitsee enemmän dataa niin maksakoot siitä, ei kaikkien hintoja ja datamäärää kuulu nostaa. Puheluista ja tekstareista laskuttavat jatkossa enimmillään 4€, mitä vittua sekin on että muut joutuu maksamaan toisten puhelut, minulle ei kerry dataa eikä puheluita juuri mitään enkä halua maksaa toisten laskuja.
Toivottavasti tulee uusi kilpailija markkinoille meille jotka tarvitsevat liittymän vain välttämättömiin puheluihin ja satunnaiseen nettikäyttöön, vaihdan heti kun hinta halvempi. 9€ ei ole valtava summa, mutta sen on liikaa tyhjästä, joinakin kuukausina ei ole välttämättä yhtään puhelua, tekstaria eikä dataa. Pitäiskö ottaa joku prepaid vai millä noista ahneista rahastajista pääsisi eroon.
Toivottavasti tulee uusi kilpailija markkinoille meille jotka tarvitsevat liittymän vain välttämättömiin puheluihin ja satunnaiseen nettikäyttöön, vaihdan heti kun hinta halvempi. 9€ ei ole valtava summa, mutta sen on liikaa tyhjästä, joinakin kuukausina ei ole välttämättä yhtään puhelua, tekstaria eikä dataa. Pitäiskö ottaa joku prepaid vai millä noista ahneista rahastajista pääsisi eroon.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jaa-a, onhan noita tosiaan prepaid liittymiä, joissa maksat vain siitä, mitä teet. Kuten vaikka saunalahti, jonka hinnasto on: puhe 6,6 c/min, viestit 6,6 c/kpl, netti 6,6 c/Mt, kuitenkin enintään 0,99 e/kalenterivuorokausi.
Mutta pitäisi olla tarkkana ettei tule yhtään dataa, eikös niissä ole kaikissa vähintään 1€/kk jos on yhtään dataa. On myös vaivaa ladata lisää saldoa ärrällä tai sovelluksessa, mitä ei edes saa Lumiaan. DNA:lla sentään pystyisi lataamaan nettisivulla kun ensin ostaa setelin Verkkokaupasta.
Hiukan halvempia olisi sielä elisalla ja DNA:lla ilman nettiä, vertailussa virheellisesti vielä 256kbts nopeudella toimivat, 7,9€/kk. Voisi vaihtaa ihan vittuillessaankin ellei viitsi prepaidia ottaa, mutta nettiäkin voi joskus tarvita. Miksiköhän nuokin pitänyt lopettaa, ahneuttaan tietysti.
https://www.vertaaliittyma.fi/
Vähintään 1€/vrk oli siis niissä mitä katsoin jos yhtään dataa, en huomannut tuollaista missä olisi alle sen.
Joo, niinhän niissä tuppaa olemaan, että se dataraja kyllä heti paukahtaa siihen 99 centtiin, kun vaikka yhdenkin youtube videon katsoo. Ja halvin nettipaketti noissa prepaideissa on käsittääkseni tuo saunalahden 2g nettikvartaali 256Mb/s - 3 kk/25,90e - jos nyt oikein muistan.
Nyt löysin tuon elisan omalta sivulta, ärrän sivulla oli eri tavalla tai tajusin väärin. Latauskin onnistuu näköjään kätevästi otto-automaatilla tai netissä ilman sovellusta. Täytyypä harkita, nettiä ei välttämättä kännykässä tarvitse juuri koskaan ja kotona voi käyttää wifiä.
Puhe 0,066 €/min
Viestit 0,066 €/kpl
Netti 0,066 €/Mt, enintään 0,99 €/kalenterivuorokausi
https://elisa.fi/kauppa/puheliittymat/prepaid
Saunalahti lataus liittymän saa ilman dataa.
Mihin saa siirrettyä entisen numeron vai onko sellaista?
MOI- puulaakin omistaa nykyään DNA.
Minulla on useampi Saunalahti prepaid, puheluja ja textareita varten, ei nettiä. Nykyisellään niihin pitää ostaa limiittiä 10 eur /vuosi, muuten ne kuoletetaan. Sisältää puheluita (maks. 165 min/vrk ja 5000 min/kk) Elisan ja Saunalahden mobiililiittymiin Suomessa ja EU/ETA-maissa kuukaudeksi. Vissiin DNA liittymän välillä maksaa enemmän, mutta ei ole tullut vastaan.
Tietääkseni mihinkään prepaidiin ei voi siirtää omaa vanhaa numeroaan. Jos haluaa että numero on kenen tahansa löydettävissä niin voihan sen ilmoittaa jossakin somepalvelussa.